şükela:  tümü | bugün
 • ing. kan pihtilasmasi/birikmesi.
  sonucu sanirim damar sismesi.
 • damarlarda oluşan hasar sonucu damardan sızan kanın bir organda ya da dokuda toplanması olayı..deri yüzeyine yakın damarlardaki hasar sonucu oluşan hematomlarda o bölge kırmızı sıcak bi şişlik halini alır hatta daha sonra bu kızartı; mor, mavi, sarı ve yeşilin tonlarına dönüşüp vücutta çiçekler açtırabilir
 • hematom çok büyük ve tehlikeliyse bir delik açıp sıvı dışarı boşaltılır. aksi taktirde enfekte olması riski taşır.
 • herhangi bir kanamanın vücut içinde kalması ve biriken kanın vücut dışına çıkamaması durumu.

  oluştuğun yere göre ciddiyeti değişebilir. kas içi hematomlar sertlik ve ağrı ile kendilerini gösterir ancak zaman içinde resorbe*olurlar.
  beyin gibi hayati organların içindeki hematomlar ise ölümcül olabilir.
 • na böyle ceviz kadanını yeri cennet olası birinin kafasında görmüşlüğüm var. insanın kanını donduruyor. tıp camiası da görse bu meretin yerini, damar haritasını görmemiz lazım ona göre cerrahi müdahale yapabiliriz diye tutturabiliyor. anjiyo yöntemiyle büzüşmüş damarlar vesilesiyle ulaşılamayan bölgenin resmini mr anjiyo adı verilen yöntemle görebiliyorlar. lakin bu manyetik rezonans esnasında hasta hiç kıpraşmamalı. cerrahi olarak klips filan takıyorlar. hastanın vicudu o şeye uyum gösterir mi göstermez mi diye araştırma yapmaları lazım müdahaleden önce lakin benim örneğimde böyle bir şey yaptıklarına şahit olmadım.

  içerisini alçı doldurdukları da vakidir bu hematom denen belanın.
 • halk arasında "kan oturdu", "kan oturması" denen alı al moru mor olay budur.
 • yırtılan büyükce bir damardan cıkan kanın dokuları iterek ;daha önce var olmayan bir boşluk oluşturup orada toplanması .
  gelişmesini 5-10dklık bir sürede tamamlar ve sonrasında şişme durur. belli bir zaman sonra,hematomu olusturan kan organize olursa palpasyonda krepitasyon alınabilir(karda yürür gibi ses)

  tedavisi:
  * bölgeye ilk 2 gün soğuk, sonra sıcak uygulamak.. hematom olur olmaz yapacağınız ilk sey soğuk uygulamak olmalıdır.soğuk uygulama hematomun gelişmesini durdurmakla kalmayıp ağrıyı azaltır..
  *antibiyotik (olası enfeksiyonları önlemek için)
  *heparinli pomadlar (1.günden sonra)
  *tırnak altındaysa çok ağrılı olacaktır,o yüzden cerrahi yolla boşaltılması gerekmektedir. hem ağrı durur,hem de iyileşme kolaylaşır
  *ağız içerisindeyse ılık gargara önerilir
 • bazen ilaçla tedavi edilemeyen kanama. eğer damardan oluşan kanama kendini sınırlayamaz ve kanamaya devam ederse, cerrahi müdahale ile kanayan damarın bulunup bağlanması gerekebilir.
 • papatya çayına bandırınız
hesabın var mı? giriş yap