şükela:  tümü | bugün
 • temelde hematolojik bir tetkikdir ve fakat pek çok bölümü ilgilendirebilir (immünoloji, dermatoloji vs.) tam kan sayımı anlamına gelir. hemogram cihazları, wbc (beyazkan hücreleri), rbc (kırmızı kan hücreleri) miktarlarından lenfosit, hemoglobin, hematokrit, trombosit miktarlarına kadar hepsini gösterir ve genellikle "periferik yayma" ile pekiştirilir (yani sayımın ötesinde varolan hücrelerin anomalileri var mı diye mikroskop altında da bakılır.)
 • kanımda inşaat yapabilecek kadar çok demir olduğunu öğrendim, ihaleyle satıcam ben bunu. doktor bu ne? ilkokul öğretmenim duysa şaşar kalırdı, babama bu kızda cevher yok dediydi. babamda ona inanıp beni devlet parasız yatılı sınavlarına sokmadıydı. sınav parası cebimizde kalsın tabi, adam sivrihisarlı, hesap kitap fena. ama abim niyeyse anadolu lisesine gitti. ek dersler, dershaneler( o zamanlar hoca efendi de pazardan pay almıyordu), servisle okula gidip gelmeler, öğle yemekleri, bütün servetimizi döktük yeminlen de beklenen sonuç ondan değil benden geldi. kuru simit çayla büyüdüm ben, ayran bile değil çay, düşün. ona rağmen sonuç mükemmel. gerçi b12 o zaman yüksekmiştir, şimdi aralığın altında kalmış, iğne verecek ibne doktor, bak gör. yada versin ya, içerim ben de, böbreklerde emilir.
  bir de eritrosit ve lökosit öyle bir üremiş ki yemin ederim ordu kadar olmuşlar. o bakterinin yerinde olmak istemezdim, 3. dünya savaşı çıkmış midemde. ama kesin biber gazı kullanıyor karşı taraf, karnım davul gibi ve cayır cayır yanıyorum.
  edit: şimdi kafasına bir rennie bombası attım, görsün gününü pezevenk.
 • (bkz: thriller)
 • cbc( complate blood count ) (tam kan sayımı) olarak da ifade edilebilir. kandaki hücreleri saymak için kullanılan bir testtir.
 • tam kan sayımı
 • tek tetkik hakkımız olsa isteyeceğimiz tek test.
 • aramızda doktor arkadaşlar varsa bir soru sormak istiyorum. dün total hemogram yaptırdım. tüm değerler normal referans aralığında sadece mono referans değeri üst sınırından 0.01 puan ve wbc referans değeri üst sınırından 1.01 puan daha yüksek. herhangi bir yakınmam yok, vdlr, biohormon, eliza testlerim de temiz. yaklaşık 2 3 hafta önce biontech aşısı olmuştum, bu hafif değer yüksekliğinin sebebi aşıya karşı olan immun yanıt olabilir mi? biraz da stresli geçti benim için son birkaç hafta onun etkisi olabilir mi?
  (p.s. gerekli cevap alınınca bu entry kendini imha edecektir)
hesabın var mı? giriş yap