şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kardeş türkülerin dördüncü albümünün adı.
 • 'karsılıklı sarkı soylemek ve kusların hep birlikte otmesi' anlamına gelen sozcuk. kardes turkuler'in 17/12/2002'de cikarttiklari yeni album.
 • uzun zaman bekledikten sonra muradımıza ermemizi sağlayan müzik cümbüşünün yer aldığı kardeş türküler'in yeni albümü...albümdeki şarkıların bir kısmı daha önce düzenlenen konserlerde söylenmişti...
 • vurmalıların ön plana çıktığı kardeş türkülerin son albümü. kanımca dinlemesi diğer kasetlerinden daha zor. çok özenilip, üzerine düşülerek yapıldığı belli. ilk kasetlerindeki gibi bir çok değişik etnik müziğe yer vermişler. kasette 2 ermeni halk şarkısı, bir çingene halk şarkısı, bir izmir rum halk şarkısı ve iki alevi değişi yer alıyor. diğer şarkılar kürt ve türk hal müziği parçaları ve dört tane de beste var. toplam 12 şarkı/türkü'den oluşan albümde mirkut adlı bir şivan perwer bestesi de bulunuyor. albüm yine kalan müzikten çıkmış. eski kadronusu bozmayan kardeş türkülere şukar şukar adlı çingene parçasında hüsnü şenlendirici eşlik etmiş klarnetiyle, çok da güzel etmiş hani. müzikalite türkülerin önüne geçiyor zaman zaman, parçaların ilk iki albümdeki gibi dillere düşebilitesi daha az kanımca. ama bu keyifle dinlenmesini engellemiyor albümün. kardeş türküler sevenler kaçırmasın alsın, türkiyenin en önemli ve kaliteli grubuplarından kanımca kendileri ve bu albümlerinde de bunu kanıtlamışlar. ben kardeş türkülerden bir live albüm bekliyorum, konser performansları çok başarılı.
 • dogu'yu dinledigimde artik bunu asacak bir album nasil yapacaklar, cok erken bir doruk diye dusunmustum. simdi ayni seyi hemavaz'i dinlerken dusunuyorum. icindeki vedat yildirim bestesi siya saperen ozellikle cok guzel.

  (albüm kapağından..)
  "hemâvâz" , önceki albümlerde olduğu gibi 'çok-kültürlülük' anlayışıyla hazırlandı. bu coğrafyanın yapısında bir zenginlik olarak var olan 'farklılıkları' ve iç içe yaşamanın getirdiği kültürel 'ortaklıkları' vurgulamak, hemâvâz'ın hazırlık ve tasarımında temel hareket noktamız oldu.
  şarkı düzenlemelerinde, müziğin 'anlatısal' karakterlerini öne çıkarmaya çalıştık. iki ayrı şarkının birbirine bağlı olarak kurgulanması, bazı eserlerin 'şarkı formu'nun dışına çıkılarak yorumlanması ya da beste ve doğaçlamaların epizodik biçimde tasarlanması, vb. denemelerin nedeni budur.
  ağırlıklı olarak 'vokal-perküsyon' üzerinden türettiğimiz efekt kullanımlarında, zamansal-mekansal çağrışımlar ve imgeler üzerinden belirli bir atmosfer oluşturmaya çalıştık. bu tür imgesel denemelerin, halk şarkılarının yeniden yorumlanmasında verimli ipuçları taşıdığını düşünüyoruz.
 • kardeş türküler grubunun son albümünün kendi çizgileriyle son derece uyuşan adı. son 3 albümlerindeki havayı koruyan bu albümde feryal öney alıştığımız ses renginin dışında da yorum yapabildiğini kanıtlamaktadır.
  albüm hakkında söylenebilecek çok şey var tabi ki ama söz değil müzik daha önemli hele ki bu müzik efsunlu gibi geliyorsa kulağa.
 • (bkz: el dino)
 • bir türlü bozlak sevemeyen, orta anadolu havalarından hazzedemeyen beni muhteşem gülüşün gülden güzel yorumuyla bir kez daha utandırmış albüm.
 • ideefixein en çok satanlar listesinde müzikal birinci..