şükela:  tümü | bugün
  • 8 şubat 1825 leicester doğumlu ingiliz doğa bilimci ve kâşif. bilhassa böceklere karşı beslediği sevgi 11 yıl amazonda çalışmalar yapmasına vesile olmuş bu sayede hiç bilinmeyen 14 bin yeni böcek türünün keşfine imza atmıştır. hayvanlardaki benzeşmelerin doğal seçilimlerini gözlemleyerek evrim kuramını desteklemiştir.

    12 yaşında maddi imkansızlıklar yüzünden okulu bırakıp çorapçılık olan baba mesleğine atılan bates, yetişkinler okulu olan mechanic's institutes'e kaydolur. buranın geniş ve donanımlı kütüphanesinden faydalanarak doğa bilimlerine adım atar. 1843 yılında the zoologist dergisinde ilk makalesi yayımlanır kendi gibi doğa bilimci olan russel wallace ile 4 yıl brezilya'da çalışmalar da bulunur. wallace dönmeye karar verir fakat bates 7 yıl daha kalarak araştırmalarını sürdürür. böcekleri sevdiği için çevresi tarafından anormal olarak algılanan bu bilim insanı 16 şubat 1892 yılında londra'da yaşamını yitirir.
  • batesian mimicry adli fenomene adini veren doga bilimci. batesian mimicry, zararsiz canli turlerinin dogal avcilarini uzak tutmak icin zararli (zehirli) turlerin fizyolojik ozelliklerini taklit etmesidir, hayatta kalmak icin bir nevi yalanci aposematismsinyalleri gondermektir.