şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 17 000 sayfalık bir günlük yazmıs olan bir felsefe profesörüdür.1839 dan itibaren aralıklarla 1847'den itibarense aralıksız 1881'e kadar tutmuş bu 17000 sayfayı.yani bu kadar eski olması bakımından özellikle ilgi cekici bir sey tabi.henri frederic amiel 27 eylül 1821'de cenevre'de dogmustur.11 yaşındayken, annesi 31 yasındayken tüberkülozdan ölür.2 yıl sonra babası 45 yaşındayken , kendini rhone nehrine atarak intihar eder.henri fredericf iki kız kardeşi ile birlikte iki amcası tarafından büyütülür.
  hastalıklı bir mirasa, babadan gelen olumsuz etkilere ve korkunc üzüntülere rağmen amiel cenevre'de iyi bir eğitim görür ve yazları gezilere cıkar.1840 yılında isviçre'nin bir bölümünü yürüyerek kat eder;1842'de italya'ya ve sicilya'ya gider; 1843'te paris'i kuzey batı fransayı ve belçika'yı görür.
  1844 yılının ekiminde eğitim için almanya'ya gider ve 4 yıl boyunca hyderberg ve berlin ünüversitelerinde coğrafya tarih, filoloji, psikoloji,estetik ve özellikle teoloji schelling ve diğerlerinden felsefe dersleri alır.
  ve dahada gezip durur sonrada felsefe profesörü olur.
  adam bu günceyi kendini tanımak için tutmuş ve bu güncede bütün yönleri ile bir insan örneği sunmuş.yaşamı dogrudan dile aktarmış.
  insan kimdir,ne yapar ne eder ne düşünür ne hisseder bunu anlamanın tek bir yolu vardır: bunların hepsini anında not etmektir diye düşünüyormuş .önsöz de böyle diyo yani.
  journal intime kitabın orjinal adı.sanırım fransızca yazmış.türkceyede sadece 2 cildi cevrilmis bildigim kadarıyla .mor yayınları diye bir yayınevinden.
 • kisinin kendi vücuduna yabancilasmasi olarak tanimlanan 'depersonalization disorder' (dpd) ilk defa henri frederic amiel tarafindan 'the journal ıntime' güncesinde kullanilmistir. 8 temmuz 1880 tarihli yazisinda bu psikanalitik terimi tanimlamaya baslamistir:

  "ı find myself regarding existence as though from beyond the tomb, from another world; all is strange to me; ı am, as it were, outside my own body and individuality; ı am depersonalized, detached, cut adrift. ıs this madness?"
 • huzursuzluğun kitabı' nda , fernando pessoa sayesinde az önce adını duyduğum isviçreli yazar. sağlığında çok az yapıtı yayımlanmış. ölümünden sonra bulunan 17bin sayfalık günlüğüyle ün kazanmış fakat türkiye' de pek ün kazanamamış sanırım. günlüğünün ilk iki cildi 99 yılında çevrilmiş, bulmak çok zor görünüyor.

  çevirmen kendisiyle ilgili şu notu da düşmüş;

  ''yalnızlık ve bir tamamlanmamışlık duygusu içinde ürettiği yapıtı, belli noktalarda pesso'nınkiyle benzerlik gösterir.''

  ekleme: günce'nin birinci cildini buldum.
 • ''bana geleni kabul ediyorum sadece,pencereme konan bir kuşu karşılar gibi.ama biliyorum ki konuğumun kanatları vardır ve birazdan uçacaktır.ümitsizlikten doğan bir boyun eğiş bu,hazin bir tadı var.''
 • "varoluşu, ölümden sonrası, öte taraf gibi ele alabilirim, kendimi dirilmiş biri gibi hissedebilirim; her şey bana yabancı; bedenimin ve bireyselliğimin dışında olabilirim, ben kişilik dışıyım, ayrılmışım, uçmuşum. bilincim bir budist'in, bir sufı'nin, bir brahman' ın bilinci olabilir: tek bir biçim bana pek uygun gelmiyor."