şükela:  tümü | bugün
  • resmi olarak 1. dünya savaşı'nda en son ölen askermiş.

saat 11:00'da savaş bitecek olmasına rağmen kalkıp makineli tüfek yuvasına süngü hücumuna kalkmış. almanlar siperden "yapma etme savaş bitmek üzere" diye işaret etmesine ragmen bir iki el ateş de edince vurulmak zorunda kalınmış.

(bkz: george lawrence price)
  • alman askerlerinin ingilizce uyarılarına rağmen durmamış ve öldürülmüştür. birinci dünya harbi'nde ölen son askerdir.

olay şöyle gelişmiştir;

savaşa sonradan dahil olan abd, müttefiklere yardım için avrupa'ya asker göndermiştir. henry gunther bu askerler içerisinde savaşmaya en teşne olan kişidir.

tarih: 11 kasım 1918
    yer: chaumont-devant-damvillers fransa

siper içerisinde geyik yapan bir grup abd askeri henry ile dalga geçer. henry maldır. henry gazdır. bir süre sonra sipere iki müttefik komutanı gelir. ateşkes bir saat içersinde başlayacaktır. komutanlardan biri ateşkesin başlayacağı saate kadar savaşmaktan yanadır. boş durmak ona göre değildir güya. asrın gazı henry bunu duyar ve hemen atlar söze "gommtanım ben savaşırım" diye. arkadaşları onun bu halini görünce hepten basar kahkahayı. savaşmaktan yana olan komutan henry'nin omuzuna dokunur ve "aslansın yiğidim" der. bilahare arka tarafta geyik yapan askerlere döner ve "biraz ileride bulunan alman makinalı tüfek siperini kontrol etmeye gidin" der. ateşkesin başlamasına dakikalar vardır. kontrole çıkan askerlerin başında henry vardır. henry bundan mütevellit iyice gaza gelmiştir. alman siperine yaklaştıkları zaman, ayaklarının dibine uyarı ateşi yapılır. akabinde askerler çil yavrusu gibi dağılır ormanın içine. henry bu durumu sineye çekemez. silaha süngüyü takar ve yola doğru hızlıca koşar. alman askerleri ingilizce "stop! stop!" diye bağırır. henry dinlemez, zira henry gazdır, maldır. merhametli almanlar ona "ateşkes iki dakka sonra başluuyacak, gurbanın olam goşma üstümüze" der. henry koşmaya devam eder. sonrası malum, embesil vurulur. saf ve onurlu ruhuna halel getiren diğer askerler ise bön bön bakmakla yetinmişlerdir. ateşkes başlar...

(bkz: mal)

tanım: asrın malı olan er kişi.
  • ezikliğini kendisini ölüme götüren boş bir cesaretle baskılamaya çalışan asker.