şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yahudi asıllı olması şaşırtmayan, abd ve israil destekli sağcı. chavez karşısında aldığı yenilgiden sonra artık gidip tel-avivin varoşlarında bir mahallede muhtarlığa adaylığını koymasını bekliyorum.
 • hugo chavez efsanesinin vefatından sonra 30 gün içinde olacak seçimlerde, chavez'in benim veliahtım dediği nicolas maduro'nun karşısındaki adaylardan. amerikancı, gençlerden bir sürü kişi iyi sanıp buna oy verecek. yazık.
 • aldığı iddia edilen %48 civarı oy bundan sonraki seçimler için venezuela'da tehlike çanları çalacağına işarettir.
 • bu kez gercekten az marjinle kaybeden abd usagi. su ana kadarki secim sonuclari %50.7'ye karsi %49.0 diyor.
 • inanılmaz yüksek oy almıştır, çavez reyizin halk devriminde sıkıntılar olduğunun delilidir, ancak şunu da söylemek lazım, çavez ve rejimine otoriteryan demenin ne derece bok yemek olduğunu ikinci defa gösteren seçim olmuştur. birincisi diktatör denen çavez'in birkaç yıl önce yetkilerini artıran anayasa referandumunu kaybetmesidir.

  ikincisi de budur, diktatörlük peşindeki hiçbir rejim, oligarşi veya hakim durumdaki siyasi kadro bir seçimi %51 ile kazanmaz, rakibine %49 oy aldırtmaz, alsa o sonuçlar öyle açıklanmaz, türlü hilesi zorbalığı tehdidi kaç yıl önceden planlanmış düşünülmüş önlemi vardır.

  radonski kardeşimiz soda içsin (bkz: soda iç), çavezyan venezüella rejimimiz de iyi bir yönetim performansı göstersin, az yesin, halka daha fazla imkan ve kaynak aktarsın, gelecek seçimleri %2 farkla kazanmasın, olm halk demokrasisi olacaksın, %49 amerikancı rââkibine oy veriyor, bu nasıl halkçılık??
 • tek dileğim bu tasmalının her seçimde venezuella halkı tarafından tokatlanmasıdır. abd'nin adamı olduğunu çok belli ediyor. daha kötüsü bırak ülkenin liderliğini muhalefet lideri olmayı haketmeyecek çapta bir adamdır.
 • ülkesinde daha önce belediye başkanlığı ve valilik de yapmış venezuelalı tecrübeli siyasetçi. 2012 ve 2013’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde önce hugo chavez’e daha sonra da onun halefi ve şimdiki devlet başkanı nicolas maduro’ya kaybetmiş olan capriles, nazilerden kaçarak venezuela’ya göç eden polonyayahudi bir aileye mensuptur; ancak bir katolik hıristiyan olarak yetiştirilmiştir. önceleri copei adlı partiye mensup olan capriles, an itibarıyla önce adalet partisi’nde siyaset yapmaktadır. ticaret hukuku eğitimi almış olan capriles, ülkesinin yanı sıra hollanda, italya ve abd’de de eğitim almıştır. kendisini sosyal demokrat bir politikacı olarak gören capriles, brezilyalula da silva’ya hayrandır ve onun geliştirdiği ekonomi politikalarını venezuela’da da uygulamak istemektedir. yani pazar ekonomisi ile sosyal yardım programlarını karma bir ekonomik program çerçevesinde yürürlüğe koyma amacındadır. şubat 2014’te başlayan sokak eylemlerine destek veren henrique capriles, halen ülkesinde muhalefetin en önemli aktörü konumundadır.

  kaynak: http://politikaakademisi.org/…zuelada-neler-oluyor/
 • 15 yıl süreyle siyasete girmesi engellenen venezuelasosyal demokrat ve muhalif siyasetçi. rejim çökerse, potansiye devlet başkanı adayıdır.

  http://www.bbc.com/…ws/world-latin-america-39534732
 • tayyibin diplomalı, genç ve yahudi asıllı olanı.