şükela:  tümü | bugün
  • hollandalilarin modern mimarligin babasi olarak gordukleri mimar. avrupadaki sol kanat liberal ve sosyal demokrat tanidiklari ve frank lloyd wright'a olan yakinligi ile sivrilmis, bu sayede ulkesinde bircok buyuk mimari projeye imza atmistir. mimari dili olabildigince yalinlastirmaya ve susten arindirmaya calismis, hatta vaktiyle eren talu'nun hurriyet gazetesinde cikmis pek muhim roportajinda dedigi gibi, resim mesim asmiyorum kardesim binalarima diye resti cekmis, buna ragmen hicbir hollandali bedri baykam cikip da kufru basmamistir kendisine. amsterdam school ve de stijl gibi doneminin onemli mimari akimlarinin kurucusu sayilir. buna karsilik olark da hollandanin en bi sufer mimarlik okulu kendisine isim olarak onun soyadini secmistir.
  • 1856 - 1934 yılları arasında yaşamış olan, hollanda'nın en seçkin mimarlarından biridir. akademik eğitimine zurich institute of technology okulunda başlamıştır. burada alman mimar ve sanat eleştirmeni gottfried semper'ın öğrencisi olmuştur. 1870'li yıllara kadar zürih'te kalan berlage, daha sonra avrupa'nın birçok ülkesine seyahat etmiştir. çalışmaları umumiyetle neo-romanesk üsluptadır. bunun en önemli neden amerikalı mimar, henry hobson richardson'dan etkilenmiş olmasıdır. zira richardson, demir ve tuğla yapıları aynı strüktürde bir araya getirebilen çarpıcı kombinasyonlara imza atmıştı. berlage, hollanda'da ''modern mimarinin babası'' olarak düşünülür. çalışmalarında geleneksel ve modernist çizgiler dikkat çekicidir. teorileri başta de stijl sanat hareketinde olmak üzere birçok akademik kuruma ilham kaynağı olmuştur.
  • amsterdam'da üstünde beurs van berlage, yani berlage borsası yazan bina esasında amsterdam borsası. berlage'ın binaya adının verilmesini nedeni, binayı tasarlayan mimara yönelik saygıdan/yüceltmeden kaynaklanıyor. malum kendisi hollanda (ve hatta avrupa) modernizminin baba mimarlarından biri.

    mimarın adını inşa ettiği yapıya verecek kadar önemseyen bir toplum olmanın nasıl bir şey olduğunu tahayyül etmek için örneğin ankara evkaf apartmanı'nı mimar kemaleddin apartmanı, ankara opera'daki iller bankası binasını seyfi arkan binası olarak adlandırmayı deneyebi... hassiktirin ordan; ne mimarı ne ad vermesi! o caanımın içi iller bankası binasının, cami manzarası için bir gecede yıkılmasını (bkz: iller bankası binasının yıkılması) ve molozları önünde muzaffarene poz verilmesini zerrece sorun etmeyen bir ülke lan burası!