şükela:  tümü | bugün
 • 1887 yılında yayımlanan she: a history of adventure adlı romanı 100 milyondan fazla satarak dünyadaki en çok satan 10 kitabın arasına girmiştir.
 • "anima, diğer yerlerde belirttiğim gibi ozanların dikkatinden kaçmamıştır. bize arketipin genelde gömülü olduğu sembolik bağlamı da anlatan mükemmel anima tasvirleri vardır. bence ilk sırada rider haggard'ın romanları ayişe (she), ayişe'nin dönüşü (the return of she), bilgeliğin kızı (wisdom's daughter) ve benoit'nın* atlantis'i (l'atlantide) yer alır. (...) spitteler'in* prometheus'u da birtakım incelikli gözlemleri içerir ve romanı imago, yansıtmanın harika bir tasvirini sunar." carl gustav jung - aspects of the masculine
 • allan quattermain isimli maceraperest ingilizin sadik yardimcisi umslopogaas ile beraber sagda solda, bilhassa afrika ortamlarinda (bkz: mustemleke) macerayi seven adam tadinda kosturmasi, hazine aramasi, insanliga hizmet etmesi sirasinda basindan gecenlerin anlatildigi bir seri romanin yazari. en meshur romanlari allan quattermain, she, king solomon's mines dir.
 • 1856- 1925 yılları arasında yaşamış genellikle heyecanlı macera öyküleri öyküleri yazan 1912'de şövalye ilan edilen yazardır. eserleri arasında king solomon's mines `(1885) : hazreti süleyman'ın hazineleriveshe` (1887) vardır.
 • sir'luk de yapmis ingiliz yazar. 1856-1925 yillari arasinda yasamis. bir sure afrika'da yasamis, zulu kulturuyle tanismis.
  rudyard kipling'in arkadasi. h p lovecraft'in da onculu oldugu iddia ediliyor.
  kitaplarindan bazilari:
  (bkz: king solomons mines)
  she
  montezuma's daughter
  ayesha
  queen shebas ring