şükela:  tümü | bugün
 • hepatit a virüsüne karşı bağışılamada kullanılan aşıdır, günümüzde doğum sonrası 13 aydan itibaren yapılması (6 ay ara ile 2 doz) önerilmektedir
 • bu aşı için sağlık ocağına yaptırmaya gittiğinizde sizi ilk olarak eczaneye yönlendiriyorlar. tetanoz ücretsiz olmasına rağmen hepatit a için ilaç parasını ödemeniz gerekiyor. eczanelerde ilaç bulunmayabiliyor ama ortalama 1-2 saatte getirtiyorlar. ayrıca yaptıracağınız yer yakın dahi olsa aşının yanına buz veriyorlar bozulma durumu var sanırım. tetanoz gibi bunun da iğnesi çok küçük, aşı sırasında acı duymuyorsunuz. aşıyı bugün yaptırdım ama ağrım yok yani sonrasında ağrı çekilmediğini söyleyebilirim.
 • (bkz: havrix) 2 ay sonra (kasım 2012) ücretsiz yapılmaya başlanacak aşı.
  bakanlık bu tarz sonradan başladığı aşılarda bir yaş belirler ve sonrasına yapar. öncesinde doğanlar muaf kalır. mart 2011 ve sonrası doğanlara yapılacak bu aşı. öncesinde doğan evladı olan ebeveyn; git evladını aşılat. zaten üç paket sigara parası.
 • insanlarla çokça muhatap olduğunuz bir mesleğiniz varsa mutlaka yaptırmanız gereken aşıdır.
  içtiğiniz su ile bile bulaşabilmektedir.
  altı ay arayla iki doz uygulanır.
  herhangi bir hastanenin erişkin aşı bölümüne giderek, önce aşıyı yaptırıp yaptıramayacağınıza dair kan testi verirsiniz.
  uygun bulunursa eczaneden alarak hemşirenin yanına gittiğinizde hemen vururlar.
  hepatit b ile birlikte üşenmeden yaptırılması gereken aşılardandır.
  aşının tutup tutmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.
  bildiğim kadarıyla 10 yılda bir yenilenmesi gerekiyor.
 • şimdi şöyle:

  aşı yok. yaklaşık 2-3 aydır yok. asm stokları da bitince 2 aydır kimseye aşı yapamıyoruz.
  eczanelerde aşı var. satılıyor. ama il sağlık müdürlüklerinde yok.

  sorun nedir biz çözemedik.
 • aşı yok 18 ay aşısı için oğluma yaptıracağız, gel gelelim hiç bir eczanede asm lerinin hiç birinde yok. elhamdülillah sağlıkta bir numarayız. duple yollar var hamdolsun ki.

  şimdi siktirin gidin.
 • sağlık çalışanı iseniz asmlerde yaptırabilirsiniz. yoldan geçen vatandaş istese de yaptıramaz, aşı kartında yer almıyor.
  yetişkin dozu pediatrik dozun 2 katıdır. non-dominant elin omzuna intramuscular yapılır. acı, ateş gibi şeyler genellikle yapmaz. yeme içme kısıtlamasına gerek yok. o gün için su değmemesi önerilir.
  6 ay sonra 2.aşı yapılır. 100% koruyuculuğu vardır.

  düzeltme: @anti duoble u oyzeck teşekkürler :)
 • ben bunu 6 ay önce bedavaya aile hekimime giderek vurulmuştum.

  bugün sağlık ocağına gittim günü geldi diyerekten. her zamanki aile hekimim izinliydi sanırım başka bir doktor hanımın sırasındayız. (bu arada öncelikli hastalara sövmekle meşgul oldum bir 15 dk) sonunda sıram geldi içeri girdim. aşının günü geldi doktor hanım dedim. hafif bir gülümsemeyle(yavşak gülümsemesi): şimdi şöyle siz aşıyı eczaneden alıyorsunuz, biz burada vuruyoruz.

  ben şok öyle mi diyerek göz kaçırıyorum. ne için istediler sizden diyerek bir soru yöneltiyor bana. vakti zamanında staj için istedilerdi diyorum. ama velakin şimdi ne staj var ne iş.

  neyse heralde 30 40 lira bir şeydir diyorum. eczaneye gidiyorum. kadın diğer çalışan er kişiye: herpes simplex miydi erhan diyor. heaaa diyor o da. bakıyoruz fiyatlara. 83 lira diyor kadın. ben ikinci şokumu geçiriyorum. kadın zaten stoklarda yok diyor. gün içinde uğrayın. varsa getirtiriz falan diyor. ben çıksam gitsem sikicem aşısını diyorum içimden. sağolun diyerek ayrılıyorum.

  evin yolunda boşa giden bir 45 dakikama acıyorum. 83 lirayla kaç kebap yerim onu düşünüyorum. yaz kreasyonu yaparım ulan diyorum ben o parayla. aşılar ücretsiz olsa dünya daha güzel bir yer olur diye düşünüp iç geçiriyorum.
 • ankara ve çevre illerinde bulunamayan aşı.
  keşke çocukken hijyen duygum olmasaydı da leş gibi umumi tuvaletlere girip sarılık geçirseydim, şimdi bağışıklığım olurdu mecnun gibi aşı aramazdım.