şükela:  tümü | bugün
  • 1777-1852 yılları arasında yaşamış, amerikalı devlet adamı. "rekabet toplam arzı arttırır. arz artışı satışta rekabete, ve bu rekabet fiyatların düşmesine neden olur. insanlığın en büyük güçlerinden biri rekabettir." diyen bu amca, ekonomik ve siyasal açıdan yapılanmakta olan 19. yüzyıl amerikasının hangi taşlar üzerine inşa edileceğini gayet iyi kavramış. bir de bir lakabı var henry clay'in; "büyük barışçı". sebebi de, köleliğin yasaklandığı ve sürdüğü eyaletler arasında bir denge kurmayı amaçlayan 1820 missouri uzlaşması ve 1850 uzlaşması'nın başlıca savunucularından olmasıdır.
  • ulysses de, leopold bloom yeşil irlandanın tüm meslek gruplarının, bürokratların, yöneticilerin ve bilumum insan evladının önünde temenna ettiği, sevgi gösterilerinde bulunduğu sahnede - çılgın bir betim ve atmosfer ortamının olduğu ve tiyatro sahnesi formunda ele aldığ o teatral ortamda- adı geçen puro markası..bloom, elinde henry clay purosu ile arz-ı endam eder...
  • "halkta huzursuzluk başladığı anda bu huzursuzluğu bastırmak için yabancı bir tehdit her zaman bahane olarak kullanılır." demiş kişi. bugünkü türkiye'ye cuk oturdu bence.
  • adını amerikalı bir siyasetçiden alan puro markası. el sarımı olarak dominik'te üretiliyormuş. tanesi 4-5 dolar.