şükela:  tümü | bugün
547 entry daha
 • evrime kanunu da inanıyorum yaratıcıya da. neden belli kalıplara girmek zorundayız ki? neden bir tarafının fanatizmini yapayım ki?
 • bize kocaman gelen aslında basit bir simülasyonun içerisindeyiz ve simülasyonlar kendiliğinden oluşmazlar.

  imza 26 yıllık yazılımcı, 14 yıllık mühendis.
 • evrimsel bir süreç olduğu aşikar lakin bu sürecin bir üst akıl tarafından planlandığını düşünüyorum yaratıcı kavramı bize dinlerin anlattığı boyuttan daha başka tanrı tanımlanamaz, yanlış tanımlanan ve bir takım ritüeller ve kurallara sıkıştırılmış yüzyıllar boyunca. hatta evrimi tanrı tanımaz olarak kabullenenler bile açıklayamadığı bir takım konular oldu açıklanamaz ve bilmediğimiz çok soru cevapsız. vermeye çalışanlarda çelişkisiz olanını bulup farkındalığı artırmak gerekli uzun bir mesele zaman ayırıp araştırmak gerekiyor.
 • ateist müslüman olmak gibi bir şeydir... bilim mi din mi? seçim sizin...

  edit: ne cok cift tarafli oynamayi seven insan varmış. it's always sunny in philadelphia'daki mac plays both sides bölümünü aklıma getirdiniz. `ı'm playing both sides so that ı always come out on top` tam sizlik replik..
  fakat size tavsiyem bunu yapsanız bile :number 1 rule: never tell both sides you are playing both sides
 • bana mantıklı geldi lan.
  tanrı herkesi tek hücreli beyinsiz olarak dünyaya atıp, "evrilsin kullarım" demiş de olabilir ne de olsa her şeye kadir...

  harbi mantıklı geldi *
 • deist olmayı gerektirir.
  hem müslüman hem evrim olmaz.
  nedenini siz bulun, yormayın.
 • evrim teorisini artık yalanlayamayan tatlı su müslümancıklarının sığındığı düşünce sistemidir
 • bu ikisini zıt göstererek bu zıtlıktan beslenen tarikatlar var yoksa bu ikisinin arasında bir zıtlık yok. o tarikatların yemini yiyen varoluşuna katkı yapan sazanlar zıtlık olduğunu iddia etmeye devam etsin de kimse yemiyor. adnan hocanızı da alın gidin.
  zaten darwin'in doğal seçinimini kabul etmişler ve onu da argüman olarak sunan ama darwin'e karşı olduğunu söyleyen cahiller var. ne müslümanlık ne de evrim'i darwini okumamış o yarı sağır işlevsiz kulaklarıyla duyduklarına göre hareket eden bir böcekten farksız tipleri de kimse kaale almadı ve almayacak da.
 • tanım: "doğru dürüst 'okumayı' öğrendiğinizde, darwin'in evrim teorisi ve yaradılış öyküsünün birbiriyle çelişmediğini net olarak göreceksiniz. o zaman konuşabiliriz" şeklinde yanıt verdiğim cümleciktir.

  edit: buraya yazdığım iki satır, farklı insanların yeşillendirmeleriyle "doğru dürüst okuma", "okuma-yazma", "okuduğunu anlama", "kompleks kusma" ve olumlu anlamda da "hakikate önem verme konularında bir sosyal deneye dönüştü :)
 • müslüman yetismis bünyeleri saskinliga ugratir.
  sene 90 larin sonu icq cevremde yeni kesfedilmis, manyak gibi sabahlara kadar insanlarla yazisiyoruz. coldwater10 adli bir kullanici ile yazisiyorum kendisi denizliden.
  bende o dönem müslümanlik tavan yapmis, konu bir sekilde evrim teorisine geliyor.

  hayatimda ilk kez bir insan bana evrim teorisini anlatiyor. o zamana kadar yasadigim cevredeki insanlarla da konusuyorduk evrim teorisini ama körler sagirlar birbirini agirliyordu. herkes evrim teorisinin ne kadar yanlis oldugundan yaraticinin ne kadar muhtesem oldugundan yana olunca beyinde gram gelisme olmuyordu tabi.

  neyse bu insan ilk defa bana evrim teorisinin ne oldugunu güzel güzel anlatti. ben kendisine "evrim teorisi allah'i inkar ediyor kafir misin??!!" gibi malca cikislar da yapsam sakin bir sekilde ikisinin de ayni anda olmamasi icin ortada bir sebep olmadigini acikladi. kendisine burdan tesekkür ediyorum o ufacik kivilcim sonra bildigin aydinlanmaya yol acti bende.

  bu arada evet kendisi ne kadar nazik bir sekilde allah'la celismez dese de burdaki arkadaslarin da belirttigi gibi "evrim teorisi dinle celisir ama yaraticiyla celismeyebilir" diyebilirim.
323 entry daha