• tıp içerisinde yapılan istisnasız her işlem bilimle temellendirildiği için, bilimi bilende doktor olduğu için otomatik olarak geçersiz kalan önerme. hemşire tedavi protokolünü hastalığın seyrini bilemez. doktor bilir, bulur ve uygulatır. şu ülkedeki en leş zihniyet bu başlıkta ki zihniyettir. aynı durum mühendis ve tekniker arasında da yaşanır.
  • mühendislik gibi başka alanlarda bilgim yok ama doktor olduğuma göre bu konuda birkaç şey söyleyebilirim sanırım.
    öncelikle hemşire dediğiniz en iyi şartta 4 yıllık eğitim alır ki güzel ülkemizin sağlık sisteminde hali hazırda hemşirelerin çok büyük bölümü lise mezunu ya da 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunudur. doktor ise teorik yükü fazla 6 yıllık zor bir eğitimden geçer.üzerine uzmanlık yapacaksa en az 4 yıllık bir uzmanlık eğitim alır.
    eğitimin içeriğine baktığımızda ise hemşireler hekimlere göre oldukça yüzeysel bir eğitim alırlar. en basitinden açın bakın bir anatomi kitabına aradaki uçurumu farkedebilirsiniz.
    hemşirelerin tüm hasta müdahalelerine hakim olması ya da tedavi düzenlemesi aldıkları eğitim gereği mümkün değildir ve gerekli de değildir. çünkü hasta konusunda esas sorumluluğu olan, kendisine tedavi edici yetki verilen kişi doktordur. yani bir hastanın kalbi durduğunda örneğin karar verici doktordur ve böyle de olması gerekir. çünkü hemşirelerin çoğu asistoli, supraventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon vs gibi ritimleri ve tedavilerini bilmezler. bilmelerine de gerek yoktur zaten, görevleri tedavinin düzenlenmesi değil uygulanmasına yardımcı olmaktır.
    hemşirelerin tecrübeli olanları tecrübelerinden dolayı bazı hastalıklara ve tedavilere aşina hale gelebilirler fakat hiçbir zaman o hastalıkla ve ilişkili durumlarla ilgili çok yönlü bakış açısı geliştiremezler. bu yüzden o donunda sallar dediğiniz asistan doktor eğitimi sonunda hastanın tedavisini düzenleyebilir, cerrahisini ve takibini yapabilir hale gelirken hemşire yardımcı olarak kalır.
    sözün özü rol çalma gibi bir hadise yoktur.

önemli not: donunda sallar diye bok atılan "asistan" yani asistan doktor 6 sene tıp okumuş üstüne uzmanlık sınavı gibi zor bir sınavı kazanıp ihtisasa başlamış kişidir.
  • aklı çok olanın bedeni az , aklı az olanın bedeni çok çalışır.
    sermaye hepsini birden sömürür
    dünyanın gerçeği budur.
  • hemşireler birkaç yıllık asistanı donunda mı sallar, arka tarafımla güldüm buna; her gün kapıma hemşireler sağlık sorunlarını danışmaya geliyor bir bucuk yıllık asistanim. çok bilseler gelmezlerdi herhalde ama işleri tanı koymak değil zaten
  • doktorun görevi tedaviyi belirlemek, hemşirenin görevi tedaviyi uygulamaktır. tedavi uygulanırken hemşire görüldüğü için bütün işi hemşire yapıyor gibi bir yanılgıya düşülebiliyor fakat işin bilimsel ve teknik boyutunu doktor bilir ve karar verir. hemşirenin bu konuda yeterli eğitimi yoktur. ayrıca kan almak zaten hemşirenin görevidir ve bir pratik meselesidir. doğal olarak en baba doktordan daha iyi kan alır hemşireler. ellerine sağlık. dokor, hemşire ve diğer kalan bütün personelle sağlık hizmeti bir bütündür. biri bile eksik olsa işler yürümez.
  • arkadaşlar bir hemşire olarak söylüyorum bu iş bir ekip işi. doktor olmadan hemşire olmadan olmaz yürümez işler herkesin işi farklı. genelde asmlerde servislerde hemşireleri görürsünüz ama yoğun bakımlar, ameliyathaneler özellikle hekimin ağırlıklı olduğu alanlar.

kaç gündür maaş konusu yüzünden saçma sapan yazılar okudum ve kırıcı gerçekten düşünceler. hem insanların hem bazı hekimlerin hem bazı meslektaşlarımın düşünceleri çok çirkin. kimsenin maaşı kimseyi ilgilendirmez herkes kendi hakkını istiyor. ama haksızlık var her alanda olduğu gibi...

şimdi tüm bunları bir tarafa bırakarak size başka haksız bir durumu anlatacağım.

hastanede eğitim olarak tecrübe olarak hiçbir vasıf gerektirmeyen hasta bakıcı sağlık personeli arkadaşlarım (çok sevdiğim kişiler de var içinde onları ayrı tutuyorum) yatan maaşlarını bize gösterip gülüyorlar. bizden fazla alanları var çok şaşırtıcı ama. biz 4b li iken sözleşmeli iken onlar kadrolu bir de. biz gece farkı almazken sevgili arkadaşlar gece farkı alıyor.iki ayda bir ikramiye alıyor bizde bunlar yok.
    bir de üzerine yıllardır çalışan insanlar iş yapmasa bile tutanak yese bile kalıyor gönderilmiyor alanda çoğu iş bize kalıyor onların iş yükü de bizde ortada boş boş gezerler sigara vs ve dışarda kendilerine sağlık personeliyim derler. sadece kendi çalıştığım alanda psikiyatriden takipli saldırgan biri var kaç kere tutanak yedi kaç kere üzerimize yürüdü( bıçak taşıyor ) hatırlamıyorum. evet burası üniversite hastanesi.dün başka birisi aynı şekilde bir arkadaşıma (arkadaşım onu küfürlü konuştuğu için uyarmış) saldırgan tavırlarda bulunmuş.

dediğim gibi sokaktan geçen psikopatı almışlar ya şaka gibi. eğitim şartını tecrübeyi kenara bırakıyorum en azından akıl sağlığı raporuna bak. ve bu adamlar benden fazla maaş alırken benim maaşım neden düşük?

lisans mezunu biri olarak ben neden lise mezunu insanla kendi meslektaşım bile olsa aynı maaşı alıyorum? bende tıpkı öğretmenlik gibi mühendislik gibi bankacılık gibi güzel bir lisans bölümü okuyorum bir çoğundan yüksek puanla hem de ama onlar kadar değer görmüyorum bu ülkede neden? bir öğretmene mesela bu kadar köle gibi davranmazsınız ama hastanelerde sanki biz köleyiz gibi bir algı var. neden?

dediğim gibi bu bir ekip işi. ve bu ekipte hekim var hemşire var. biz de bir meslek grubuyuz artık görülmek istiyoruz, yok sayılmak istemiyoruz.
    hiçbir hemşire doktor maaşına laf etmiyor kendi hakkını istiyor. şurada doktor maaşına saydıran kesim varsa o da eminim ki sağlık sektörü dışında kalan kesimlerdir.
  • içeri girdiğimde adrogue-madias formülünü sıvazlıyordu.
  • hemşire, doktor olarak benden izin almadan hastaya ne bir yudum su içmesine izni verebilir, ne de sıçmasına izni verebilir. herkes kendi işini yapsın, rol çalmaya kalkınca batıyor gemi. doktor doktorluk, hemşire hemşirelik yapsın.
  • bu kafayla tüm işi kalem memurları yapmakta, hakimler rol çalmakta.
  • türkiye de anlaşılmayan durumdur. hatta kendi gözümle gördüğüm kaç tane olay var. dr. ların g.tünü kurtarıyorlar.

ama biz kast sistemi olan bir milletiz ya dr. sanıyor ki bir bokum. doktorası olan biri olarak alırım havasını işim düşmezse...
hesabın var mı? giriş yap