şükela:  tümü | bugün
 • yeni yetme dahiliyecilerin direkt a1c diye tanımladıgı parametre.
 • diabet hastalarının takibinde önemli bir testtir. kandaki şeker, hemoglobinde dönüşümsüz, stabil, glikatlı bir yapı oluşturur. eritrositlerin de ömrü 90-120 gün arası olduğu için özetle hba1c, son 3 aylık şekerinizi gösterir. normal değer 4 ile 6 arasındadır.
 • normal insanlarda 4 ile 6 arasındadır.diabet hastalarında ise hedef 6 ile 7 arasında tutulmasıdır.
 • diğer adıyla, hba1c, glikozile hemoglobin, glycated hemoglobin.
  tanı değil takip testidir.

  hastanın 2-3 aylık kan glukoz düzeyi hakkında bilgi verir.
  %1 değiştiğinde hastanın glükoz düzeyi %30 değişmiş demektir.

  hba1c değerini kullanarak yaklaşık glukoz düzeyini tahmin etmek mümkündür.
  şu formül kullanılabilir:
  tahmin edilen şeker düzeyi = (28.7 × hba1c) - 46.7

  hba1c (%)…tahmin edilen şeker düzeyi (mg/dl)
  5…………….97 (76–120)
  6…………….126 (100–152)
  7…………….154 (123–185)
  8…………….183 (147–217)
  9…………….212 (170–249)
  10……………240 (193–282)
  11……………269 (217–314)
  12……………298 (240–347)
  *parantez içindeki değerler, %95 doğru olan şeker düzeyi aralığıdır.

  açlık kan şekeri 2,5 liraysa, bunun tahlili yaklaşık 20 liradır.

  -----------
  copy paste:

  kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. son yıllarda önemi ve halk arasında da bilinirliği artmıştır.geriye dönük olarak son 3 aylık dönemdeki kan şekeri düzenini gösterir. kan proteini olan hemoglobinin kan şekeri oranıyla orantılı olarak şekerle birleşmesi sonucu oluşur. doğal olarak eğer kan şekeri yüksek seyrederse hba1c de yüksek olur.

  hba1c tahlili ve diabet
  hba1c: kronik bir hastalık olan diyabetin takibinde en önemli tahlillerden birisidir. son yıllarda önemi ve halk arasında da bilinirliği artmıştır.geriye dönük olarak son 3 aylık dönemdeki kan şekeri düzenini gösterir. kan proteini olan hemoglobinin kan şekeri oranıyla orantılı olarak şekerle birleşmesi sonucu oluşur. doğal olarak eğer kan şekeri yüksek seyrederse hba1c de yüksek olur.

  hba1c nedir?
  kırmızı kan hücrelerinde glikozun bağlı olduğu hemoglobin yüzdesini gösteren bir ölçü birimidir. hemoglobin eritrosit dediğimiz kırmızı kan hücrelerinde oksijeni bağlar ve taşınmasını sağlar. kısaca hba1c son 2-3 ay içindeki ortalama kan glikozu düzeyini verir. hba1c tahlili doktorunuzca öngörülen periyodik aralıklarla ortalama ( 3-4 ayda bir) takip edilirse, vücudunuzun glisemik kontrolünüzün yıl boyunca nasıl olduğu konusunda bilgi verecektir.

  hba1c normal değeri nedir?
  normal değer % 4-6 arasındadır. %6.5’den küçük değerler kan şekeri düzeninin iyi seyrettiğini, % 6.5-7.0 arası değerler kabul edilebilir sınırları, % 7.0 üstü değerler kan şekerinin kötü seyrettiğini gösterir.bu hastaların dahiliye veya tercihen endokrin uzmanı doktorlar tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir.

  diabetliler ne kadar zamanda bir hba1c yaptırmalıdır?
  hba1c tahlili insülin kullanan diyabetlilerde yılda en az 4 kez, insülin kullanmayan diyabetlilerde ise yılda en az 2 kez bakılmalıdır.

  hba1c düşüklüğü hangi durumlarda olur?
  hba1c düzeyinin çok düşük olduğu durumlarda olabilmektedir bu kişilerde ortalama kan glikoz düzeyi çok düşük olduğundan hipoglisemi (kan şekerinin düşüklüğü) riski artacaktır. özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda beyin halen gelişimini sürdürdüğünden, düşük kan glikozu ile birlikte yineleyen ciddi hipoglisemi ve konvülsiyonlar(havaleler) beyne zarar verebilir. okul öncesi çocuklarda ciddi hipoglisemiden kaçınmak öncelikli hedef olmalı ve bu durumlarda hba1c tahlilinin önemi artmaktadır.
 • kan şekerinin son 3-4 ayda (ki bir eritrosit ömrü kadar aslında) kontrol altında olup olmadığını anlamamıza yarayan glikozillenmiş hemoglobin. kan şekerine retrospektif bir bakış anlayacağınız.
 • genel olarak bir anlam ifade etse de ortalamayı verdiği unutulmaması gerekir. zira 50 ile 250 ın ortalaması 150 olmaktadır. birisi hipoglasimi atağı yaratırken diğeri hiperglisemiye yol aldırır. (bkz: dikkat)
 • hayatimin en onemli verisidir maalesef.

  ayrica kendisine hemo-goblin demeyi tercih ediyorum.
 • 0,1 lik bir değişimin sağlığa etkisini merak ettiğim değerdir. 1 seneyi geçgin bir diyabetli olarak bu değer bende 6,7-6,9 arasında gidip gelmektedir.
 • diyabetiklerde şeker regülasyonunun en iyi göstergesidir. kandaki normal bir eritrosit ömrü kadar süredeki* ortalama şeker seviyesini gösterir. hemoglobinopatilerde** tanı için kullanılmaz.
 • bazı işyerlerinde işe giriş öncesi, açlık kan şekeri testi ile beraber yapılması istenen şey. her işini son ana bırakan sorumsuz kişiler için nerede yaptırılabileceğine dair bilgi paylaşılmamış olması çok yazık.**