şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #12869385)
 • goodfellas filminde ray liotta nın canlandırdığı karakter.
  henry mafya takılan para içki kadın çemberinde gezen her gece başka bi gece kulübünde takılan bi adam.hırsızlık yaparak kazanıor parayı.en sonunda girdiği toz işinde enselenip sakin bi yaşama geçiyor.çok güzel film.
 • goodfellas filminin ve bu filmin temel aldigi nicholas pileggi'nin kitabi wiseguy'in esinlendigi mafya elemani. aslinda mafya'nin onemli bir kademesinde olmamasina ragmen girip ciktigi islerin cesitliligi sebebiyle ve belki de buyuk adam olmamasi yuzunden mafya icerisinde yukaridan asagiya herkesle bir sekilde baglanti icinde olmasi, onu fbi acisindan esi benzeri bulunmaz bir tanik yapmistir. bu vesileyle de karsimiza bunca eserle cikmistir.
 • "aile" dışından da olsa çekirdekten yetişen mafya üyesi. gerçek ailesi olarak mafyayı kabul eden, ama tehlike çanları çalınca bülbül gibi öterek onları satan karakterdir. "aile"sine ihanet etmiştir tamam ama, filmin bazı karelerinde kendisine hayran kalmamak mümkün değildir. örneğin karen'ı taciz eden adamın üzerine doğru yürüdüğü ve ona dersini verdiği karelerde müthiştir.

  ray liotta çok başarılı canlandırmıştır bu rolü. hattâ oscar'a lâyık bir oyunculuk çıkarmıştır bana göre, ama tabii aday bile gösterilmedi o ödüle maalesef.
 • dün itibariyle hakk'ın rahmetine kavuşmuştur.
 • 1943-2012 yılları arasında yaşamış amerikalı ünlü gangster ve suç figürü. goodfellas filminde ray liotta tarafından canlandırılmıştır. 1980 yılında fbi'ın gizli tanık koruma programına katılıp, mafyayı ele vermiş ve omerta yasasını çiğnemiştir. ömrünün son yıllarında fbi gözetiminde sakin bir hayat sürmüştür. birkaç sene önce ünlü mafya babası john gotti öldüğünde, canlı yayında onunla ilgili anılarını anlatırken "he was a brutal, vicious man" demiştir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/henry_hill
 • tanık koruma programındaki henry hill'in 2012 yılındaki ölümü, kalp krizinden kaynaklanmaktadır. başıma bir şey gelmeyecekse kendisi o çetedeki herkesten daha pis bir elemandır. goodfellas filminde herhangi bir sayı verilmese de aynı habere göre 50 kişi bu adamın tanıklığından dolayı mahkum oldu. filmin başında kendisinin "milli olduğu" ilk mahkemesinde pompalanan "bizi satmadın ve ağzını sıkı tuttun" sözleriyle grup içinde söz sahibi olmaya başlayan hill, en yakınları birer birer giderken ses çıkarmamış; toplar kendine çevrilince de bik bik öterek o çok sevdiği adamları satmış ve kendi paçasını kurtarmıştır. jimmy -james conway- de paragöz bir pislik olsa da henry'nin yanında gayet amacına sadıktır. ama tommy, ah tommy, deli tommy, saf tommy, kızgın tommy... en güzeli sendin tommy devito. işinden sapmadın, adamakıllı gangsterdin...