şükela:  tümü | bugün
 • greensleeves diye bir siiri vardir ya da olabilir.
 • henry the eighth diye anılan kral
 • ghostda patrick swayzenin whoopi goldbergi ikna etmek için söylediği şarkının öznesi kişi.
 • protestanligi benimsemeyen thomas more'u astıran ingiliz krali.
 • meshur elizabeth'in babasi.
 • anne boleyn ile evlenebilmek icin yapmadigini birakmamistir bu zat-i muhterem ki bu birakmadiklari arasinda koca vatikani karsisina alabilmek gibi bolca yumurta gerektiren icraatlar mevcuttur. ama ne olmustur sonunda: onu da "adultery" gerekcesi ile astirip kestirmistir. kisacasi cok maymun istahlidir arti hastalik derecesinde asabidir. ingiltere icin yaptigi en buyuk iylik ise elizabeth'in cocukken oldurulmesine engel olmabilmesidir.
 • ingiltere kralı.katalolik ispanya kraliçesi ile evli iken anne boleyn ile evlenmek için katolik kilisesini red etmişti. jane saymour'dan olan tek oğlu edward 9 yaşında ölünce tahta geçen,protestanları katleden kanlı mary diye anılan ilk kraliçenin kızının babası.her yıl bir kere yıkanmış, bacaklarında ki yaralarla ölen ,bir kraliçesi hariç hepsini ihanet suçlaması ile idam ettiren şişman ,kızıl kral.
 • serefsizdir.

  1521'de, martin luther'in yaptiklarina karsi katolik kilisesini koruyan yazilar kaleme almis, martin luther'in bir heretic oldugunu belirtmis, bunun uzerine kendisine defender of the faith unvani verilmistir.

  ek bilgi: her ne kadar ulke olarak protestan olarak bilinse de, ingiltere kralicesi halen bu unvani kullanmaktadir.

  ek ustune ek bilgi (sagolasin aethewulf): protestanlığı seçince, "defender of the faith" ünvanını bu sefer parlemento kendisine vererek takdis etmiştir. o yüzden kraliçenin ünvanı papanın verdiği değil, parlementonun verdiği ünvandır.

  1531'de ise, abazan henry, anne boleyn ile evlenmek bahanesiyle, roma'daki katolik kilisesini tanimadigini belirtmis, church of england'in basi olarak kendisini gostermistir. buna karsi cikan katolik basrahip thomas more'u da oldurdukten sonra katolik kiliselerini ve manastirlarini kendi kontrolu altina almis, butun zenginliklerini de devlete aktarmistir. 10 yildaki bu degisimini sadece anne boleyn ile aciklamak mumkun degildir, neticede anne boleyn 4 sene icinde kafasi kestirilmek suretiyle oldurulecektir.

hesabın var mı? giriş yap