şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hemşireler günü 12 mayıs 1820'de doğan florance nigthingale'in doğum günü olması hasebiyle 12 mayıs; hemşireler haftası 12 mayısı içeren hafta, dünya ebeler günü 5 mayıs, ebeler haftası biraz karışık, öğrenicez.
  edinot: ebeler haftası ebeler gününden bağımsızmış ve 21-28 nisan arasındaymış.
 • öğrenmeye ve kutlamaya gerek olmayan vasıfsız insanların günü.
 • meslek gruplarına ait özel gün, özel hafta kutlamalarını hep çok saçma bulmuşumdur. benim için kendi mesleğime ait olduğu öne sürülen meslek haftası hiçbir anlam ifade etmez. ancak, en kutsal mesleklerden biri olan hemşireliği küçümseyip, hemşirelere vasıfsız yakıştırılması yapılması nasıl gerici,seviyesiz bir zihnin ürünüdür merak ettim.

  yaşama dokunan, insana direkt olarak hizmet eden insanlar hak ettikleri değeri ve saygıyı ne zaman görecek büyük bir merak içinde bekliyorum.
 • hemşireler günü evet ve bende bir hemşireyim. insanların gözünde ezik bir mesleğiz.sen git dört yıl eğitim al ama farketmez.çünkü bayan ağırlıklı bir meslek.bu ülke de kadınsan işin zor tabi.çünkü bu ülke de en çok ten temasıyla çalışan grup biziz maalesef.düşünsene adam daha bir kızın eline tutmamiş ama sen adama dokunuyorsun.sonra farklı şeyler hissediyor muhtemelen ve bunun suçlusu sensin.napıyım nabzını almayayim mi ?tansiyonunu olcmeyim mi?suratı aşık diyorlar bide gelde olma.gülünce de bunda is var diyecek.ki ben gulmeden duramam.ama ne dedikleri de umurumda değil. allahtan yogun bakımda çalışıyorum. ben hasta birkez olsun gülsün diye neler yapmış insanım. o hastayla ağlayıp o hastayla gülmüşümdür.ama insanlar buralara yatmadan alamazlar kıymetimizi.hii ever her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizdede dengesiz insanlar var ama bunu herkese mâl edemezsiniz.bu mesleği çok seviyorum.insanlarin yüzünü bir kez olsun güldürmeyi çok seviyorum.fakat saçma sapan düşünen insanlar yüzünden bazen keşke daha farklı bir yerde olsaydım diyorum.

  tanim:iş stresi altındaki hemşire grubunu gaza getirmek için yapılan saçma sapan birgün.
 • koluna büyük harflerle "kullanma" yazılmış. çünkü çok yaşlı ve türkçe bilmiyor ve o sol kolu kullanılmayan bir diyaliz hastası ve hastanede yanında duracak hiç kimsesi yok. üç öğün yemeğini yediren, günde altı yedi defa altını değiştiren, onu yıkayan ve bunu yalnızca para aldığı için yapmayan hemşire...

  çocuk yoğun bakımda günde defalarca altını değiştirip beslediği bebek diş çıkardı diye "diş buğdayı" partisi gibi minik bir seromoni yapan, elinde büyüyen minik beden yaşamını yitirince günlerce ağlayan hemşire...

  ishal olan hastasının yatak yarası olmuş kalçasına, her defasında kakası değmesin diye günde 13-14 defa pansuman yapıp altını değiştiren, yara küçüldükçe bunu anlatıp sevinen gözlerinin içi gülen hemşire...

  ve yüzlercesi. böyle fedakar, içinde gerçekten iyilik barındıran, merhametli, koca yürekli hemşireler...

  ne kadar eleştirsek de, aslında hepinizi değil sadece mesleğini bu şekilde gösteren sivrilmişlere vurmak istiyoruz kelimeleri.

  biliyorum ki içinizde bir hasta için günlerce ağlayan var. biliyorum ki bazılarınız bu mesleğin altında ezildiğini düşünüyor. biliyorum, "sen" hak etmedin. o yüzden senin günün kutlu olsun hemşire hanım, hemşire bey.

  iyi ki varsın, sen varsın diye güzel bazı hastaneler.
 • teşekkür ederim.

  bir daha sağlık çalışanlarına teşekkür etmenin ne kadar önemli olduğunu bana gösterip kanıtladığınız için teşekkür ederim ey sözlük halkı. çünkü çok azımız haricinde kimse sağlık çalışanlarına teşekkür etmiyor. bayramını kutlamıyor. tek yaptığımız emretmek.

  bugün florance nightingale'in doğum günü. 12 mayıs 1820'de doğmuş. o yüzden bugün hemşireler günü olarak kutlanıyor. ama kimsenin kutladığı yok.

  ama burada deseydim ki ben "dün bir hastaneye gittim. hemşire bana soğuk davrandı" o zaman debeye girerdi bu entari. ki yukarda hemşireler gününü hatırlayan kişiyi benzer bir entari ile debeye soktunuz.

  hemşireler günü kutlu olsun. buradan bu ülkenin sağlık hizmetinin önemli bir parçasını oluşturup fedakarca çalışan hemşirelerimizin hepsinin gününü kutluyorum. hepsine ayrı ayrı, hayatımızı sağlıklı yaşamamızı sağladıkları için teşekkür ediyorum.
 • "gün boyu sosyal medya uzerinde yoğunlaşıp, personele emirler yağdıran, işine gelmeyince asistan o, sıkışınca doktora sorun doktor orda duruyor diyen, kibirin kitabini yazmis, surekli doktorunun açığını yakalama peşinde olan insancıklari bir kenara koyarsak, hemşireler gününüz kutlu olsun! cünkü bu gözler gerçekten iyi hemşireler de gördü, iyi doktorlar gibi."
 • kutlu olsun.