şükela:  tümü | bugün
 • 19. yüzyılda amerikada yaşamış, döneminin en ünlü şairlerinden.
 • bowdoin college'dan mezun olmustur. nathaniel hawthorne ile birlikte soyadi okulun ana kutuphanesine verilmistir.
  (bkz: hawthorne-longfellow library)
 • "üstelemek başarının temel unsurudur. kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracağınızdan emin olabilirsiniz."
 • "if we could read the secret history of our enemies, we should find in each man's life sorrow and suffering enough to disarm all hostility." demiş.
 • "başkaları bizi yaptiklarimizla yargilarken biz kendimizi yapacaklarımizla yargılarız."
 • (bkz: excelsior)
 • (bkz: edgar allan poe/#74931369)
  "poe ise zamanının ünlü şairi henry wadsworth longfellow'a hayranlık ile başlayıp nefret ile biten duygular beslemişti. halen nedeni bilinmeyen düşmanlık önce poe tarafından yazılan iğneleyici bir eleştiri yazısı ile başlamıştı ve ardından poe eserlerinin çalındığını söylemişti. saldırılarına devam eden poe, hiçbir zaman eser hırsızlığını kanıtlayamamıştı. buna karşılık olarak longfellow cevap olarak hiçbir şey söylemişti. öldüğünde ise son söz olarak şunları söyledi : "eleştirilerinin sertliğini, müphem bir yanlışlık duygusuyla tetiklenen hassas bir tabiatın öfkesi dışında hiçbir şeye bağlamadım."
 • henry wadsworth longfellow (27 şubat 1807 - 24 mart 1882), abd'li şair.

  yazarlığa ilk kez amerikan ingilizcesi'ne tercüme ettiği dante'nin "ilahi komedya" adlı eseri ile başlamış ve fireside poets (şöminebaşı şairleri) adlı edebiyat akımına katılarak bu akımın beşinci üyesi olmuştur. 1807 yılında portland - maine'de stephen ve zilpah çiftinin çocuğu olara dünyaya geldi ve bugün wadsworth-longfellow house olarak bilinen evde büyüdü.

  babası bir avukattı. anne tarafından dedesi amerikan bağımsızlık savaşı'nda bir generaldi. longfellow'un stephen (1805), elizabeth (1808), anne (1810), alexander (1814), mary (1816), ellen (1818) ve samuel (1819) adlarında yedi kardeşi vardı.

  henüz üç yaşındayken anaokulu seviyesinde bir okula yazdırıldı. altı yaşında portland academy'ye girdiğinde okuma ve yazmayı oldukça iyi biliyordu. 14 yaşına kadar burada kalan longfellow 1822'de bowdoin college'a girdi. bowodin'de yaşamı boyunca dost kalacağı nathaniel hawthorne ile tanıştı.

  1825'te bowdoin college'de (bowdoin yüksekokulu) öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1826-1829 yılları arasında britanya, fransa, almanya, hollanda, italya ve ispanya'yı gezdi. fransızca ders kitabı yazdı, italyanca ve ispanyolca seyahat klavuzu hazırladı.

  1836'da harvard üniversitesi'nde işe girdi. gece düşünceleri'ni (voices of the night) 1839'da, baladlar ve diğer şiirler'i (ballads and other poems) ise demirci köyü (the village blacksmith) ile beraber 1841 yılında yayınladı.

  1854 yılnda harvard'dan emekli oldu ve kendini tamamen edebiyata verdi. 24 mart 1882 tarihinde 5 gün boyunca karın zarı iltihabı ile boğuşarak hayatını kaybetti.

  cenazesi her iki eşinin de gömülü olduğu cambridge, massachusetts'deki mount auburn cemetery, mezarlığında defnedildi. 1884'de londra'daki westminster abbey'deki şairler köşesine ilk kez bir amerikalının, onun heykeli kondu.
 • " inanın bana her kalbin dünyanın bilmediği kendi gizli acıları vardır ve çoğu zaman bir adama sadece üzgün olduğu halde soğuk deriz. "
 • "kölelik şiirleri” adlı kitabı, tamer gülbek çevirisiyle vakıfbank kültür yayınları tarafından basılan yazar.
hesabın var mı? giriş yap