şükela:  tümü | bugün
  • turkce meali "cok feci aciktasiniz beyefendi" olan laf.
    (bkz: acikta olmak)
  • kılcal damarların çatlaması, zorlanması durumunda olabilen bir şey, hemen korkmaya gerek yok. ama acilen bevliyeci (ürolog) ziyareti farzdır yoksa tasma takıp gezdirirsiniz...
  • bunyeden bunyeye degi$se de ard arda 7-8 postadan itibaren ba$layan $ey. gencken evde yalnizken yapilan ilginc deneylerin sonucu. nereye kadar sorusunun yaniti.
  • cinsel ilişki, masturbasyon, vs* sonucu boşalma sonunda meniyle beraber değişken oranlarda kan gelmesi durumu. coğu ürolog bunun testis, prostat vs. kanallarındaki kılcal damarların değişik şekillerde, zorlanma kadar tıpkı burun kanaması gibi ciddi sebepler olmadan da çatlaması sonucu oluşabildiğini, bir defadan fazla olarak kan oranında azalma olmaksızın görüldüğü takdirde endişe edilecek bir durum olduğunu söylemektedir.
  • "menide kan hücreleri bulunması nedeni ile meninin renginin kırmızı olmasıdır.
    hematospermi enfeksiyonlara, prostat taşlarına ve kansere bağlı olarak görülebilir.
    vakaların %15’inde ise herhangi bir neden tespit edilemez."

demiş işte şu kaynak:
    http://www.fertijin.com.tr/i/i.asp?id=azek
  • (bkz: i cum blood)
  • çocukken henüz zevk suyu rütbesindeyken üst rütbeyi görebilmek için azmetme isteğiyle yanıp tutuşurken kulağımıza okunan "fazla yaparsanız bir süre sonra kan geliyormuş" efsanesinin tıbbiyelisi.
  • geçenlerde menimde açık kırmızılık olması sonucu acaba diyerek beni tırstırmış olan hastalık. allah'tan bir daha olmadı. uzun bir uçak yolculuğu yapmıştım ve nispeten dar bir kotla saatlerce oturmak zorunda kalmıştım. sonradan herhalde bundan oldu diye yorumladım ve rahatladım...
  • meni kanalındaki kılcal damar/ların çatlaması sonucu gerçekleşen hastalık. hastalık denmez aslında.

bundan muzdarip olan gençlerde (prostat yaşına gelmemiş erkeklerde) sebebin kanser olma ihtimali çok düşüktür, prostat büyümesi veya tümör de çok çok düşük olasılıktır.

gençlerdeki bu damar çatlamasının muhtemel sebepleri:

- ayak, bacak veya beli üşütmek
    - cinsel ilişkide (muhtemelen hemen boşalmamak için) uzun süre kasmak
    - mesanede, soğuk havalarda uyanan bir bakteri türü yaşaması (yine üşütmemek gerekiyor)

tedavi:

genelde antibiyotik tedavisiyle başlanır, devam ederse daha uzun bir antibiyotik tedavisi yapılır, yine geçmezse en sonunda sistoskopi yapılır, yani pipiden içeri girilip sıradışı bir durum (ur, tümör, kist vs) var mı diye dip köşe incelemesi yapılır, çatlayan damar var mı diye bakılır, varsa damar yakılır.

yine de tekrarlaması mümkündür, telaşa mahal yoktur. erkek için çok sinir bozucu, psikolojik olarak ciddi yıpratıcı bir durumdur. korkudan haftalarca, belki 1-2 ay rahip gibi yaşamanıza sebebiyet verir.

o yüzden gördüğünüz anda doktora ihbar edin.
  • bugün bana hayatımın en büyük şokunu yaşatan rahatsızlık. neyse ki ekşi'deki yazıları okudum da içim biraz olsun rahatladı. bir süre bekleyip düzelmesini umut edeceğim. düzelmezse ne yaparım bilmiyorum zira sağlık sigortam yok. çok korkuyorum sözlük, umarım önemli bir şey değildir. kan gördüm, vahşet gördüm ulan çok kötüydü.