şükela:  tümü | bugün
 • "...bu nedenle avrupa birliği hızla tek bir devlet olmaya çabalıyor.."

  hmmm.. ingilizler o yüzden ab'den ayrıldı. katalanlar o yüzden bağımsızlık diye yırtınıyor. ben büyük resmi gördüm yatıyorum.
 • türk halkının 3. dünya savaşına yönelik hazırlığı ise domates kurutmak, kurşu kurmak, salça-makarna-patates-soğan stoğu yapmak, kapıyı bacayı iyice örtmek ve evde yüksek sesle konuşmamak...

  elbette televizyon kanalları kirpi bıyıklı yüce liderin konuşmasına ayarlı...

  cesur yeni türkiye!
 • burda insanlar büyük resim diye tasak gece dursun, önümüzdeki 50 yılda içinde tr ve eu nun da bulunduğu kara parçalarının nasıl onlarca farklı devlete bolundugunu israil in topraklarını nasıl genişlettigine şahit olacağız.
 • google'a basitçe "henry kissinger call of duty" yazınca hiçbir ciddi kaynakta yer almadığını görebileceğiniz sözler.

  sözler, ürdün'ün al ghad gazetesinin bastığı sahte kissinger röportajından alınmış;

  http://black-iris.com/…erview-with-henry-kissinger/
 • aslında bu yazıdan çok geyik çıkar ama favorim olan iki tanesini yazıp, kalanını arkadan gelenlere bırakayım istedim.
  1- amerika "tüm dünyanın mına koycaz" temalı süper ötesi planlar yapıyor. sonra biz sıradan vatandaşlar bunu internetten öğreniyoruz. biz bile bu planlara göre hayatımızı şekillendirip, çocuk yapmaktan vazgeçiyoruz ama saftorik ab, rusya, çin, iran hala birşeyler yapmıyor. hadi onlar birşey yapmadı, saftorik ötesi israil "ulen herşey ortaya çıktı, sürpriz bozuldu. arapları başka zaman geberteyim" demiyor. kısaca tüm ülkeler hala ekmeğinin peşinde.
  2- süper güç amerika askerlerini eğitmek için oyunlar yapmış ve bu oyunlarla da eğitmiş. kim bilir bu oyunlar diğer ülkelerin gençlerinin eline geçmesin diye ne kadar tedbir almışlardır.
  tanım da yapayım, eksik kalmasın. katarakttan önünü göremeyen adamın yıllar sonrası için öngörüleri.
 • bu tür gelecek okumalardaki bazı unsurları bugüne adapte etmek gerekiyor. henry kissinger'ın ne büyük bir siyaset adamı olduğunu tartışmaya gerek yok (büyük derken etkili ve bilgili olmasını kast ediyorum, lanetleyenlere ya da övenlere karşı nötrüm). ama çok anlam yüklememek lazım.
  dünya üzerindeki güç kavramları da değişiyor, insanların bu gücü isteme motivasyonları da farklı; ve kissinger yaşındaki bir insanın kendini bu şekilde güncellemesi pek kolay değil. toprak, başlıca sermaye unsuru olmaktan çıkalı çok oldu. bizim gibi 3.dünya ülkeleri sınırları kutsallaştırıp haritalara tapmaya devam etse de; gelişmiş ülkelerin nihai hedefleri farklılaşıyor. hatta gelişmiş ülke kavramı bile tartışmaya açık, amerika silicon valley midir? redneck diyarları mıdır? new york mudur? apple mıdır? amazon mudur? keza avrupa ingiltere midir? almanya mıdır? italya ya da yunanistan mıdır? shell midir? bp midir? thyssen midir?
  devletlerin başına birbirinden daha karikatür insanlar geçerken asıl güç büyük holdinglerde, tröstlerde, şirketlerde değil mi? ve eğer çin, meksika, brezilya amerika'dan ucuzsa, ki ucuz; o üreticinin anavatanına amerika diye bakabilir miyiz?
  doğal kaynaklara ulaşmak için yapılan savaşlar, yenilenebilen enerjide yaşanacak olası devrimsel gelişmelerle ne kadar anlamlı olacak?
  ve en önemlisi demografi; bilumum demode malthusian senaryolara karşın (dan brown, 7 sisters), dünya nüfusu doyum noktasına yaklaşıyor ve bir noktadan sonra sayı artmayacak, kompozisyon değişecek. 30-40 yıl içinde beyaz adamın hoşuna gitmese de amerika'da latinler, avrupa'da araplar/kuzey afrikalılar, hatta türkiye'de kürtlerin oranı %50'lere gelecek. böyle bir mix'in içinde 20.yy doktrinlerinde ısrar etmek anlamsız olur.
  aykırı fikirler iyidir, kimsenin öngörmediği ve yanılmamıza yol açacak majör gelişmeler olacak. ancak tarihin bize öğrettiği basit bir gerçek var, sürdürülebilir bir şekilde bir grup insanı kaynaklardan uzak bırakamıyorsunuz, (toprak, petrol, teknoloji vs.) ayrıca bırakmamalısınız. siyasetçilerin yapması gereken afrika başta, dünyanın geri kalmış bölgelerinin medeniyete entegrasyonunu arttırmak; gelişmiş bölgelerde de sömürüden gelen ve gittikçe tükenen mirasın yerine teknolojik büyümeyi koymak ve orta sınıfı güçlü, hakim ve kalabalık tutmaktır.
  bugün iran ve kuzey kore, yarın başkaları; bir nükleer savaşın sadece pirüs galibi üreteceği belli değil mi; 100 bomba dünyayı yaşanmaz kılmaya yeterken abd'nin 10,000 bombası olmasının bir anlamı var mı?
 • eski gücüne kavuşmuş rusya ve gelişmiş çin birleşecekmiş daha sonra amerika ikisini birden indirecekmiş öyle mi? hatta israil tüm silahları ile ortadoğu’da tek başına muzaffer olacakmış öyle mi?

  daha şişko bir peluş ayıyı dize getiremiyor kore’de, asya blokuna karşı tek başına zafer kazanacakmış.

  adamın götünden kan alırlar kamil kan.
 • daha kafadan giriş cümlesinde yanlış tespitlere sahip ön görülerdir. bir brexit yaşandı, onun ardından gidecek ülkelerin de olacağı konuşuluyor. ikincisi katalanlar bağımsızlığını ilan etmeye çok yakın.

  doğu bloğu bakımından bakıldığında belki bir birlikten söz edilebilir ama batı bloğunda şu an için birlik beraberlik söz konusu değil, olacak gibi de değil.
 • kissinger gibi diplomasi ustasi olan, sessiz guc ifadesinin tanimi olan bir kisinin asla soylemeyecegi, soylense de bizlerin bunu bilemeyecegi seyleri iceren sozde ongoru ozde komplo teorisi.

  haa, yeni nesil oyunlar konusuna katilirim eyvallah ama bu laflar kissinger’in laflari degil. zaten fake bir roportajdan alindigi soyleniyor.

  ozetle: olaysiz dagiliyoruz arkadaslar.