• olsa olsa ders çalışmaktır
  • tezli yüksek lisans ve doktora full time uğraşılması gereken bir husustur, lisans gibi hem çalışırım hem okurum mantığında işlemez. sadece okumuş olmak için uğraşırsanız muhtemelen başarısız olursunuz. bi bok anlamazsınız yaptığınız işten. biraz şanslıysanız diplomanızı alırsınız ama süreç sonunda yapmasam da olurmuş dersiniz. yüksek lisansta kendi kendinize çalışmanız beklenir, bu yüzden haftanın belirli günleri boştur. alanda derin bilgi sahibi olmaya çalışmanız beklenir. literatürü takip etmeniz, öğrenmeniz beklenir. bilimsel çalışma yapmanız beklenir. her konuda kendinizi doldurmanız beklenir. bunu da full time odaklanmadan yapamazsınız.

örnek veriyorum, yüksek lisansa başladığım ilk gün, geçtik oturduk kafamıza göre bir yere. hoca geldi, peşinden sınıf mevcudu kadar çay/türk kahvesi karışık geldi. oo dedim güzelmiş keşke daha önce yüksek lisansa başlasaydım. güzelce kahvemi yudumluyorum. hocanın elinde 8-10 tane kitap, bir iki tanesi türkçe, gerisi ingilizce. şunları başlangıç için okuyun dedi. adam taşıyabildiği kadar kitabı odasından alıp gelmiş resmen. ve bunları başlangıç olarak niteliyor.

şimdi sen iyi bir dinleyiciysen, kafan çalışıyorsa bu kitaplardan bir tanesini okuyarak belki dersi verebilirsin. ama tezli bir programda kayıtlıysan senden beklenen şey yüksek lisansın bittiğinde doktoraya başlaman, hocalarının tecrübeleri ışığında üreten bir hoca olmandır. bu adam sana 10 tane kitap veriyorsa o 10 kitabı da okuman bekleniyor. mesela adam dersini anlatırken çeşitli yazarlardan bahsediyor, katıldığı noktaları veya katılmadığı noktaları belirtiyor, fikrinizi soruyor, üzerine tartışıyor, sizin de eleştirel bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor. güzel kardeşim sen bunu haftanın 3 günü okula gidip, geri kalanını iş hayatınla doldurarak ne yazık ki kazanamazsın. eğer mecbur değilsen işinden ayrılıp full time buna odaklanmanı öneririm. üzerine sayfalarca farklı detaylarından bahsedebilirim ama uzatmaya lüzum yok. umarım anlaşılmıştır.

tezsiz programlar için bu söylediklerim çok geçerli değil. eğer doktoraya devam etmeyi düşünmüyorsanız tezsiz programlara kayıt olun. ikisini bir arada idare edersiniz iyi özveriyle.
  • yök'ün geçen sene getirdiği zaman sınırlaması sonrası durumu değerlendirmek gerekirse böyle bir durumda ders kısmını bir şekilde bitirseniz bile yazdığınız tez hiçbir şeye benzemez. tam gün çalışıp o kısıtlı zamanda nasıl düzgün bir tez yazacaksınız?
  • yaparken okulu yarım dönem uzattığım, iş hayatımda da verim alamayıp mutsuz olduğum manyaklık. cumartesi ve pazar günleri bile işe gittim * hafta içi bir gün izinliydim tek dersi bile yetiştiremedim. bunları yapınca da müdürler ''senin hedeflerin burası için büyük 6 ay sonra zaten kendin gideceksin sen en iyisi okula odaklan'' dediler ve tekmeyi koydular akdhsjkjd.

2 tane basit seçmeli ders kaldı onlar halledilir de daha ortada tez yok. 90+3'te kendi kaleme gol atmış gibiyim. yine başaramadım hissi çok kötü ama...
  • bunun hem doktora yapıp hem de çalışmak versiyonu var.

akıllara zarar.
  • that's me
  • gerçekten çok yorucu şimdiki aklım olsa asla başlamazdım sırf emek verdim diye devam ediyorum
    allah egoist hocaların cezasını versin
  • maddi durumunuz iyiyse bulaşmayın. sadece mastera odaklanın derim. ben master yaptığım okuldan 1000km uzakta çalışmaya başlayınca master yalan oldu. doğal olarak ekmek parası kazanmak hayallerimin önüne geçti. ve ben özlüyorum. akademik camianın birikimi çok başka. özellikle öğretmenseniz mutlaka master doktora yapın. kendinizi başka türlü geliştiremezsiniz.
  • dokuz eylül iibf ‘de yapıyorsanız yan basmışsınızdır. dünyanın en kalitesiz akademikleri (gardiyanları anlayın siz) bu tuhaf kurumun bünyesindedir,üstüne çalışıyorsanız vah ki vah..
  • ülkemiz şartlarında çok zordur malesef. çünkü cağnım hocalarımız hazır bir köle bulmuş umrunda olur mu hiç senin maddi durumun yeterli mi, para kazanmak zorunda mısın, ailene destek olman gerekli mi. sen 7/24 okulda olmalısın. kim yazacak o tezi allasen sen dururken o mu yazsın ?
hesabın var mı? giriş yap