şükela:  tümü | bugün
  • maalesef 30 küsürlü şu yaşımda benimde yaptırdığım ameliyattır.
    geçen 10 yılda kadim dostum anal fissürüm ve eşlik eden hemoroidim her yıl bazı zamanlarında azarak günlerce beni böğüm böğüm böğürtürdü. artık aile geleneği olmuştu. bugüne kadar akut evredeyken ilaçlar vs. ile hep kendisini dindirmeyi başarmıştım. amma velakin bu sefer kendisi öyle bir atak yaptıki, maalesef karşılık vermek ne mümkün. çok pis golü yedim kendisinden.
    3 ay önce öyle bir azdı şerefsiz. çok ilaçlar kullansamda geçmek bilmedi. ve akut fissürüm kroniğe çevirdi. aha buda kullandığım ilaçlar daflon, ventoruton,anestol, proctolog, procto gyvenol, kortos krem, kortos fitil, duphalac, preparation h, patlıcan sapı suyu, incir yaprağı suyu, kantaron yağı vs. şimdilik aklıma gelenler. hiçbiri işe yaramıyor. sadece anestol biraz ağrıyı kesiyor. ama oda herzaman kullanılmıyor
    mamafiğ kendisiyle 90 gün boyunca sıcak su oturması ve ilaçlar ile mücadele etsemde başarılı olamadım. sindirim sistemimi düzeltmeme rağmen kronik fissür kesinlikle iyileşmedi. daha da kötü oldu. her sıçışımdan sonra 4-5 saat inanılmaz ağrı çektim. sadece sıcak suya oturma ile kısa süreli rahatlasamda sonucunda hep dayanılmaz ağrılar çektim.
    ameliyata karşı olan ben sonsuz bir döngü ile ameliyata doğru ilerlemekteydim. üstelik ağrılarım hergeçen gün daha da artıyordu. tabi fissürün perianal abse ve sonrasında anal fistüle veya anal kansere çevirme riski günden güne aklımı karıştırıyordu.
    ve sonunda acılara dayanamayarak 3 gün önce özel bir hastanede op.dr abimize muayene oldum. doktor abimiz sakin konuşmasıyla beni benden almıştı. yan yatırıp bacağımı yukarı çektirdi. ve hemen "ameliyat" dedi. "sfrenktomi yapacağız birde hemoroktomi yapacağız dedi. istersen hemen yarım yapalım ameliyatını, bayram sonunada işine dönersin dedi."(4-5 günde yani)
    "kolonoskopi falan hiç gerek yok. ameliyatta zaten ne gerekiyorsa bütün işlemleri yaparız, sadece anestesi doktorunun kontrolü için kan testi yaptıracaksın. uygunsa hemen ameliyatını yapacağız" dedi. doktor operatör doktor olunca böyle oluyor demek :) hemen kesimhaneye :)
    neyse hemen hastane labaratuvarına 1 küçük tüp kan verdim. 3 saat sonra gel dediler. 3 saat bekleyişten sonra anestesi doktorunun yanına çıktım. bir dünya soru sordu. bütün sorular uygun cevap verdim sanırımki, sıkıntı yok uygunsun dedi.
    tekrar doktoruma çıktım. yarın gel yapalım ameliyatını dedi. lavman yazdı 1 şişede.
    neyse lavman ımı karşı eczaneden aldım.(5 tl falan) ve eve döndüm.
    öteki gün tekrar refakatçimle hastaneye geldim. 15 dakikada yatırıldım özel odama. heyecanlı bekleyiş başlamadan hemşire geldi. ameliyat elbisesi terlik ve kafama galoş getirdi. lavmanı nasıl yapacağımı anlattı. neyse lavmanı yapıp elbiseleri giyip beklemeye başladım. bu arada lavman anal fissürü fena yaksada hemen barsakları boşaltıyor.
    neyse tekrar dan bu sefer hemşire ve hastabakıcı geldi ve " hadi gidelim" dedi. yattım yatağıma. yatağımla beni ameliyathaneye götürdüler. tabi heyecan hat safada :)
    neyse geldik ameliyathaneye. oha 6 tane hemşire var lan. doktor piyasada yok. muhabbet gırlan gidiyor ameliyathanede. müzik desen sonses. ulan nereye geldim ben lan :) nasıl ameliyathane burası ? neyse hadi bismillah oturdum ameliyat masasının üstüne. ulan bizim doktor nerde kaldı ? derken biri girdi içeri. aha benim anestesi uzmanı. "hoşgeldin dostum nasılsın ?" dedi. eleman benden küçük ama adam "anestelog uzm.dr" aq. mecbur ötecez eteğini. neyse biraz muhabbet ve göt muhabbeti sonrasında, "hadi başlayım" dedi. oturdum masaya. arkamdan sırtıma soğuk birşey sürdü ve sildi. "şimdi 2 iğne yapacağım, sakın kendini kasma" dedi. ama istemsiz kastım kendimi. 2. iğneyi yapamadı. tekrar denedik bu sefer yaptı. siz kendinizi kasmazsanız acımaz. ben kastığımdan ve 2 kez iğne denemesi yaptırdığımdan acıdı biraz.
    neyse anestesi doktorumuz "birazdan bacağına sıcaklık gelecek, haber ver" demesiyle sıcaklık geldi. ve o an bacaklarım uyuştu. hemen hemşireler sırtüstü ameliyat masasına yatırdı beni.
    ve tekrar kapı açıldı ameliyathanede. tadaaa işte benim op.dr doktorum gelmişti. odada 6 hemşire , 1 hasta bakıcı 1 uzm. anestesi doktoru ve 1 op.dr genel cerrah vardı.
    doktorum biraz benle muhabbet edip "10 dakika kadar sürecek ve en ufak bir his olmayacak" dedi. ve ameliyat hummalı bir şekilde başladı. doktor hiçdurmadan hemşireleri fırçalayıp onlardan boyna birşeyler istiyordu. bu arada bir makina kullanıyordu diiit diiit diye ses çıkaran. ben koyun gibi yatmış olanları anlamaya çalışırken daha 10-15dk olmasına rağmen birden doktor "hadi geçmiş olsun" dedi. bastı odadan çekti gitti. "ulan bunlar benimi yiyo niye bişey yapmadılar" derken , bir hemşirenin bileğine kadar kanlı ellerini görünce olayın ciddiyetini anladım.
    neyse götümü ve belimi bandajlayıp tekrar yatağıma yatırılıp odama götürüldüm.
    tüm gün serum ve sıvı ağrı kesici verildi. akşamına sıvı yiyecekerden oluşan yemek geldi. fakat anestesinin etkisi geçmeye başlayınca acayip bir ağrı başladı makatta. bıçak giriyomuş gibi. hemşireyi çağırıp popodan ağrı kesici yaptırdım. bayaa bir kesti. ilk gün tualete çıkmadım. 2. günde öğleye kadar hastanede kaldım ve öğlen doktorum son kontrolünü yaptıktan sonra taburcu oldum. son kontrolde doktorum "ameliyatta anal fissürünü lazerle yaktık, 1 hemoroid memesini kesip çıkarttık ve kaslara sferenktomi yaptık. ağır bir ameliyattı. bir müddet ağrın ve kanaman olacak olacak sonra iyileşeceksin" dedi ve 1 ağrı kesici(majezik) ve 1 dışkı yumuşatıcı(duphalac) verdi ve hasta çıkışa 900tl(ssklıyım) tosladıktan sonra taburcu oldum. evdeki birinci günümde tuvalete çıktım. biraz yanma olsada eski ağrım ve sıçtıktan sonra elime gelen hemoroidimden eser yoktu. sadece orta dereceli sıcak suya oturunca azalan kısa süreli bir ağrı vardı.
    şu an ameliyattan sonra 2. günüm. ağrılarım azalıyor. kanama var biraz. gelişmeleri yazacağım buraya sevgili basurlular..

ameliyattan sonra editleri:

1.gün : sanırım hastane yemekleri ve duphalac acayip gurultu ve ishal yaptı. 4 kez tuvalete çıktım.ben bunu içmem aga. ishalim kanamada var. acı normal düzeyde. halen götümü bile yıkayamıyorum acıdan. sıcak suya oturuyorum bol bol. halen zorla yürüyorum. oturamıyorum. ağrı kesicilere rağmen. devamlı ağrı ve iğne batmaları var.

2.gün : normal yiyorum dünden beri. bugün birkez tualete çıktım normal insan gibi. ama klozette bayaa kan gördüm ve çok acıdı. ulan yoksa ishal mi olmamız lazım ? çok acıyo lan.

3.gün : akşam gene normal tuvalete çıktım. gene kanamada artış var. yok aga ben bu duphalac ı içeyim. ishal olmam gerek herhalde. içtim ve gene tuvalete çıktım. ağrı sızım kanama gene var. ama sanki azalma var. biraz daha rahat yürüyorum. kısa süreli oturuyorumda. halen iğne batmaları ve tuvaletten sonra ağrı ve kanama mevcut. sıcak suya oturmaya devam.

4.gün : tüm gün sıcak su torbasına oturdum. bayaa rahatlatıyormuş. keşke önceden yapsaydım. akşam tuvalete çıktım. bugün duphalac içmedim dün içtiğimin de etkisi geçti sanırım. gene normal tualete çıktım. ne sert ne yumuşak. kanama göremedim klozette. gün içinde halen azar azar kan geliyor götümden. ama acıyor şerefsiz. sıcak suya oturdum 15 dk kadar. rahatlatıyor biraz. çıkınca birazda sıcak su torbasına oturdum. kendimi iyi hissedincede hemen üstümü giytim. artık evde durmanın verdiği bunalımla iyice özlediğim arabama doğru yol aldım. atladım arabaya ama neoluyor lan. abov arabada otururken bir batmalar bir yanmalar. ananı avradını. biraz zorlasamda yok aga olmayacak. döndüm hemen geri.

5.gün : bugün iş var ne bok yiyeceğim bilmiyorum. akşam edit : yok lan zor olmadı. biraz ağrısada tüm gün idare ettim. belkide majezik ve dexplus u sabah aç karnına içtiğimdendir. böyle arı sokması gibi yada iğne batmaları olur makatıma. ağrı olmuyor.

6. gün : valla nazar deymesin bugün daha iyiyim. sadece arada batmalar var. ama akşam azıcık çişimden kan geldi. sanırım bu ilaçlar aç karna içilmemeli yada sıcak suya oturmaktan...majezik ve duphalac kullanmayacağım artık. bir kaşık zeytinyağı içip yatıyorum.

7. gün : şaka maka 1 hafta oldu. bugün ağrısız uyandım, geçiyo lan bu sanki. akşama kadar yok gibiydi, akşam tuvalete çıktım. kanama oldukça az. ama iltahap gelmeye başladı. ve makat acayip kaşınıyor. bu arada 1 haftadır ilk defa banyo yaptım. götümdeki akıntı ve kaşıntı çok fazla. banyoda dayanmayıp makatı kaşıdım, bi güzel akıttı iltihapını. ve rahatladım, bu arada ne çok dikiş atmışlar yav makatıma...elime geldi hep. zeytinyağı işe yarıyor, sokarım duphalac ın ızdırabına...

8. gün : dün gece zorla uyudum kaşıntıdan. neyseki sabah kalktığımda geçmişti kaşıntı. ağrıkesici içmeyi unutmuşum sabah. sanırım düzeliyor yavaş yavaş.. gene dexplus içtim. ağrım vardı. akşama kadar iyi gitti. akşam tuvalete çıktım. gene akıntı var tuvaletten sonra. bu arada flstül deliği açılmış makatın yanında. az kanla beraber değişik bir sıvı geliyor bu 2. delikten. kaşıntı yı bu sıvı yapıyor. pamuk tıkıyorum götüme, bu sıvı çıksada götüme temas etmediğiden kaşındırmıyor. doktora tel açıp anlattım durumu, gene normal dedi aq...

9. gün : uyandığımda az acı vardı. kahvaltıdan sonra gene dexplus çaktım , iyiyim şu an.

10..15.gün edit : bu günler hep aynı karakterde geçti. kanama olayı bitti. sabah akşam tuvalete çıkıyorum. ve sabah akşam dexplus içiyorum. ağrı tuvaletten sonra var, makatıma soldan bıçak batması oluyor fenaa. hemen sıcak suya oturuyorum. geçiyor. sonra yıkanmış ıslak mendille makatı siliyorum, dışkı ve akıntı oluyor çünkü. sonrada pamuk koyuyorum. her yemekten sonra 1 kaşık zeytinyağı ve koca bir bardak su içiyorum. bu hem sindirimimi yola soktu, hemde kabız kalmanı engelliyor. gün içinde sıkıntı yok.

16-18. gün : daha iyiyim. tuvaletten sonra sıcak suya oturmayı bıraktım. sadece dexplus içiyorum günde 2 kez. kanama olayı hiç yok. sadece tuvaletten sonra az akıntı ve fazla kaşıntı var.

19.gün : ilacıda bıraktım. gerçek hayattaki gibi takılmayı deneyeceğim. bakalım ne olacak.

20.gün : evet. en sonunda tuvaletten çıktıktıktan sonra "ben artık iyileştim herhalde.." dedim. çok hafif kaşıntı var. ağrı yok. bayaada sıçtım hani. oldu bu iş. çok acı çektim ama deydi sanırım..

29. gün : evet ilk defa tuvaletten çıktıktan sonra ve gün içinde "oh be iyileştim, iyiki ameliyat olmuşum dedim.".

özet: ameliyattan sonra 1 hafta oldukça ağrılı. 2. hafta gittikçe azalan ağrılar ve kanama. 3 hafta illet bir kaşıntı. 4. hafta sonuna doğru mutlu son.

4 ay sonra editi : yukarıda illet kaşıntı demişim bunun ameliyatla alâkası yokmuş. çünkü kaşıntı ameliyattan 3 ay sonra bile geçmedi. sonra anladımki boyna sıcak suya oturmaktan kasık mantarı olmuşum. 1 hafta kadar travazol kullandım geçti. yani kaşıntı yaşıyosanız ameliyatla ilgisi yok. fazla sularla oynamaktan.

4 ay sonra özeti : kesinlikle ameliyat olun kurtulun bu illetten. referanslı güvenilir bir doktor bulun. kestirin gitsin. yoksa eninde sonunda sizi yakalayıp hayatınızı size zehir edecektir.

8 ay sonrası editi : gene başa döndük dostlarım. ameliyat öncesi kadar olmasada %40lık acısını veren bir çatlak oluştu ve geçmiyor. doktora gittim. adam siklemedi bile.

benim size tavsiyem kesinlikle ameliyat olun ama. proktog doktora ameliyat olun. işin uzmanına gidin. kesinlikle kasaptan bozma genel cerrahlara ameliyat olmayın. bu işin telafisi yok. çünkü defalarca ameliyat olma şansınız yok. tek şansınız var. basın parayı proktolog doktora ameliyat olun. sonra benim gibi kafanızı taşlara vurmayın…

soracağınız bişey varsada sorun özel mesajdan. unutmayın derdi çeken anlar dostlarım.
  • 2012 yılında tam da doğum günümde hemoroid ameliyatı oldum. 15 yıl boyunca çektiğim sancılarımdan ameliyat sayesinde kurtuldum. keşke daha önce yaptırsaydım dediğim bir ameliyattır. böyle bir sorunu olup da ameliyat olmaktan çekinenlere bir tavsiyem olacak. kesinlikle ameliyat olun.
  • (bkz: #48117050)
  • bu dertten muzdaripseniz ve ilaç fayda etmiyor artık ben ameliyat olacağım diyorsanız ,ameliyat olup iyileşemeyen biri olarak beni dinleyin.
    kesinlikle ve kesinlikle işinin uzmanı bir doktora gidin. anal cerrahi uzmanı yani proktolog doktora tedavi veya ameliyat olun. bakınız ameliyat olup iyileşemeyen hastaların %99 u benim gibi genel cerraha ameliyat olanlardır. hatta 3-5 kere ameliyat olup iyileşemeyenlerde genel cerrah ameliyatlarıdır. ezbere iş bilmeyen genel cerraha ameliyat olursanız iyileşmeniz şansınıza kalmış. ama adam gibi bir progtolog yada anal cerrahi uzmanına tedavi olursanız iyileşme şansınız çok yüksek.
    ne parasına bakın. ne başka şehirde olmasına. ayırın zamanınızı atlayın otobüse gidin kardeşim. sonra vurmayın kafanızi benim gibi taşlara. bu ameliyatın dönüşü yok. amaan olmazsa giderim uzmanına demeyin. yanarsınız...
  • ameliyat gecesi ve sonraki 1 hafta süresince ebenizinkini tersten gösterecek ameliyattır. evet sonrasında iyi olacaksınız, bu dertten ömür boyu kurtulacaksınız ama şunu bilin ki 1 hafta çok sağlam acı çekeceksiniz.

ameliyat gecesi, acıdan ve ağrıdan dayanamayıp ağladım. eve geçtikten sonra da acılarım devam etti. öyle böyle bir acı değil, her büyük abdestinizde götünüzü birinin kestiğini hissediyorsunuz. ama geçiyor mu geçiyor, sabredin, başka yapabileceğiniz bir şey yok. ortalama 1 hafta sonunda normal hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz, 1 hafta sıkın dişinizi.
  • götünden haberi olmayıp cerrahları suçlayan malları ortaya koyan bir işlem.
    kiminin bir yakımlık,kiminin bir sıkımlık kiminin dikişlik işi var herkesin sorunu aynı değil.

götünüzde yanma, meme, kaşıntı vs varsa utanmayın bir doktora gidin geç olunca bir kişiden kaçarken aleme ilan olursunuz.

15 senedir bu illeti çekiyordum.
    utanma pazarı 2-3 kere doktora gittim çeşitli aralıklarla merhem verip gönderdiler devlet hastanesinde.
    devlette her cerrah bu işi yapmıyor, yapamıyor değil yapmıyor.
    meme, sarkma kanama varsa özele gidin halletsin.

özelde zart zurt kesip yakıp bağlayıp çıkıyorlar çünkü iyi para alıyorlar.

ben şanşımı şehirde devlette bu işi yapan tek doktordan yana kullandım.
    270 derece 3. dereceymiş ve lapsus sarkmış yani damarla beraber bağırsak da sarkmış.

ilk ameliyat dünyamı kararttı 40 günde ancak ayağa kalktım 3 ay sonra 2.ameliyat oldu 1 ay sonra acı sızı gitti 2 ay sonra iltihap akıntı falan kesildi.

6 ay hayatımın tadı tuzu gitti ama şimdi o senelerce çektiğim acıdan kurtuldum. dünya varmış.