şükela:  tümü | bugün
 • 1901 - 1944 yılları arasında yaşamış alman general. claus von stauffenberg ile birlikte 20 temmuz 1944 adolf hitler suikastinde başrolü oynamıştır. daha önce 1942'de yardımcısı fabian schlabrendorff'un hitler'in uçağına uzaktan kumandalı bir bomba koymasını emretmiş, ancak girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştır. tresckow bu olaydan açığa çıkmadan sıyrılmayı başarmıştır. 20 temmuz suikastinin başarısız olduğunu öğrenince arabasıyla bir ormana gitmiş ve bir el bombasıyla intihar etmiştir.
 • hitler karsisi nazi generallerinden birisidir.. 10 ocak 1901 de dogmus, 21 temmuz 1944'de ölmüstür.. hitlere suikast girisiminin 20 temmuz 1944 te oldugunu ve bunun basarisiz oldugunu biliyorsak tahmin edelim bakalim neden ölmüstür?

  annesi adiyamanli, babasi prusyalidir.. o nedendir ki soy adi tresckow olmus, general oldugunu bilmesek samsunspor un yeni kalecisi sanabilecegimiz bir insan olmustur.. nette hitler hakkinda ileri geri konusmalarini buldum.. yani bunlari hangi ara soyledigini tahmin edemedim acikcasi

  "hitler sadece almanya icin degil dünya icin bir tehlikedir" (haha bravo vallahi)
  "hitler dönek bi dervistir birisinin onu vurmasi gereklidir" (hey yavrum hey)
  "ben de sporcunun zeki ahlakli ve caliskanini severim" (bunu komik olsun diye uydurdum)
 • gestapo tarafından " seytani ruh" olarak tanımlandırılmış nazi generali.
 • henning von tresckow (tam adı: henning hermann robert karl von tresckow, d. 10 ocak 1901; magdeburg, sachsen - ö. 21 temmuz 1944; ostrow (bialystok'a yakın), almanya ve nazi almanyasının kurmay subayı ve tümgeneral'i ve fedor von bock'un yeğeni. gerd von rundstedt'in emrinde ordular grubu a'nın kurmayı, günther von kluge'nin emrinde doğu cephesinde merkez ordular grubu harekât birinci kurmayı, batı cephesinde oberbefehlshaber west[1] kurmay başkanı. henning von tresckow, 1941'de ordu grubu merkez’de bir direniş örgütlemeye başlar. 13 mart 1943'de tresckow’un hitler’in uçağına yerleştirdiği saatli bomba patlamaz ve hitler'e yaptığı suikast başarısız olur. ardından von stauffenberg ile 20 temmuz suikastini planlar fakat sonuç başarısız olur. başarısız suikast girişiminin ardından von tresckow ertesi gün intihar etmiştir.

  henning von tresckow başlangıçta versay antlaşması'na muhalefeti nedeniyle nasyonal sosyalizmin coşkulu bir destekçisi olmasına rağmen 1934 yılında hayal kırıklığına uğramıştır. bunun sebebi schutzstaffel'in (ss) uzun bıçaklar gecesi'nde yargısız infaz ettiği pek çok sa lideri ve iki general de dahil olmak üzere siyasi muhaliflerinin katledilmesi olayıdır.

  pomeranya'lı soylu bir ailenin çocuğu olarak magdeburg'da doğdu. babası bir süvari generali, annesi kont robert zedlitz-truetzschler adlı prusya eğitim bakanı'nın kızıydı. goslar kentinde gymnasium'da bir öğrenci oldu. 16 yaşında bir subay askeri öğrenci olarak ayak muhafızları 1. alayına katıldı ve haziran 1918 yılında teğmen oldu. ikinci marne savaşında düşmana karşı gösterdiği üstün cesareti ve başarılarından dolayı 1. sınıf demir haç madalyası kazandı.

  ı. dünya savaşı'ndan sonra tresckow, ünlü piyade alayı 9 potsdam 'da kaldı ve ocak 1919 yılında spartaküs hareketinin bastırılmasında yer aldı ancak hukuk ve ekonomi eğitimi amacıyla 1920 yılında reichswehr'den istifa etti. birçok ünlü prusya aile üyeleri gibi tresckow uzun süren askeri gelenekleri ile başka bir ailenin kızı ile evlendi. 1926 yılında, 1914'den 1916'ya kadar genelkurmay başkanlığı yapmış olan erich von falkenhayn'ın tek kızı erika von falkenhayn ile evlendi ve askerliğe yeniden döndü. yine de tipik bir prusya subayı değildi. sadece üniformasını giydi ve ordu yaşamını sevmiyordu.

  1934 yılında, tresckow harp okulu'nda genelkurmay eğitimine başladı ve 1936'da sınıfının en iyisi olarak mezun oldu. general ludwig beck, werner von fritsch, adolf heusinger ve erich von manstein ile yakın temas içinde çalışarak genelkurmay 1. bölümüne (operasyon) atandı.

  henning von tresckow avusturya'nın ilhak edilmesi olayına (anschluss) ve çekoslovakya'nın işgali de dahil olmak hitler'in askeri ve dış politikasına çok karşı çıktı. bununla birlikte, tresckow çekoslovakya'nın işgal planı için belleme yaptı.

  ıı. dünya savaşı'nın patlak vermesiyle polonya seferi sırasında 228. piyade tümeni'nin kurmay başkanı olarak görev yaptı. görev sonrası birinci sınıf demir haç madalyası kazandı.

  daha sonra 1939 yılında ve 1940 baharında fransa'nın işgali ile sonuçlanan gerd von rundstedt ve erich von manstein altında a ordular grubu'nun ikinci genel kurmay subayı olarak görev yaptı. manstein planı, ordu yüksek komutanlığı tarafından reddedildikten sonra ironik olarak tresckow'un fransa seferi'nde başarılı olduğunu kanıtlayarak manstein'ın planı'nın kabul edilmesinde rol oynadı.

  1941 ile 1943 arasında, mareşal fedor von bock'un, (eşinin amcası) ve sonradan mareşal günther von kluge'nin altında hizmet ederek sovyetler birliği'nin işgali olan barbarossa harekâtı'nda alman merkez ordular grubu başkanı harekat subayı olarak görev aldı. daha sonra ekim 1943'te, ukrayna'da dinyeper nehri'nin batı kıyısını savunurken, 442. grenadier alay komutanı olarak savaşta görev aldı. aralık 1943'den 1944 yılında ki ölümüne kadar, şimdi ki beyaz rusya ve doğu polonya alanlarında 2. ordu kurmay başkanı olarak görev yaptı. ıı. dünya savaşı hizmeti süresince, altın alman haçı madalyası ile ödüllendirilmiştir. tresckow böylece çok iyi prusya aristokrasi ve yüksek rütbeli generaller'e bağlı idi.

  henning von tresckow, hitler'e düzenlenen 20 temmuz suikast girişimi başarısızlıkla sonuçlandığı zaman ertesin gün 21 temmuzda bialystok yakınlarında królowy'de intihar etmeye karar verdi. fabian von schlabrendorff'a bir veda konuşması yaptı ve intihar etti. cesedi chelm dolny'e gömüldü. gestapo'nun sorgulamalarında tresckow'unda suikasta katılımını ortaya çıkardı. bunun üzerine karısı da tutuklanmıştır.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/henning_von_tresckow