şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kaliteli yönetim anlayışı, dindarlığı ve adamlığıyla dikkat çeken efsanevi ingiliz kralı. aile kavramına olan saygısı ve evlilik kurumuyla olan düzeyli ilişkisi nedeniyle ismini bir çok nikah salonuna vermiştir.
 • serefsizdir.

  1521'de, martin luther'in yaptiklarina karsi katolik kilisesini koruyan yazilar kaleme almis, martin luther'in bir heretic oldugunu belirtmis, bunun uzerine kendisine defender of the faith unvani verilmistir.

  ek bilgi: her ne kadar ulke olarak protestan olarak bilinse de, ingiltere kralicesi halen bu unvani kullanmaktadir.

  ek ustune ek bilgi (sagolasin aethewulf): protestanlığı seçince, "defender of the faith" ünvanını bu sefer parlemento kendisine vererek takdis etmiştir. o yüzden kraliçenin ünvanı papanın verdiği değil, parlementonun verdiği ünvandır.

  1531'de ise, abazan henry, anne boleyn ile evlenmek bahanesiyle, roma'daki katolik kilisesini tanimadigini belirtmis, church of england'in basi olarak kendisini gostermistir. buna karsi cikan katolik basrahip thomas more'u da oldurdukten sonra katolik kiliselerini ve manastirlarini kendi kontrolu altina almis, butun zenginliklerini de devlete aktarmistir. 10 yildaki bu degisimini sadece anne boleyn ile aciklamak mumkun degildir, neticede anne boleyn 4 sene icinde kafasi kestirilmek suretiyle oldurulecektir.
 • sırf pompajına halel gelmesin diye katolik kilisesi ile bağlarını koparmış ve ingiliz kilisesini kurup kendisine bağlamış olan sekizinci henry, dünya zamparalarının atası ve ruhani lideridir.
 • jane seymour'dan olan oğlu hariç diğer eşlerinden olan erkek çocuklarının hep ölü doğduğunu öğrendiğimde bunun sebebinin kan uyuşmazlığı olabileceğini düşündüğüm kişidir.
 • müzelerde kendisinin zırhlarını uzaktan bile tanıyabilirsiniz.

  maşallah boylu poslu bir adammış rahmetli ama asıl ayırd edici olan o değil. zırhlarının müzelere sığmayan, camekanlardan taşan göbeğidir efendim esas mevzu. yani o göbeğe bir adet zırh inşa etmek yerine en az 10 yetime zırh takımı yapılabilirmiş öyle söyleyeyim, safi kaynak israfı. onun da ötesinde, üstüne o ağır zırhı da geçiren bu dev bünyeyi hangi at taşıyabilir o da bir muamma.

  öyle enteresan bir şahıstır bu henri
 • bu şahıs konulu izlediğim her film, dizi ve benzeri yapımda aklımda sadece bir kelime dönüp dolaşıyor. affınıza sığınarak kendisine amsalak demek istiyorum.
 • bizim buralarda seksçi henry diye tanırlar kendisini.
 • sikinin doğrultusuna gitmenin en uç örneği heralde 8 numaralı formanın sahibi bu zat. insan bi hatunla evlenmek için izin alamadı diye ayrılıp mezhep mi kurarmış arkadaş. bu ne şımarıklık. en fazla gider bi dükkan açar kendi işini yapar. millet de der ki bak kral adammış ailesine sahip çıktı. bilmiyorum biz böyle gördük.
 • afedersin dosdoğru sikinin götürdüğü yere giden kraldır kendisi. bu özelliğiyle de dizilere, filmlere, kitaplara bolca konu edilir. bu kitap, dizi vesairede de araya konu ile bağlantılı olmasından katolik kilisesinden ayrılıp anglikan kilisesini kurması da eklenir. ekmek kapısıdır bir yerde. i. elizabeth gibi.
 • anne boleyn ile evlenebilmek icin yapmadigini birakmamistir bu zat-i muhterem ki bu birakmadiklari arasinda koca vatikani karsisina alabilmek gibi bolca yumurta gerektiren icraatlar mevcuttur. ama ne olmustur sonunda: onu da "adultery" gerekcesi ile astirip kestirmistir. kisacasi cok maymun istahlidir arti hastalik derecesinde asabidir. ingiltere icin yaptigi en buyuk iylik ise elizabeth'in cocukken oldurulmesine engel olmabilmesidir.