şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kan tukurmek)
 • türk filmlerinde sıkça rastlanan bir durumdur. hülya koçyiğit öksürüp durmaktadır, cemiyet içerisinde adab-ı muaşeret kurallarına uymadığı için elini ağzına götürür. fekat elini ağzından çektiğinde kan görür, çünkü ediz hun onunla son günlerde hiç ilgilenmemektedir, o da bunun üzerine verem olmuştur. sonra herşey düzelir, evlenir ve mutlu bir yuva kurarlar...
 • hematemezle cok karisan bir durumdur...hatta semiyoloji sozlulerinin en bela sorusudur bunlarin farki...
  (bkz: hey gidi gunler hey)
 • akciğer ya da solunum yollarından kan gelmesi, kan tükürmek imiş. djarum black gibi kokulu sigaraları içmenin olası yan etkileri arasında gösteriliyor.
 • kaba tabirle kan öksürmek. başkasında duysan hemen yapıştırırsın; yaşlıysa akciğer kanseri, değilse emboli, olmadıysa tüberküloz, o da değilse bronşektazi. yine tutturamadıysan da pnömoni dersin. nedense en kötüden başlarsın olası tanıları düşünürken.

  ama ya kendinde olursa? o zaman kendin için başlar tanı süreci;
  -akciğer kanseri için gencim ve sigara kullanmıyorum. çok nadir genetik defektlerim yoksa üstünü çiz.
  -emboli için biraz fazla bile yaşadım bulgular başladığından beri, çiz üstünü.
  -bronşektaziye uyuyorum aslında, sabah kanlı balgam olsun çok sık hastalanmak olsun falan var; bir kenarda dursun bu. ama olmasın da çünkü geri dönüşü yok diyorlar.
  -ya pnömoni? ateş yok, nefes almada zorluk yok. ya atipik pnömoni? uyuyor, dursun bu da.
  -tüberküloz? sadece dua edebiliyorum olmayayım diye. aslında uymuyor ama burası türkiye, hala çok geri kalmışız.
  sonra başka bir ışık daha yanıyor beynimde. bronşektazi zemininde pnömoni ve ona bağlı kanama. cuk diye bir ses geliyor. karakterim batsın haklı çıkma uğruna kendime koyduğun tanının doğruluğunu istiyor bir tarafım. diğer tarafımsa hasta olmamla ilgilenmek için sonraki aşamayı bekliyor. ama önce haklı çıkmalıyım, egom bir soğumalı.

  1 hafta antibiyotik kullandıktan sonra kontrol akciğer filmimde hala şüphelendiren lekeler varmış. leke? bize hiç öyle bir şeyden bahsetmemişlerdi. dinleme bulgum da yokmuş. sanırım bu iyi bir şey ama tüberküloz olsam dinleme bulgum olur muydu ki? bilmiyorum. göğüs stajına sadece geçmek için çalışmıştım çünkü.

  sonra hrct görelim bi dediler. ne de afilli ismi var öyle, high resolution computered tomography. ciğerlerimin hd 720p görüntülemesi... gerçekten garip sesler çıkarıyormuş bt. zamanda yolculuk gibi bir his veriyor, nefesini tut ve 25 sn bekle.
  sonuç; ilk bakışta anlayamadığı şeyler varmış asistanın, hocaya sorsak iyiymiş. o an hiç gelmedi aklıma neyden şüphelendiniz demek. tamam diyip çıktım. hocaya sorarız yarın, garip bir umursamazlık hoşa giden bir vurdumduymazlık. belki de sadece uykuda burnumu karıştırıyorum ve o da kanıyor. gece boyunca kanı yutup sabah öksürüyorum. böyle bir şey çıksa çok eğlenirim. belki de zencefilli bal yesem iki kaşık geçer, ya da papatya çayı yapsam. kim bilir.
 • hemoptizi solunum yollarından gelen kanın ağızdan çıkarılması yani öksürükle kan tükürmedir. kan kusma anlamına gelen hematemez ile karıştırılmamalıdır; hemoptizideki kan, tükürüğe bulaşmış kırmızı parlak renkteki taze kandır, hematemezdeki kan ise mideden geldiği için mide asidinde pişmiş, sindirilmiş olan koyu rente (bazen kahve renginde) kandır.
 • sebepleri: tbc ,akc ca, mitral stenoz, sol kalp yetm, sle, wegener, mik.pan,g oodpasture sendromudur.

  ama en sık kardiyak sebepler: sol kalp yetmezliği, mitral stenozu ve pulmoner tromboemboli'dir.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.