• maalesef 30 küsürlü şu yaşımda benimde yaptırdığım ameliyattır.
    geçen 10 yılda kadim dostum anal fissürüm ve eşlik eden hemoroidim her yıl bazı zamanlarında azarak günlerce beni böğüm böğüm böğürtürdü. artık aile geleneği olmuştu. bugüne kadar akut evredeyken ilaçlar vs. ile hep kendisini dindirmeyi başarmıştım. amma velakin bu sefer kendisi öyle bir atak yaptıki, maalesef karşılık vermek ne mümkün. çok pis golü yedim kendisinden.
    3 ay önce öyle bir azdı şerefsiz. çok ilaçlar kullansamda geçmek bilmedi. ve akut fissürüm kroniğe çevirdi. aha buda kullandığım ilaçlar daflon, ventoruton,anestol, proctolog, procto gyvenol, kortos krem, kortos fitil, duphalac, preparation h, patlıcan sapı suyu, incir yaprağı suyu, kantaron yağı vs. şimdilik aklıma gelenler. hiçbiri işe yaramıyor. sadece anestol biraz ağrıyı kesiyor. ama oda herzaman kullanılmıyor
    mamafiğ kendisiyle 90 gün boyunca sıcak su oturması ve ilaçlar ile mücadele etsemde başarılı olamadım. sindirim sistemimi düzeltmeme rağmen kronik fissür kesinlikle iyileşmedi. daha da kötü oldu. her sıçışımdan sonra 4-5 saat inanılmaz ağrı çektim. sadece sıcak suya oturma ile kısa süreli rahatlasamda sonucunda hep dayanılmaz ağrılar çektim.
    ameliyata karşı olan ben sonsuz bir döngü ile ameliyata doğru ilerlemekteydim. üstelik ağrılarım hergeçen gün daha da artıyordu. tabi fissürün perianal abse ve sonrasında anal fistüle veya anal kansere çevirme riski günden güne aklımı karıştırıyordu.
    ve sonunda acılara dayanamayarak 3 gün önce özel bir hastanede op.dr abimize muayene oldum. doktor abimiz sakin konuşmasıyla beni benden almıştı. yan yatırıp bacağımı yukarı çektirdi. ve hemen "ameliyat" dedi. "sfrenktomi yapacağız birde hemoroktomi yapacağız dedi. istersen hemen yarım yapalım ameliyatını, bayram sonunada işine dönersin dedi."(4-5 günde yani)
    "kolonoskopi falan hiç gerek yok. ameliyatta zaten ne gerekiyorsa bütün işlemleri yaparız, sadece anestesi doktorunun kontrolü için kan testi yaptıracaksın. uygunsa hemen ameliyatını yapacağız" dedi. doktor operatör doktor olunca böyle oluyor demek :) hemen kesimhaneye :)
    neyse hemen hastane labaratuvarına 1 küçük tüp kan verdim. 3 saat sonra gel dediler. 3 saat bekleyişten sonra anestesi doktorunun yanına çıktım. bir dünya soru sordu. bütün sorular uygun cevap verdim sanırımki, sıkıntı yok uygunsun dedi.
    tekrar doktoruma çıktım. yarın gel yapalım ameliyatını dedi. lavman yazdı 1 şişede.
    neyse lavman ımı karşı eczaneden aldım.(5 tl falan) ve eve döndüm.
    öteki gün tekrar refakatçimle hastaneye geldim. 15 dakikada yatırıldım özel odama. heyecanlı bekleyiş başlamadan hemşire geldi. ameliyat elbisesi terlik ve kafama galoş getirdi. lavmanı nasıl yapacağımı anlattı. neyse lavmanı yapıp elbiseleri giyip beklemeye başladım. bu arada lavman anal fissürü fena yaksada hemen barsakları boşaltıyor.
    neyse tekrar dan bu sefer hemşire ve hastabakıcı geldi ve " hadi gidelim" dedi. yattım yatağıma. yatağımla beni ameliyathaneye götürdüler. tabi heyecan hat safada :)
    neyse geldik ameliyathaneye. oha 6 tane hemşire var lan. doktor piyasada yok. muhabbet gırlan gidiyor ameliyathanede. müzik desen sonses. ulan nereye geldim ben lan :) nasıl ameliyathane burası ? neyse hadi bismillah oturdum ameliyat masasının üstüne. ulan bizim doktor nerde kaldı ? derken biri girdi içeri. aha benim anestesi uzmanı. "hoşgeldin dostum nasılsın ?" dedi. eleman benden küçük ama adam "anestelog uzm.dr" aq. mecbur ötecez eteğini. neyse biraz muhabbet ve göt muhabbeti sonrasında, "hadi başlayım" dedi. oturdum masaya. arkamdan sırtıma soğuk birşey sürdü ve sildi. "şimdi 2 iğne yapacağım, sakın kendini kasma" dedi. ama istemsiz kastım kendimi. 2. iğneyi yapamadı. tekrar denedik bu sefer yaptı. siz kendinizi kasmazsanız acımaz. ben kastığımdan ve 2 kez iğne denemesi yaptırdığımdan acıdı biraz.
    neyse anestesi doktorumuz "birazdan bacağına sıcaklık gelecek, haber ver" demesiyle sıcaklık geldi. ve o an bacaklarım uyuştu. hemen hemşireler sırtüstü ameliyat masasına yatırdı beni.
    ve tekrar kapı açıldı ameliyathanede. tadaaa işte benim op.dr doktorum gelmişti. odada 6 hemşire , 1 hasta bakıcı 1 uzm. anestesi doktoru ve 1 op.dr genel cerrah vardı.
    doktorum biraz benle muhabbet edip "10 dakika kadar sürecek ve en ufak bir his olmayacak" dedi. ve ameliyat hummalı bir şekilde başladı. doktor hiçdurmadan hemşireleri fırçalayıp onlardan boyna birşeyler istiyordu. bu arada bir makina kullanıyordu diiit diiit diye ses çıkaran. ben koyun gibi yatmış olanları anlamaya çalışırken daha 10-15dk olmasına rağmen birden doktor "hadi geçmiş olsun" dedi. bastı odadan çekti gitti. "ulan bunlar benimi yiyo niye bişey yapmadılar" derken , bir hemşirenin bileğine kadar kanlı ellerini görünce olayın ciddiyetini anladım.
    neyse götümü ve belimi bandajlayıp tekrar yatağıma yatırılıp odama götürüldüm.
    tüm gün serum ve sıvı ağrı kesici verildi. akşamına sıvı yiyecekerden oluşan yemek geldi. fakat anestesinin etkisi geçmeye başlayınca acayip bir ağrı başladı makatta. bıçak giriyomuş gibi. hemşireyi çağırıp popodan ağrı kesici yaptırdım. bayaa bir kesti. ilk gün tualete çıkmadım. 2. günde öğleye kadar hastanede kaldım ve öğlen doktorum son kontrolünü yaptıktan sonra taburcu oldum. son kontrolde doktorum "ameliyatta anal fissürünü lazerle yaktık, 1 hemoroid memesini kesip çıkarttık ve kaslara sferenktomi yaptık. ağır bir ameliyattı. bir müddet ağrın ve kanaman olacak olacak sonra iyileşeceksin" dedi ve 1 ağrı kesici(majezik) ve 1 dışkı yumuşatıcı(duphalac) verdi ve hasta çıkışa 900tl(ssklıyım) tosladıktan sonra taburcu oldum. evdeki birinci günümde tuvalete çıktım. biraz yanma olsada eski ağrım ve sıçtıktan sonra elime gelen hemoroidimden eser yoktu. sadece orta dereceli sıcak suya oturunca azalan kısa süreli bir ağrı vardı.
    şu an ameliyattan sonra 2. günüm. ağrılarım azalıyor. kanama var biraz. gelişmeleri yazacağım buraya sevgili basurlular..

ameliyattan sonra editleri:

1.gün : sanırım hastane yemekleri ve duphalac acayip gurultu ve ishal yaptı. 4 kez tuvalete çıktım.ben bunu içmem aga. ishalim kanamada var. acı normal düzeyde. halen götümü bile yıkayamıyorum acıdan. sıcak suya oturuyorum bol bol. halen zorla yürüyorum. oturamıyorum. ağrı kesicilere rağmen. devamlı ağrı ve iğne batmaları var.

2.gün : normal yiyorum dünden beri. bugün birkez tualete çıktım normal insan gibi. ama klozette bayaa kan gördüm ve çok acıdı. ulan yoksa ishal mi olmamız lazım ? çok acıyo lan.

3.gün : akşam gene normal tuvalete çıktım. gene kanamada artış var. yok aga ben bu duphalac ı içeyim. ishal olmam gerek herhalde. içtim ve gene tuvalete çıktım. ağrı sızım kanama gene var. ama sanki azalma var. biraz daha rahat yürüyorum. kısa süreli oturuyorumda. halen iğne batmaları ve tuvaletten sonra ağrı ve kanama mevcut. sıcak suya oturmaya devam.

4.gün : tüm gün sıcak su torbasına oturdum. bayaa rahatlatıyormuş. keşke önceden yapsaydım. akşam tuvalete çıktım. bugün duphalac içmedim dün içtiğimin de etkisi geçti sanırım. gene normal tualete çıktım. ne sert ne yumuşak. kanama göremedim klozette. gün içinde halen azar azar kan geliyor götümden. ama acıyor şerefsiz. sıcak suya oturdum 15 dk kadar. rahatlatıyor biraz. çıkınca birazda sıcak su torbasına oturdum. kendimi iyi hissedincede hemen üstümü giytim. artık evde durmanın verdiği bunalımla iyice özlediğim arabama doğru yol aldım. atladım arabaya ama neoluyor lan. abov arabada otururken bir batmalar bir yanmalar. ananı avradını. biraz zorlasamda yok aga olmayacak. döndüm hemen geri.

5.gün : bugün iş var ne bok yiyeceğim bilmiyorum. akşam edit : yok lan zor olmadı. biraz ağrısada tüm gün idare ettim. belkide majezik ve dexplus u sabah aç karnına içtiğimdendir. böyle arı sokması gibi yada iğne batmaları olur makatıma. ağrı olmuyor.

6. gün : valla nazar deymesin bugün daha iyiyim. sadece arada batmalar var. ama akşam azıcık çişimden kan geldi. sanırım bu ilaçlar aç karna içilmemeli yada sıcak suya oturmaktan...majezik ve duphalac kullanmayacağım artık. bir kaşık zeytinyağı içip yatıyorum.

7. gün : şaka maka 1 hafta oldu. bugün ağrısız uyandım, geçiyo lan bu sanki. akşama kadar yok gibiydi, akşam tuvalete çıktım. kanama oldukça az. ama iltahap gelmeye başladı. ve makat acayip kaşınıyor. bu arada 1 haftadır ilk defa banyo yaptım. götümdeki akıntı ve kaşıntı çok fazla. banyoda dayanmayıp makatı kaşıdım, bi güzel akıttı iltihapını. ve rahatladım, bu arada ne çok dikiş atmışlar yav makatıma...elime geldi hep. zeytinyağı işe yarıyor, sokarım duphalac ın ızdırabına...

8. gün : dün gece zorla uyudum kaşıntıdan. neyseki sabah kalktığımda geçmişti kaşıntı. ağrıkesici içmeyi unutmuşum sabah. sanırım düzeliyor yavaş yavaş.. gene dexplus içtim. ağrım vardı. akşama kadar iyi gitti. akşam tuvalete çıktım. gene akıntı var tuvaletten sonra. bu arada flstül deliği açılmış makatın yanında. az kanla beraber değişik bir sıvı geliyor bu 2. delikten. kaşıntı yı bu sıvı yapıyor. pamuk tıkıyorum götüme, bu sıvı çıksada götüme temas etmediğiden kaşındırmıyor. doktora tel açıp anlattım durumu, gene normal dedi aq...

9. gün : uyandığımda az acı vardı. kahvaltıdan sonra gene dexplus çaktım , iyiyim şu an.

10..15.gün edit : bu günler hep aynı karakterde geçti. kanama olayı bitti. sabah akşam tuvalete çıkıyorum. ve sabah akşam dexplus içiyorum. ağrı tuvaletten sonra var, makatıma soldan bıçak batması oluyor fenaa. hemen sıcak suya oturuyorum. geçiyor. sonra yıkanmış ıslak mendille makatı siliyorum, dışkı ve akıntı oluyor çünkü. sonrada pamuk koyuyorum. her yemekten sonra 1 kaşık zeytinyağı ve koca bir bardak su içiyorum. bu hem sindirimimi yola soktu, hemde kabız kalmanı engelliyor. gün içinde sıkıntı yok.

16-18. gün : daha iyiyim. tuvaletten sonra sıcak suya oturmayı bıraktım. sadece dexplus içiyorum günde 2 kez. kanama olayı hiç yok. sadece tuvaletten sonra az akıntı ve fazla kaşıntı var.

19.gün : ilacıda bıraktım. gerçek hayattaki gibi takılmayı deneyeceğim. bakalım ne olacak.

20.gün : evet. en sonunda tuvaletten çıktıktıktan sonra "ben artık iyileştim herhalde.." dedim. çok hafif kaşıntı var. ağrı yok. bayaada sıçtım hani. oldu bu iş. çok acı çektim ama deydi sanırım..

29. gün : evet ilk defa tuvaletten çıktıktan sonra ve gün içinde "oh be iyileştim, iyiki ameliyat olmuşum dedim.".

özet: ameliyattan sonra 1 hafta oldukça ağrılı. 2. hafta gittikçe azalan ağrılar ve kanama. 3 hafta illet bir kaşıntı. 4. hafta sonuna doğru mutlu son.

4 ay sonra editi : yukarıda illet kaşıntı demişim bunun ameliyatla alâkası yokmuş. çünkü kaşıntı ameliyattan 3 ay sonra bile geçmedi. sonra anladımki boyna sıcak suya oturmaktan kasık mantarı olmuşum. 1 hafta kadar travazol kullandım geçti. yani kaşıntı yaşıyosanız ameliyatla ilgisi yok. fazla sularla oynamaktan.

4 ay sonra özeti : kesinlikle ameliyat olun kurtulun bu illetten. referanslı güvenilir bir doktor bulun. kestirin gitsin. yoksa eninde sonunda sizi yakalayıp hayatınızı size zehir edecektir.

8 ay sonrası editi : gene başa döndük dostlarım. ameliyat öncesi kadar olmasada %40lık acısını veren bir çatlak oluştu ve geçmiyor. doktora gittim. adam siklemedi bile.

benim size tavsiyem kesinlikle ameliyat olun ama. proktog doktora ameliyat olun. işin uzmanına gidin. kesinlikle kasaptan bozma genel cerrahlara ameliyat olmayın. bu işin telafisi yok. çünkü defalarca ameliyat olma şansınız yok. tek şansınız var. basın parayı proktolog doktora ameliyat olun. sonra benim gibi kafanızı taşlara vurmayın…

soracağınız bişey varsada sorun özel mesajdan. unutmayın derdi çeken anlar dostlarım.
  • bu dertten muzdaripseniz ve ilaç fayda etmiyor artık ben ameliyat olacağım diyorsanız ,ameliyat olup iyileşemeyen biri olarak beni dinleyin.
    kesinlikle ve kesinlikle işinin uzmanı bir doktora gidin. anal cerrahi uzmanı yani proktolog doktora tedavi veya ameliyat olun. bakınız ameliyat olup iyileşemeyen hastaların %99 u benim gibi genel cerraha ameliyat olanlardır. hatta 3-5 kere ameliyat olup iyileşemeyenlerde genel cerrah ameliyatlarıdır. ezbere iş bilmeyen genel cerraha ameliyat olursanız iyileşmeniz şansınıza kalmış. ama adam gibi bir progtolog yada anal cerrahi uzmanına tedavi olursanız iyileşme şansınız çok yüksek.
    ne parasına bakın. ne başka şehirde olmasına. ayırın zamanınızı atlayın otobüse gidin kardeşim. sonra vurmayın kafanızi benim gibi taşlara. bu ameliyatın dönüşü yok. amaan olmazsa giderim uzmanına demeyin. yanarsınız...
  • 15 yıldır sıkıntısız beslediğim 2 adet hemoroid ve gebelik mirası yaklaşık 3 yıllık da fissür için gözü karartıp muayene oldum. aslında kanamalar, ciddi şişmeler batmalar, yanmalar yaşamamama rağmen fissürün kanserleşmesinden korktuğum için daha fazla beklemek istemedim.
    bu sabah operasyonu, özel bir hastanede bir proktoloji uzmanına yaptırdım. ameliyat genel anestezi ile 30 dk sürdü, iki serumdan sonra da taburcu edilirken; doktor, 1 fissür, 2 adet olgun, 2 adet de oluşmak üzere olan hemoroidi lazerle etkisiz hale getirdiğini söyledi. şu an ameliyat sonrası 9. saatten bildiriyorum. aşırı sancı var. (ilaçlı tampondan kaynaklı) ağrı kesici tableti aldım, iğne de yazacaktı iyiyim gerek yok diye artistlik yaptım, keşke yapmasaymışım.
    yarın daha iyi olacağımı umuyorum.
    bunca acıya değer miydi, onu sonra söyleyeceğim.
    özetle, uzmanına gidin boşuna acı çekmeyin, zaten illa çekeceksiniz bari üç beş gün ameliyat acısı çekin.

2. günden bildiriyorum: gece 00:30 da bir ağrı kesici daha alıp deliksiz uyku çektim. tampondan korkanlar için söyleyeyim, sabah hiç acımadan kendisi çıkıyor. gün içinde de müdahale edilmemiş şiş hemoroidle yaşamak ne kadar acılı ise o kadar acılı, yani 2. günden iyi ki ameliyat olmuşum dedim.

4. yıl editi: ameliyattan sonra tamamen acısız tuvalete çıkmam tam 30 gün sürdü, yani 10 gün oldu niye iyileşemedim demeyin. ameliyat da sihirli değnek değil sonuçta, biraz sabredin. hemoroidsiz hayat çok güzel. utanmayın, geçer diye beklemeyin, geçiştirmeyin. önünde sonunda ameliyat kaçınılmaz oluyor.
  • son edit: 2. ayın sonunda eski haline dönen memelerden birine ufak bir operasyon daha yapıldı. üstünden 3 ay geçti ve hiçbir sorun kalmadı. gayet memnun kaldım. herkese acil şifalar dilerim.

edit: 2.ayın başında tekrar eski haline döndü (tam değil ama yakın). bir işe yaramadı. o kadar rahatsız edici süreç ve bir o kadar da para boşa gitti.

lazer operasyonunu detaylıca açıklamaya çalışacağım ameliyat.

bilmeyen arkadaşlar için hemoroidler fazla büyürse bir süre sonra fissüre sebep olabiliyorlar. büyüdükleri için dışkılarken makatı zorlayarak çatlak oluşturuyorlar ve bu çatlak çok fena ağrı yapan bir şey. açıkçası hemoroidler benim yaşamımı pek etkilemiyordu. çatlak oluştuktan sonra ise doktora gitmeye mecbur kalıyorsunuz çünkü şu özlü sözü söylemeye sebep oluyor.

'kalbim sanki götümde atıyor'. bu artık bir atasözüne dönüşüyor.

velhasıl hemoroidler sebebiyle fissür oluşumu sonrası hemen muayene olmaya gittim.
    sedye üstünde doggy style pozunda 5 saniye baktı doktor ve tahmin ettiğim fissür teşhisini de koydu.

lazerin mantığını da anlatayım doktorun anlattığı şekilde. hemoroidlerin içine lazer iğnesini sokup kökünü yakıyorlar ve hemoroidler sönüyor. sönük haliyle kalmaya devam ediyor. fissürü yani çatlağı ise lazerle yakıp kapatıyor. eğer çatlak büyükse kapanması için botoks yapıyorlar yani geçici olarak şişirtip kapatıyorlar. botoks etkisi geçene kadar zaten kapanmış oluyor. normal ameliyatta ise bu hemoroidleri direkt kesiyorlar ve dikiş atıyorlar.

bu operasyonun ağrısız 5 dk sürdüğünü ve 20 dk kontrol amaçlı dinlenip sonra gidebileceğinizi söylüyorlar. yalanmış. 1.5 saat sürdü benim. bir de öncesinde beklediğim 1 saat var onu saymıyorum ve operasyona geçiyorum.

öncelikle size özel hazırlanmış odaya götürüyorlar. burda ameliyat önlüğünü veriyorlar. soyunup sadece bu önlüğü ve terliği giyip sıranızı bekliyorsunuz.

vaktiniz gelince direkt lazer odasına alınıyorsunuz. sırtüstü şekilde uzanıyorsunuz ve iki ayağınızı doğum pozisyonunda tutacak şekilde alete asıyorlar. kurbanlık koyun gibi ayaklarınızı bağlıyorlar çekip durmayın diye. sadece makatınızın olduğu bölge açık kalacak şekilde kapatıyorlar geri kalanını. tüm süreç boyunca asistanlar sohbet ediyor sizle rahatlatmak için.

ilk olarak bantlarla kalçaları iyice gerip makatı daha net ortaya çıkarıyorlar. makat çevresine birkaç krem/ilaç sürüyorlar. daha sonra uyuşturmak için iğne yapmaya başlıyorlar makat etrafına. 5-6 tane yapıp 5 dk ara verip ardından tekrar 5-6 tane daha yapıyorlar. en az 10 adet yapıldı hissettiğim. bunun dışında hissetmediğim de birkaç tane olmuştur uyuştuğundan ötürü. bazı hastaneler ise belden iğne yapıp bel altını tamamen uyuşturuyormuş ama ben özellikle onu yapan yerleri tercih etmemiştim.

iğneler etkisini tamamen gösterdikten sonra makatın içine bir şey koyuyorlar ve fena halde büyük tuvaletini yapacak gibi hissediyorsun. asistan doktor tuvaletin var mı diye görebiliyor. tuvaletin olmamasına rağmen hala sanki saldın salacan gibi hissediyorsun biraz kötü bir his. operasyon bitene kadar o his devam ediyor ve orta derecede bir ağrı oldu.

lazere hazır duruma geldikten sonra doktor geliyor ve hemen lazere başlıyor. işin en rahat kısmı burası. toplam 3-5 dk sürüyor ve lazer aşaması hiçbir ekstra acı vermiyor. biraz yanık kokusu geliyor. hemoroidde giriş deliği açmak için ucunu yakıp lazeri içeri sokuyor ve kökünde tekrar lazeri çalıştırıp hemoroidin kökünü yakıyor. klasik olarak hemoroidler büyümüş şöyle olmuş böyle olmuş diye biraz sohbet ediyor doktor. doktor odada max 5 dk durup lazeri bitirip ayrılıyor.

lazer işleminin ardından makata pansuman yapıyorlar ve kremler sürüyorlar. bu sürede de tuvaletimi yapma hissi ve ağrı devam ediyor. ardından önce oturtup sonra ayağa kaldırıp odanıza kadar eşlik ediyorlar.

lazer odasına girişim ile çıkışım toplam 45 dk sürdü. bunun 30 dk sı anestezi iğneleri ve diğer hazırlıklar, 5 dk sı lazer, 10 dk sı pansuman vs.

pansuman bitiminde ağrım azalacak diye bekledim ama azalmadı. söyledim normal geçer dediler. odaya gittim artmaya başlıyor ağrı. tekrar söyledim normal büyütülecek bir şey değil dediler. odada bekledikçe ağrı artmaya devam etti. 10 dakika geçtikten sonra ağrı dayanılmayacak bir hale gelmeye başladı. tekrar söyledim bu defa kalçadan ağrı kesici iğne yaptılar. 5-10 dk sonra iğne etkisini gösterdi ve ağrım tamamen geçti.

iğne yaptıktan sonra reçete ve reçetedeki ilaçların kullanımıyla ilgili bilgiler içeren bir a4 verdiler. ağrım geçtikten sonra ise ameliyat önlüğünü çıkarıp üstümü değiştirip arabamı kendim kullanarak evime gittim.

lazer öncesi sabah tuvaletimi yaptığım için o gün bir daha tuvaletim gelmedi. gece yatana kadar çıkarmadığım pansumanı yatmadan önce çıkardım ve o şekilde yattım. garip bir his veriyordu pansuman, çıkarınca biraz rahatladım ama hala rahatsız eden bir şeyler vardı.

lazer sonrası 1.gün tuvaletim gelmedi. çorba ve zeytinyağlı yemekler tüketmeme rağmen gelmedi. ama gazımı rahatça ağrısız yaptım. ayrıca kahvaltılardan sonra dulcosoft adında kabızlık önleyici ilaçtan içtim 10 gün boyunca.

2.gün biraz tuvaletim gelir gibi oldu. tuvalete gittim biraz yaptım galiba güzel dedim. ne kadar yapmışım diye baktım iki parça ufak sargı bezi ?!? operasyon sırasında koymuşlar. rahatsızlık veren şeylerden biri buymuş sanırım. sonrasında tam rahatladım çünkü.

3.gün bu defa tuvaletim geldi ve 1 günlük tuvaletimi yaptım (kalan 2 günlüğe ne oldu meçhul). biraz ağrı oldu ama fissür acısının yanında hafif kalır.

4.gün kalan kayıp 2 günle birlikte tuvaletimi rahatça yaptım.

5.6.7.8.9.10. günlerde de günde 1 defa rahatça tuvaletimi yaptım artık sorun kalmadı. normal yaşamıma tamamiyle döndüm. ağrı sızı hiç olmadı.

-olumsuz yanları
    1-sanırım kapağın ayarını bozdular. tuvaletimi tutma sürem azaldı. gelince fazla beklemeden tuvalet bulmak gerekebiliyor bazen.
    2-hemoroidlerin sönmüş haliyle de olsa hala var olmaları garip hissettiriyor. normalde wc sırasında dışarı çıksa bile içeri tekrar giriyordu normal hale geliyordu. şimdi arada içeri girse de çoğunlukla ufak ölü halde dışarda takılıyorlar. rahatsızlık vermiyor ama o şekilde olduğunu bilmek garip.

tavsiye: utanmayın gidin muayene olun. fazla ilerlemez ise ilaçla tedavi olursunuz. 1 doktor 5 saniye bakacak diye gitmezseniz 45 dk boyunca 10 kişi bakıyor ve sürüyle işlem yapıyorlar işin sonunda. tercih sizin.
  • kesinlikle hiç ama hiç korkmadan, bir an önce yapılması gereken eylem.

10 yıldan fazladır çekiyorum bu illeti. hayatıma sıçtı resmen, her gün en az 2 saatimi piç etti.

yaklaşık 1 ay önce istanbul’da sadece hemoroid ve fissür tedavisi yapan bir merkeze randevu aldım ve eskişehir’den yola çıktım.

kısa bir muayene sonrası 4. evre ve bağırsak sarkması teşhisi ile işlem yapılacağını söylediler ve okkalı bir hesap çıkardılar.

hayatım zkilmiş sıçarım parasına diyerek tamam dedim, lakin bir sorun vardı. 4-5 saat daha şehirde kalmam ve sonrasında en az 4 saat de eskişehir yolu kafamda büyük soru işaretiydi. yolda ağrı sızı dayanılmaz olur düşüncesiyle.

hallederiz dediler, odamıza çıktık. ameliyat elbisesi giyip anadan üryan operasyon odasına geçtik.

mabadıma dokunacak olan ne işlem yapacağını ne yapmam gerektiğini tek tek anlattılar, anestezi iğneleri vs 10 dakika sürdü, hocanın gelmesini de 5 dakika bekledikten sonra işlem 7 dakika sürdü. bir 8 dakika da işlem sonrası mabadıma yapıştırılan bezler falan derken 30 dakika sonra ayaktaydım.

odama geçince vişne suyu ve su geldi hemen arkamdan, bilmiyorum kanama oldu mu olmadı mı.

yaklaşık yarım saat odada ve oturur vaziyette muhabbetten sonra hemşire geldi, yola çıkacakmışsınız sizi rahatça gönderelim evinize deyip popodan bir ağrı kesici yaptı, hayat ne güzel lan dedim yıllar sonra ilk defa.

4-5 saat istanbul işi sonrası gölcük ziyareti sırasında hafif hafif iğne batar gibi olmaya başladı. malum o bölgede acıya alışkın olduğum için çok sıkıntı etmedim, lakin eskişehir’e yarım saat kala ağrı çoğaldı.

neyse eve vardık popoda bandaj var, bir gece kalsın dedim, bir tane apranax salladım, yarım saate sızmışım.

sabah uyandım, bir yokladım ama kaka yok lakin gaz çıkaramıyorum, hemen merkezi aradım. yan dön dizlerini karnına çek dediler, 20. saniyede iki günlük gaz çıkardım ve rahatladım.

ilk gün hiç kaka gelmedi, antibiyotik ve apranax ile günü atlattım lakin ilk wc kafamda korkutucu gelmeye başladı.

ertesi sabah artık ucuna gelmiş şekilde klozete oturdum. o da ne, son 10 yılın en rahat sıçışıydı. talimatlara uyarak klozette 5 dakikada kalktım. batikonlu soğuk oturma banyosu, hayat arkadaşım anestol, birkaç saat sonra da vazelin sürerek dışarı çıktım, parka gittim, araç kullandım.

bugün işlemden sonra geçen 30. gün ve toplasan 4 defa apranax kullandım, çok ağrım olursa diye verdikleri ağrı kesici iğneye hiç gerek kalmadı.

ama şimdi şöyle bir sorun var, mabadım sıfırlandığı için ve son 10 yıldır patlıcan gibi sıçtığım için kapak açılırken birazcık yanıyor, çıktı alırken zorlanıyorum. ama wc den çıkar çıkmaz oturabiliyorum, araç kullanabiliyorum.

kabızlığı önleyici ve yumuşak çıktı almayı sağlayacak kaysı, incir kurusu ve keten tohumu ve zeytin yağı kombini yapıyorum 2 sabahtır. sonuç mükemmel, son 10 yılın en rahat sıçışı ve sonrasını yaşıyorum 2 gündür.

sonuç;

sakın ama sakın geciktirmeyin, bir an önce kesenize uygun tedavinizi olun ve hayatınızın içine etmeyin. ben kafamı vuruyorum bu kadar geç kaldım diye.

asla ama asla 5 dakikadan fazla oturmayın o klozette, ben işlemden önceleri 45 dakika otururdum, sigara telefon, gazete kitap asla almayın yanınıza.

hayat ne güzelmiş lan?

not: operasyon öncesi her gün dışkılama sonrası en az 2-3 saat şişliklerin inmesi için yatar vaziyette ağrılı bir süreç, oturamama. sonrasında 2 saatte bir bölgede akıntı temizliği. hele de şişlik inmeden zorunlu evden çıkışlarda o gün komple piç olurdu. o yüzden sakın ihmal etmeyin benim gibi hayatınızı zehir etmeyin.

2 ay sonrası edit:

yeniden doğmuş gibiyim, sıfır sıkıntılı dışkılama. wc'den 7-8 dakikada çıkış, çıkar çıkmaz hayata devam. ağrı yok, şişliklerin inmesini beklemek yok, akıntı kaşıntı yok.

hani böyle yazıyorum gerçekten boşuna eziyet çekmeyin diye. ben kendim yaşamış olmasam bu kadar kolay kurtulacağımı okusam burada inanmazdım, ki inanmadım ve bu yüzden yıllarca bu eziyeti çektim.

ister genel cerrahi, ister lazer, bu illetin tedavisi var arkadaşlar. yeterki işinin uzmanına emanet edin mabadınızı.

ben benim tedavi olduğum yerde tedavi olun demiyorum, sadece size uygun tedaviyi araştırıp kurtulun bu illetten diyorum. zaten ben ücreti konusunda sıkıntı yaşadım, telefonda söylenen ücret ile oraya gidince çıkan hesap farklıydı, ha soranlara tabii ki söylüyorum ama genelden neden yazmıyorsun diyenlere de cevabım olsun.

5. ay sonrası edit:

imkanı olup da yaptırmayan salaktır, emin olun hayatınızın içine eden bu eziyeti boşuna çekiyorsunuz.

hiçbir diyet yapmıyorum, acısı turşusu. bazen aşırı abarttığımda wc sonrası hafif ağrı veya sızı oluyor ama 5-10 dakika sonra geçiyor, şişlik yok.

neredeyse 1 yıl sonrası editi: hayat mükemmel, hayatı wc ye göre programlamama, eş dost akraba evinde sıkıntısız dışkılama, wc sonrası krem anestol, temizlik olmadan muhabbete ve eğlence devam. yolculuklarda benzin istasyonunda wc ye girmekten korkmamak. çantada anestol taşımamak bir harika dostum.

soranlar oluyor, mabadın hemoroid memeleri inmiş vaziyette et parçası sadece, dışkılama sonrası şişmiyor ağrı sızı yapmıyor, görsel açıdan şekilsiz ama acısız ;)

wc sonrası akıntı kaşıntı yok, hiç hemoroid olmamış gibisiniz. ben uzun yıllardır her gün aynı saatlerde dışkıladığım için bazen saatlerde kayma oluyor, suyu az içtiğimde veya kuru yemeği fazla kaçırdığımda bazen dışkılarken hafif yanma oluyor, wc den 15-20 dk sonra geçiyor, önceki ağrı sızı ile alakası yok, kaşıntı gibi düşünün. belki bu yanma ve hafif sızı bile eski hayattan kalma psikolojiktir.

şimdilik durum bu, geç kalmayın tedavinizi olun. hayatınız daha kaliteli olsun.

2 yıl sonrası edit:

durum aynı, hala harikayım, nüksetme gibi bir durum yok. çok abur cubur fındık fıstık yediğim günlerde hele de suyu az içtiysem ertesi gün hafif bir yanma oluyor wc sonrası. 5-10 dakikaya geçiyor.

arkadaşlar, ne olursa olsun 5-10 dakikayı geçirmeyin klozette, yıllarca yaşadım biliyorum zor. o bitmemiş hissi.

doğru tedaviyi bulun ve bu illetten kurtulun.

en çok sorulan soru, bende operasyon sonrası cam kırığı sıçar gibi ağrı hiç olmadı, hiç kanama olmadı. elbette ödem oluştu, ama yillarca duble fındık boyutundaki şişliği ve acıyı yaşadığım için hafif geldi bilemem. dediğim gibi bazı arkadaşlar lazer sonra haftalarca agri ve kanama yaşamış. bende olmadı.

bende bağlama (ne demekse) ve ilave olarak lazer oldum. biliyorum çünkü lazer zimbirtisi yaparken bilgi verdiler, ki vermeseler bile o uyuşmaya rağmen hissettim.

hülasa, gidin tedavinizi olun.
  • 3 hafta kadar önce hemoroid şikayetlerim artınca daflon ve procto krem kullanarak ağrıları azaltmaya çalıştım. eskiden daflon birkaç günde hemen etki ediyordu ve hemoroidi indiriyordu ama bu sefer bir hafta daflon kullanmama rağmen şişliklerde ve kanamada en ufak bir azalma olmayınca internetten araştırdığım proktoloji alanında uzmanlaşmış bir genel cerrah doktoruna gittim.

adam muayene ederken, görür görmez direkt olarak 'bu ameliyatlık olmuş, seni yarın hemen ameliyata alalım', 'ameliyat olduktan sonra hiçbir şeyin kalmayacak' dedi. ameliyattan sonra bir gün hastanede kalmam gerektiğini söyledi. aynı gün ameliyat öncesi pcr testi, kan tahlili, ekg, röntgen falan prosedür işleriyle uğraştıktan sonra anestezi doktorunun yanına uğradım ve ertesi gün ameliyat için her şey hazırdı.

yaklaşık 10 gün önce hemoroid ameliyatı oldum. genel anestezi uyguladılar. dolayısıyla ameliyat anıyla ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum, tek hatırladığım birinin yüzüme tokat atarak beni uyandırmaya çalışmasıydı. ameliyat masasında yüzüme tokat atan asistana söylediğim ilk şey 'ağrı kesici yok mu, acayip ağrım var şu anda, bu normal mi' oldu. asistan da normal diyerek cevap verdi.

daha sonra istirahat için odama çıkardılar. odamda yanımda duran yakınlarım nasıl olduğumu sorduğunda aklıma gelen ilk şey, sanki kazıklı voyvoda tarafından kazıklara oturtulmuş bir insan gibi olduğumdu. hani kuzu çevirme yapılacağı zaman kuzuyu götünden şiş sokarak közün üzerine koyarlar ya, öyle hissediyordum, öyle bir acı, öyle bir yanma, öyle bir zonklama.

odaya gelen hemşireye hemen 'ya ağrı kesici bir şey yok mu yaw, bir ağrı kesici verin' dedim. hemşireler de zaten serum ve ağrı kesici takmak için birkaç dakika sonra geri döndüler. ilk gün kıçımdaki tamponlardan dolayı, inşallah tuvaletim falan gelmez diye dua ettim. zaten ilk gün sadece çorba içtim, katı bir şey vermediler. tuvalete de çıkmadım.

ertesi gün sabah, doktor geldi, kıçımdaki tamponları çıkarıp, yeni tampon yaptı, pamuk tıktı falan. ölmeden götümüze pamuk tıktırmak da varmış kaderde dedim. hastane çıkış işlemlerini falan yaptırıp, aynı gün arabamı kullanarak eve geldim. aynı gün korka korka istemeye istemeye tuvalete çıktım, tuvaletten sonra makatta biraz ağrı ve kanama vardı. kıçımda enfeksiyon olmaması için antibiyotik, ağrı kesici ve daflon kullandım. ameliyatı yapan doktor 3 ay boyunca daflon'a devam etmem gerektiğini, ishal veya kabız olmamam gerektiğini söyledi. kabız olmama engel olması için toz ilaç verdi. lakin ben bir hafta kadar falan geçince kabız oldum, o kadar su içmeme, doktorun verdiği ilacı kullanmama rağmen yine de kabız oldum. hemen dışkıyı yumuşatmak için sütlü müsli yemeye ve her sabah zeytinyağı içmeye başladım, bol bol su tüketmeye devam ettim. şu an kabızlığım geçti ve tuvalet esnasında ağrılarım neredeyse bitti, kanama kalmadı. makat bölgesinde ufak bir şişlik var, doktor o şişliğin de zamanla boşalacağını söyledi.

şu an kola, fanta türevi asitli içecekleri tamamen hayatımdan çıkardım. muhtemelen hemoroidimin iyice azmasının sebebi de son zamanlarda asitli içecekleri fazla tüketmeye başlamamdı. kahve içimini çok azalttım, baharatlı hiçbir şey yemiyorum. fazla tuzlu tüketmemeye çalışıyorum. acıyı falan söylemeye gerek yok zaten. acılı yemek hemoroidin bir numaralı düşmanı. alkol de ameliyattan sonra hiç tüketmedim. 3-4 ay da tüketmeyi düşünmüyorum.

buradan, aynı rahatsızlıktan muzdarip ve hayatı zehire dönmüş olanlara tavsiyem; zaman kaybetmeden proktoloji alanında uzmanlaşmış bir genel cerraha muayene olup, gerekiyorsa ameliyat olmalarıdır. ameliyat fazla uzun sürmüyor zaten, kısa 15-20 dakikalık bir operasyon. bu rahatsızlık yaşam kalitesini çok düşüren bir rahatsızlık, insana hayatı işkence ediyor. ileride depresyona kadar götürebilir. ben ameliyat oldum ve ameliyat öncesi şikayetlerim ile kıyasladığım zaman hemen hemen hiçbir şeyim kalmadı gibi bir şey. ihmal edilecek bir rahatsızlık değil.

herkese acil şifalar.
  • yaklaşık 2 ay önce özel bir hastanede olduğum ameliyat. özellikle bekledim biraz zaman geçsin, daha mantıklı kafayla yorum yazayım. bundan sonrası için de kafasında soru işareti olana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

ben aslında bu hemoroid denen illetten çok çekmedim. geçen sene makat çatlağı baş göstermişti. bunun için de düzenli tuvalet ve kendim araştırıp bulduğum kremlerle bu illeti iyileştirmiştim. tabii bu tür şeyler sonsuza kadar iyileşmez. çeken bilir. neyse aradan geçen bir zaman zarfından sonra tuvalet sonrası makat bölgesinde meme oluştuğunu gördüm. herhangi bir ağrı sızı olmasa da gidip doktora göstermek istedim.

proktolog araştırmalarım sonucu iyi olduğunu düşündüğüm bir doktora kontrole gittim. 2. derece dış ve iç hemoroidler olduğunu ve basit bir ameliyatla halledilip kurtulacağımı söyledi. açıkçası her yerde gördüğüm lazer yok longo bilmem ne yöntemleriyle bu işin tık tık halledildiğini, ilerlemeden ameliyat olmanın mantıklı olduğuna kanaat getirdim. başka bir doktora daha gittim o da hemen hallederiz falan diyince ben ilk doktorla bu işi halledeyim dedim.

2 ay önce ameliyat oldum ve ameliyat, doktorun dediği gibi oldukça kısa sürdü ve iki-üç saat serumdan sonra taburcu olup eve geçtim. fazla ilerlemediği için bir pakeyi düzelttim dedi, diğerlerini de lazerle yaktım dedi. ben bunu sonradan öğrendim. bildiğin dış hemoroidi dikişli olarak ameliyat etmiş. bu yüzden tavsiyem doktor konusunda çok seçici olun ve kesinlikle ne isteyip, istemediğinizi belirtin. zira yoksa benim gibi ameliyattan önce doktordan "ya kalkar ayağa gidersin", "üç güne iş başı yaparsın" diye ameliyata alınıp, ameliyat sonrası "yaranın tam iyileşmesi 6 ay sürer" diyen bir doktora rahmet okumak zorunda kalmazsınız.

bu süreçte neler yaşadığımı şöyle anlatabilirim. benimki yine 1 pake dikiş olsa da makat kasları sıkı olduğundan*bir hayli ağrılı bir süreç oldu. ilk hafta oturup kalkmada, yürümede, öksürmede dahi acılar duyuluyor. ikinci hafta nispeten daha iyi ama hala etkileri sürüyor. ayrıca bu iki hafta tuvalette yaşanan ızdırapların tarifi yok. bu dönemde benim gibi kabız olursanız hayatı sorgulayabilirsiniz.

sonraki iki hafta magnesie calcinee denen ilacı keşfetmemle en azından tuvalet derdinden kurtulmuş oldum. tabii bu süreçte tuvalet sırasında ağrı devam etti ve tuvalet sonrası da 3-5 saat süren ağrılarım oluyordu. bu dönemde bol bol arveles içmişimdir.

yaklaşık 6-7 hafta geçtikten sonra yara iyileşti diyebilirim. artık devamlı olan ağrıların geçtiğini hissettim. şimdi 2 ay oldu. magnesiee calcinee'yi de içmiyorum. tuvalet düzenim oturduğu için pek ağrım kalmadı ama bu değil ki tamamen iyiyim. hala ufak tefek de olsa ben buradayım diyebiliyor gün içerisinde. tabii ilk haftalarda yaşadığım ızdırapları düşününce faso fiso geliyor artık.

ha belki cidden hayatım boyunca kurtuldum bu illetten, belki ameliyat olmasam daha kötü olurdum ama yine de şimdiki aklım olsa bu ameliyatı olmazdım. en azından ağrılı bir hemoroid süreci geçirsem ameliyat sonrası psikolojim daha iyi olurdu diye tahmin ediyorum. çünkü bu şekilde hiç sıkıntım yokken başıma dert aldım gibi geliyor.

bu şekilde ameliyat konusunda düşünenlere tavsiyem doktor konusunda çok seçici olun. çok fazla doktordan tavsiye alın. özel hastanedekiler sizi ameliyat etmek için sıraya girerler çünkü ameliyat sonrası yaşadıklarınızın ne oldukları konusunda fikirleri yoktur. ayrıca etrafınızda emin olun tahmin ettiğinizden daha fazla insanın bu illetten çektiğini göreceksiniz. onların da fikirlerini almanız yararınıza olacaktır.

edit: güncel durumu merak edenler için. 1 seneden fazla zaman geçti ameliyat üzerinden. çok iyiyim. ameliyattan 6 ay sonra ufak tefek sorunlar da tamamen geçti.
  • bende yıllarca süren psikolojik direnci kırarak en sonunda dün sabah ameliyat oldum. açıkçası bu kadar kolay ve stressiz bir ameliyat olacağını bilsem çok daha önce olurdum.

muayeneye gittiğimde proktolog hekim direkt olarak ameliyat olman gerekiyor dedi. diğer yöntemlerle de bir mesafe alınabilir ama kesin çözüm için ameliyat şart dedi fakat bundan sonra dikkat etmem gerektiğini de belirtti. dün sabah 8:40'da ameliyathaneye girdim ve 10'da gözümü odada açtım. doktorun demesine göre 40 dk bile sürmedi ameliyat.

şu anda ameliyat sonrası 36 saati neredeyse geride bıraktım. 3 defa tuvalete çıktım ve hafif ağrılar dışında herhangi bir şikayetim yok. dışkılama sonrası hafif kanamalar oluyor ama gayet normal. diyete sıkı sıkıya uyguluyorum ve ilaçları hiç atlamadım. doktor seçimi bu ameliyatta çok çok önemli. muayene olduğumda doktor ilk 2-3 günün biraz sancılı/ağrılı olacağını 8-10 gün popo üstünde oturmamam gerektiğini sonra da normale döneceğimi söyledi. şu anda dediği süreçte gidiyor tamamen. umarım bu süreç 8-10 güne tamamlanacak.

özellikle 4. seviyeye ilerlemiş arkadaşlar için tavsiyem hiç zaman kaybetmeyin ve gidin direkt muayene olun. her tuvalet sonrası çektiğim sancının yarısından azını yaşıyorum şu anda. üstelik yürürken herhangi bir stres de yok. keşke daha önce gitseymişim.

edit: 9. günün başında doktora gözüktüm ve doktor resmen götüne çok iyi bakmışsın dedi. normal hayatıma geri dönebileceğimi ve 15 gün daha dikkatli beslenmemi önerdi. bunun yanında oturabileceğimi ancak bir müddet aşırı oturur pozisyonda durma dedi. bugün 11. gün bütün gün işteydim 6-7 saat totalde oturmuşumdur sıfır ağrı ve sancı. işte hayat budur.

11 ay sonra edit: hayatımda hiçbir sorun olmadan devam ediyorum. hayatımda verdiğim en doğru karar olabilir. arkadaşlar gidin ameliyat olun.
  • 2012 yılında tam da doğum günümde hemoroid ameliyatı oldum. 15 yıl boyunca çektiğim sancılarımdan ameliyat sayesinde kurtuldum. keşke daha önce yaptırsaydım dediğim bir ameliyattır. böyle bir sorunu olup da ameliyat olmaktan çekinenlere bir tavsiyem olacak. kesinlikle ameliyat olun.
  • cumartesi günü (10.09) lazerle olduğum ameliyattır. gidiyorsun bayıltıyorlar falan, o kısmı hiç hatırlamıyorum. ayılınca deli bir acıyla ayıldım, yarım saat kadar çok acı çektim ama sonra ilaçlarla ağrı geçti, yaklaşık 4 saat boyunca yan tarafıma doğru yatırdılar ve kalkmama müsaade etmediler. çişimi de yatakta hastane hademesi ile birlikte yaptım, abim sağ olsun hiç çekinmeden sormadan aldı eline yerleştirdi 'ördeğin' içine. yatıştırıcılardan dolayı sanırsam gün boyu yalnızca yataktan inip kalkarken veya kendimi yukarı aşağı çekerken acı oldu, vücüt kasılmalarına bağlı olarak. popomda tampon vardı ve iki numara hiç gelmedi, zaten lavman yapıp almışlardı operasyona.

ikinci gün sabah taburcu ettiler, acı sızı yoktu yine, arabama kadar yüz metre yürüyebildim ve sorunsuzca (tek göt üstüne oturarak da olsa) evime gelebildim (arabayı ben sürmedim). kafamda hep acaba kendimi kabız etsem birkaç gün sıçmasam da yaralar iyileşse ondan sonra mı yapsam diyordum acıya korkumdan ama doktorun sakın kabız olma tavsiyesine uydum ve duphalac'a başladım. akşama doğru iki kere tuvalete çıktım ve yani kılıç sıçıyormuşsun gibi inanılmaz bir acı her ikisinde de ancak anestol ie yaklaşık 4-5 dakikada geçti her iki seferde de.

üçüncü gün, yine günlük hayatta acı falan yok, sıçarkenki acı ikinci güne göre daha az ama var yine de. götte gazlı bezden tampon durmaya devam ediyor.

dördüncü gün, sıçarkenki acı yine azaldı, tamponda hala kan damlaları bulmaya devam ediyorum.

beşinci gün, sıçarkenki acı normal hemoroid acısı gibi, gelen kan miktarı da az

altıncı gün, acı biraz arttı ayrıca şişme hissediyorum.

yedinci gün kontrole gittim, şişmenin doğal olduğunu ve geçeceğini söyledi doktor. tuvalete çıkmadım

sekizinci gün, tuvaletimi yaparken herhangi bir acı olmadı

dokuzuncu gün, pisuvara işerken gazım var sandım meğer kanmış, öbek öbek hem de. hemen kabine girdim çamaşır iptal, çöpe, tuvalet kıpkırmızı ceviz hacminde kan çıkarmışım, eve geldim biraz sakinledi, pazar akşamı doktora da ulaşamadım, sabah erkenden gideceğim. eve geldim, bir tur daha tuvaletim geldi sanirken yine aynı şekilde kan çıktı

onuncu gün, sabah doktoru aradım mukoza dökülmesi olduğunu korkacak bir şey olmadığını söyledi, öğlen bu sefer mukus gibi de değil sadece kan geldi, hastaneye gelmem söylendi, doktor görünce normal bu kanayabilir dedi. tuvaletimde yine ameliyat öncesindeki kadar kan vardi.

onbirinci gün, tuvalete çıkmadım

onikinci gün, tuvaletim yine kan içinde, ameliyat öncesinden farkı yok gibi hissediyorum şu an. daflon dozunu günde 6'ya çıkardım.

onüçüncü gün, bir öncekinin aynısı. götümdeki gazlı bez artık çok kasindirmaya basladi. markette kadın pedi denk geldi, acaba dedim, yatarken bari ped kullansam da biraz ordaki deri rahat etse dedim. aldım, açtım bir tanesini adka tarafında ambalaj yapışkanı kalmış, attım çöpe. diğerini açtım ayni, arkadaşımı aradım dedim hatun kişi durum böyle, bunlar nasıl kullanılıyor? meğerse o yapışkanı çamaşırına yapıştırman gerekiyormus. orkid sıvıyı gece hapsetti gerçekten de sabah kontrol ettiğimde hafif pembe olmuştu yüzeyi. kaderde ped kullanmak da varmış diyip geçtim.

ondördüncü gün, daflonlar sağolsun tuvaletimi yaparken kanama azaldı, akıntı ise devam ediyor. gece yine orkidle uyudum.

onbeşinci gün, sabah tuvaletimi herhalde haftalar sonra ilk kez kan görmeden yaptım. ama daha önce de iyimser olduğum iyileştiğini sandığım anlar oldu o yüzden umutlanmıyorum.

onaltıncı gün, tuvaletimde yine kan var ama az. akıntı da az da olsa devam ediyor.

onyedinci gün, az kanama devam ediyor, akıntı olmadı.

onsekizinci ve ondokuzuncu gün, akıntı yok, tuvaletimde de kan görmedim.

durumda bir kötüleşme olursa eklerim, eğer eklemediysem iyileşmiştir demektir.

edit 1: 9 ekim'de yine bir kanama oldu ama kabızliktan dolayı olduğunu düşünüyorum.

edit 2: 14 ekim'de yine kanadı. pazartesi günü doktora gideceğim ameliyattan bir ay sonra hala niye kanıyor diye

veeee yaklaşık 3 ay sonra (17.12.22)'de yeni bir hemoroid öbeğini hissettim. muhteşem, süper.

kasım 2023 editi: galiba yine kan show başladı :(
hesabın var mı? giriş yap