şükela:  tümü | bugün
 • 2nd earl of southampton.

  henry, 1st earl of southampton’ın (bkz: #29511912) sağ kalan tek oğludur. 1545 ve 1581 yılları arasında yaşamıştır. vaftiz ailesi henry viii, princess mary, charles brandon ve henry fitzalan’dır. earl of southampton ünvanı kendisinden sonra 3rd earl of southampton olan henry wriothesley’e geçmiştir.

  kaynak: en.wikipedia.org
 • 3rd earl of southampton.

  1573-1624 yılları arasında yaşamıştır. shakespeare’in venus and adonis ve the rape of lucrece şiirleri southampton’a ithaf edilmiştir. ayrıca sonelerindeki fair youth’un kendisi olduğu düşünülür. gerçekten de resmine bakınca sonelerdeki anlatımla uyuşan, hoş bir dış görünümüvardır.

  on yedi yaşındayken sarayda takdim edildi ve elizabeth i’nin favorisi olan robert devereux’un (bundan böyle essex diyeceğim) arkadaşları arasında sayılıyordu. şairlerin hamisi olarak nam saldı. nashe, gervase markham, barnabe barner, john florio gibi şairlerin ona ithaf edilen şiirleri vardır.

  1596 ve 1597’de essex’in cadiz ve azores keşif seferlerinde görevliydi. 1599’da irlanda’yla yapılan dokuz yıl savaşlarında da essex’in komutası altında görev aldı. essex’in yakın çevresinde olduğundan essex’in kraliçeye karşı komplosunda kendisi de ölüm cezasına çarptırıldı; fakat robert cecil, cezasını ömür boyu hapse çevirdi. essex’in james of scotland’la (elizabeth ölünce ingiltere kralı da olan iskoçya kralı) yakınlığından dolayı, james i and vi, kral olduğunda, shouthampton’ın esareti bitti ve saraydaki eski yerine kavuştu. yine de sarayda birden fazla münakaşa ve soruşturmaya dahil oldu. 1603’te queen anne’in önünde lord grey of wilton’la ateşli bir kavgaya tutuşunca kısa bir süreliğine hapse girdi. 1614’te almanya’daki protestan tarafın destekçisiydi.

  southampton, zaman içinde jakoben aristokrat liderinden modern yatırımcıya dönüşmüştür. yaşadığı dönemde denizaşırı ticaret ve kolonileşme son derece yaygın hale gelmişti. ülkedeki ilk metal değirmeni finanse etmiştir. ayrıca titchfield’de ilk demir fabrikasını kurmuştur. east india company’ye ve new england company’e üye olarak malını mülkünü arttırmıştır. 1598’de evlenen kontun 4 çocuğu olmuştur. sanat ve sanatçıya hamilik etmiş, kolonileşmeyi de çok başarılı bir şekilde lehine kullanmıştır. 1624’te koloni kurulan ülkelerde ispanya’ya karşı savaşı komuta etmesi için başvurulan dört ingiliz soylusundan biri olmuştur. savaşa gittikten çok kısa bir süre sonra büyük oğlu james ateşlenerek ölmüştür. beş gün sonra da kendisi yine ateşlenerek ölmüştür.

  kaynak: en.wikipedia.org