şükela:  tümü | bugün
 • haksızlık da yapmak istemem ama hemşireler neredeyse tüm hasta müdahalelerine hakim şekilde, doktor yokken dahi doğru ilaç vb yöntemleri kullanabiliyorlar.
  hasta kötü oluyor serumu düzenliyorlar, kan alıyorlar ki gerçekten emek ve yetenek ister. tabii ki prof kadar bilemezler ama birkaç yıllık asistanı donlarında sallarlar.

  hastanın tüm hayati fonksiyonlarını takip edip aksiyon alıyorlar.
  doktorlar da tabii ki 360 derece bakışa sahip ama hemşirelerin tüm yaptıkları doktorun hanesine yazılıyor. hemşirenin adı geçmiyor.
 • tıp içerisinde yapılan istisnasız her işlem bilimle temellendirildiği için, bilimi bilende doktor olduğu için otomatik olarak geçersiz kalan önerme. hemşire tedavi protokolünü hastalığın seyrini bilemez. doktor bilir, bulur ve uygulatır. şu ülkedeki en leş zihniyet bu başlıkta ki zihniyettir. aynı durum mühendis ve tekniker arasında da yaşanır.
 • bazen bölüm şefleri bile 2 yıllık asistandan ziyade hemşirelerin lafına güveniyor.
  tecrübe ama bu işler, 2 sene sonra o doktor çok daha ehil olur.

  kısmen katıldığım tespit.
 • hemşire yapar doktor konar, astsubay yapar subay konar, teknisyen yapar mühendis konar. bu işler böyle be cingöz.
 • mühendis/tekniker ile doktor/hemşire örneklendirmesi vereni de gördü ya bu gözler, biz daha ne diye çalışıyoruz, uğraşıyoruz bilemiyorum. çekin şu pis elinizi, eteğinizi sağlıkçılardan.
 • doktorun görevi tedaviyi belirlemek, hemşirenin görevi tedaviyi uygulamaktır. tedavi uygulanırken hemşire görüldüğü için bütün işi hemşire yapıyor gibi bir yanılgıya düşülebiliyor fakat işin bilimsel ve teknik boyutunu doktor bilir ve karar verir. hemşirenin bu konuda yeterli eğitimi yoktur. ayrıca kan almak zaten hemşirenin görevidir ve bir pratik meselesidir. doğal olarak en baba doktordan daha iyi kan alır hemşireler. ellerine sağlık. dokor, hemşire ve diğer kalan bütün personelle sağlık hizmeti bir bütündür. biri bile eksik olsa işler yürümez.
 • arkadaş şunu bir anlamadınız önemli olan bilgidir. doktor bilgisi ile para kazanır.

  hemşireler de hasta bakıcıdan fazla kazanıyor. ya da sadece tasarımı yapıp üretimi işçiye bırakan mühendis işçiden çok kazanıyor.

  bunları organize eden müdür çok daha fazla kazanıyor.

  velhasıl eğer birileri senden çok kazanıyorsa yaptıkları işte başarılı olmak için senden daha fazla çabalamış yatırım yapmış demektir.
 • bence hem hemşireler hem doktorlar hasta bakıcıların haklarını yiyorlar. ayaklanın ey hasta bakıcı arkadaşlar.