*

şükela:  tümü | bugün
 • fransizlarin en kahraman ve en hain devlet adamı, 1. dunya savaşında fransayı kurtarıp maresal olan adam, 2. dünya savaşında işbirlikçi vichy hukumetinin başı.
 • henri-philippe petain,verdun'da binlerce alman topuna karsi kenti savunan,paris'i ilk savasta almanlardan kurtaran,ikinci dunya savasi sonrasi isbirlikciligi yuzunden once idam mahkumu olan,sonra yasindan dolayi affedilen general.bir kahramanla vatan hainini icinde tasidigi belirtilen insan,1856 dogumludur,1951'de de olmustur.
 • hakkında objektif ve dengeli bir değerlendirme yazısı için:

  http://www.ospreypublishing.com/…ontent2.php/cid=73
 • fransızların büyük bir kısmının sevmediği hatta nefret ettiği, tabir-i caizse hitler'in köpeği olan, ülkesinde yaşayan yahudileri tek tek yakalatıp nazilere teslim eden, fransız kaynaklarını almanların ayaklarına sermiş ve nazi hükümetini kendisine örnek alıp başarısız olmuş işbirlikçi fransız mareşal.

  ayrıca başta sevgililer günü olmak üzere anneler günü,babalar günü vb. harcama yapılan günlerin çoğu devlet hazinesine fazladan gelir sağlamak amacıyla başı olduğu vichy hükümeti zamanında ortaya çıkmıştır.
 • (bkz: petard)
 • vichy hükümetinin başbakanı olduğu sırada makamını kullanarak gizli şekilde nazi almanyası aleyhine çalışan fransız devlet adamı.
 • henri philippe pétain (24 nisan 1856 - 23 temmuz 1951), fransız mareşal. ı. dünya savaşı sırasında verdun savaşı'nda kazandığı zaferle bir "milli kahraman" durumuna gelmiş, ama ıı. dünya savaşı'nda nazilerle işbirliği yapan vichy hükümeti'nin başkanlığını üstlenerek bütün saygınlığını yitirmiştir.

  bir köylü ailesinden geliyordu. saint-cyr askeri akademisi'nde öğrenim gördü. bir süre askeri akademide ders veren pétain, bu görevi sırasında ordunun üst kademelerince savunulan taktik kuramlarına karşı çıktığı için oldukça yavaş yükseldi ve tuğgeneralliğe ancak 1914'te 58 yaşındayken getirildi.

  1916'da verdun kentine yönelik alman saldırısını durdurmakla görevlendirildi. durumun umutsuzluğuna karşın cephe ve ikmal sistemini yeniden düzenleyerek, topçu birliklerini akıllıca kullanarak ve birliklerine büyük bir moral gücü vererek verdun'da tarihe geçecek bir zafer kazandı. başkomutan general robert-georges nivelle'in başarısızlıkla sonuçlanan saldırılarının ardından fransız ordusunda ciddi ayaklanmalar baş gösterince nivelle'in yerine başkomutanlığa getirildi.
  orduda disiplini tekrar kuran pétain, 1918'de itilaf orduları komutanı general ferdinand foch'un zaferle sonuçlanan saldırısına katıldı. kasım 1918'de fransa mareşalliğine yükseltildi. daha sonra da yüksek savaş konseyi başkan yardımcılığı ve ordu genel müfettişliği gibi önemli görevlere atandı.

  ıı. dünya savaşı sırasında almanların mayıs 1940'ta fransa'ya saldırmalarının ardından, başbakan paul reynaud tarafından başbakan yardımcılığına getirildi.16 haziran'da başbakan oldu. kısa bir süre sonra fransa'nın yenilgisinin kaçınılmaz olduğunu öne sürerek ateşkes çağrısında bulundu. ateşkesin imzalanmasından sonra vichy'de toplanan temsilciler meclisi ve senato tarafından devlet başkanı ilan edilerek olağanüstü yetkiler verildi.

  almanlarla işbirliği yaparak saldırının yol açtığı yıkımı onarabileceğini ve savaş tutsaklarını kurtarabileceğine inanan pétain, ateşkes antlaşması uyarınca nazi işgali dışında kalan ve ülke topraklarının yalnızca üçte birini oluşturan güney fransa'da iş, aile ve vatan sloganıyla otoriter bir yönetim kurdu. mason localarını kapattı ve yahudilerin belirli mesleklere girmelerini yasaklayan yasalar çıkardı.

  aralık 1940'ta, almanya'yla yakın işbirliğine gidilmesini savunan başbakan pierre laval'i görevden alarak yerine amiral françois darlan'ı getirdi. bu tarihten sonra tarafsız bir politika izleyerek zaman kazanmaya çalışan pétain londra'ya gizlice bir elçi gönderdi. ispanya diktatörü francisco franco ile buluşarak ondan hitler'in ordusunun kuzey afrika'ya geçmesine izin vermemesini istedi ve aralık 1942'ye değin abd'nin vichy büyükelçisi olan william leahy ile iyi ilişkiler kurdu.

  laval'i almanların baskısıyla yeniden başbakanlığa getirmek zorunda kaldığı nisan 1942'den sonra yönetim üzerindeki etkisini kaybettiyse de, hitler'in bütün fransa'yı alman yönetimi altına sokacağından çekinerek istifa etmemekte direndi. müttefiklerin kasım 1942'de kuzey afrika'ya çıkmalarında sonra, bir yandan afrika'daki fransız kuvvetlerinin müttefiklere katılmalarını sağlamak için o sırada cezayir'de bulunan amiral darlan'a gizlice emirler gönderirken, öte yandan da çıkarmayı protesto eden mesajlar yayımladı.

  ağustos 1944'te general charles de gaulle'ün paris'i kurtarmasından sonra iktidarın barışçı bir biçimde devredilmesini sağlamak amacıyla de gaulle'e bir elçi gönderdiyse de de gaulle elçiyi kabul etmedi. ağustos sonunda almanlar tarafından vichy'den almanya'ya götürülen pétain daha sonra fransa'da yargılandı. ağustos 1945'te idama mahkûm edildiyse de cezası sonradan ömür boyu hapse çevrildi. portalet kalesi'ne hapsedildi ve 95 yaşında orada öldü.

  kaynak: vikipedi
 • 2.dünya savaşının başlarında, henüz almanlar paris'e girmeden evvel fransa ile ingiltere ülkelerinin birleşmesi düşünülüyormuş (tek devlet iki millet) ve bu adamın onaylamaması üzerine iş yatmış. zaten çok kısa süre sonra fransa düşer ve almanlarla (isteyerek ya da istemeyerek) işbirliği yapar...
 • cumartesi günü paris'te yapılacak olan birinci dünya savaşı'nın bitişini anma etkinliklerinde savaşta fransa'yı zafere taşıyan sekiz mareşalden birisi olarak anılacak olan kahraman ve hain mareşal.
 • philippe pétain (1856-1951), fransız mareşal. birinci dünya savaşı sırasında verdun muharebesi'nde kazandığı zaferle bir "milli kahraman" durumuna gelmiş, ama ikinci dünya savaşı'nda nazilerle işbirliği yapan vichy hükümeti'nin başkanlığını üstlenerek bütün saygınlığını yitirmiştir. fransa'nın kurtarılmasının ardından idam cezası almasına rağmen, bu cezası sürgüne çevrilmiştir. ayrıca şimdilerde birinci dünya savaşı'nda kahramanlık gösteren fransız askerlerini onurlandırmak için düzenlenecek tören kapsamında kendisinin de anılacak olması sebebiyle, fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron'a çeşitli tepkiler gösterilmektedir.

  hakkında bilgiler - http://www.bbc.co.uk/…figures/petain_philippe.shtml

hesabın var mı? giriş yap