şükela:  tümü | bugün
 • hepa'nın açılımı high efficiency particulate air; (yüksek verimli zerre hava)'dır. özetle bu filtreler ikinci dünya savaşı'nda amerika'nın atom bombası projesi * dahilinde güvenlik önlemi olarak geliştirilmiş olup, şimdi çoğunlukla hastanelerde, sıklıkla da astımlı ve alerjik kişilerin evlerinde havayı en küçük (0.3 mikrondan bile küçük) zerrelerden (virüs, bakteri, polen, hayvan tüyü, ev akarı dışkısı, sigara dumanı, vb.) 99.7 verimle arıtabilir. cam yününden mamüldür.
  bu filtreye sahip elektrikli süpürgeler ve hava temizleme cihazları piyasaya sürüleli çok olmasına rağmen türkiye'de henüz yaygınlaşmadı*
  yurtdışında öncelikle okul, hastaneler, iş yerleri
  gibi toplu yaşama alanlarının ve sigara içilen yerlerin havasının bu filtreyle temizlenmesinin zorunlu kılınması yönünde talepler var, ancak sanırım astım hastaları için uzunca bi süre daha hayal olacak bu.
 • bu filtreye sahip hava temizleme cihazlari http://www.hepaonline.com/ adresinde yer alan firmadan temin edilebilmektedir. kullanacaginizin alanin buyuklugune bagli olarak fiyatlari degisiyor ve ne yazik ki ne urunlerin ne de filtrelerinin fiyati ucuz.

  onun disinda bildigim kadariyla blue house ve vestel bu ozel filtreye sahip elektrik supurgesi ureten firmalar.
 • artık hemen her markanın çıkardığı yeni nesil toz torbasız elektrik süpürgelerinde yer alan filtre türü.
 • steril olması gereken ortamların * * havasını temizlemek için kullanılan filtredir. ortamın rutin olarak partikül ölçümü yapılır * çıkan sonuca göre filtre temiz gibi görünse dahi değiştirilir.
 • (bkz: hepa)
  (bkz: dyson)
 • piyasadaki neredeyse tüm elektrikli süpürgelerde kullanılanılabilen hava filtresi türüdür. kendi içerisinde tuttuğu partikül büyüklüklerine göre sınıflara ayrılırlar. ayrıca yıkanabilir ve yıkanamaz olanları vardır. yıkanabilir olanlar, yıkanamaz olanlara göre çok daha uzun süre kullanılabilirler, bu yüzden tercih sebebidirler. ilgileneler için detay bilgi ve tedarik edilebilecek market linkleri. çok daha detaylı bilgi wikipedia'de bulunmakla birlikte kılçık wiki linkteki hepa kelimesini ısrarla büyük harf istediğinden link vermek mümkün olmadı.
 • yolcu ucaklarinda var olan filtrelerdendir
 • temizlenebilir olanlarını temizlemek için ılık su dolu bir kovaya koyup bir saat kadar bekletip, daha sonra durulamanız yeterli olmaktadır. kovanın içine biraz deterjan da ekleyebilirsiniz. kurumadan geri takılmaması gerekir.
 • ilk orijinal hepa filtre 1940larda manhattan projesi'nde havadaki radyo aktif atıkların yayılmasını önlemek için tasarlanmıştır. 1950lerde ticarileştirilmiştir ve orijinal terim registire edilmiş marka haline gelmiştir ve yüksek etkili filtrelerin genel terimi olmuştur.on yıllarca filtreler gelişmiş ve farklı yüksek teknolojideki endüstriler ve ortamlarda talep edilen hava kalitesi için çok çok yüksek oranda başarılı hale gelmişlerdir. bunlar arasında uzay araştırmaları, ilaç sektörü, hastaneler, sağlık hizmetleri, nükleer yakıtlar, nükleer güç ve elektronik mikrodevreler (bilgisayar çiplerinde) sayılabilirler.
  biomedikal uygulamalarda havada bakterilerin ve viral organizmaların ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını engellemede kritik roldedirler. odaları çeşitli temiz oda sınıfında kategorize etmek için en ıso 14644 avrupa standartları uygulanmaktadır örnek olarak; ameliyathaneler için (bkz: laminar flow)larda genelde h14 sınıfı hepa filtreler kullanılmaktadır.