şükela:  tümü | bugün
  • bilinçli bir tüketicinin en az bir kez aklından geçirmesi gereken düşüncenin söz ile ifade edimidir. çerez tabağındaki antep fıstıklarına ve bademlere abanmayıp dandik leblebilerden de almak, kabak çekirdeğinin de gönlünü almak; bizi üst-insan yapacak yegane koşuldur.
  • katılmadığım. leblebileri ayıklayıp bademleri sona bırakmak daha akılcı bir çözüm.
  • leblebi daha ucuz diye leblebiyi dışlayan insanların kafalarında canlanan söylem. yarın sabah bademin kilosu 5 lira, leblebi 35 lira olsun bu seferde badem için aynısını söyleyecekler. bunlar tropikal iklimli bir ülkede yaşasalar ananasın yüzünede bakmazlar.
  • tüm kutsal kitapları okuyup dini liderlerin görüşlerini inceledim. frizbitaryanizm'den jainizm'e, islam'dan şintoizm'e kadar tüm inanç sistemlerini sorguladım. kutsal roma'dan hammurabi'ye, cengiz han'dan kemal kılışdaroğlu'na kadar tüm siyasi figürleri, sembolleri taradım. evrim ve yaratılış arasındaki bağları, fikir ayrılıklarını, çelişkileri inceledim. bir ideolojiye, bir siyasi fikre, bir sisteme ait olma hipotezine ihtiyaç duyuyordum ve karşıma bir zamanlar yazdığım bu başlık çıktı. ideolojimin bu olmasına karar verdim. anlaşılan o ki dünyayı milliyetçiliğe bel bağlayarak kurtaramayacağız, en iyi ihtimalle kendi ülkemizi kurtarırız. o da bir işe yaramaz. cihat anlayışı desen, o da işe yarayacak türden değil. aklıma üniversitedeki yavşak cihat geliyor. ateistin müslümandan daha inançlı olduğu bir toplum? liberalizm desen, o zaten ekonomik bir öğreti. ben liberalim deyince insanın aklına gülen yunus geliyor. tüm ideaları ve paradigmaları, toplumların bilincine yerleştirilmiş bütün kastik normları ve ahlak öğretilerini reddediyorum. ben, beni yıkacak tüm değerlerin gölgesine dek, cenneti bana vadedenlerin ruhani ideolojilerine inat, hep badem aldım biraz da leblebi alayımcı olarak kanımı bu uğurda akıtmaya ant içtim.