şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2001 yılının sonlarına kadar mediko'larda ücretsiz yaptırılabilen, ancak daha sonraları mediko kapsamından çıkarılan aşı.
 • engerix-b (glaxosmithkline)
  euvax-b (berk)
  genhevac-b pasteur (aventis pasteur)
  h-b-vaxii (merck sharp& dohme)
  heberbiovac ( poyraz)
  hepavax-gene (onko & koçsel) adlı çeşitleri bulunan esasen hepsi aynı işe yarayan aşılardır. aşılama programına hangi marka ile başlandı ise o marka ile devam edilmesi önerilir.
  riskli bir bulaş varsa ve kişi henüz bağışık değilse immunglobulin içeren serum uygulanmalıdır. (bkz: hepuman)
 • aşının koruyuculuğunun, anti-hbs değeri (antikor seviyesi) 10miu/ml'nin üzerinde bulunduğu sürece devam ettiği kabul edilir; buna karşın çalışmalar, antikor seviyesinin bu sınırın altına inmesine rağmen "bağışıklık hafızası" (immune memory) aracılığıyla koruyuculuğunu muhafaza ettiğini göstermektedir, dolayısıyla yine bazı kaynaklara göre en az 15 yıl süreyle ilave doz gerekmemektedir.
 • son uygulamalara göre hepatit b için 0-1-6 şemasına göre yani birer ay arayla iki doz ve ikinci dozdan 5 ay sonra üçüncü doz yaptırıldıktan sonra diyaliz hastaları gibi özel gruplar hariç herhangi bir doza gerek yoktur. aşı öncesinde tarama testi de rutin olarak uygulanmamaktadır çünkü testin yanlış sonuç verme ihtimali vardır. aşıdan sonra yeterli antikor oluşup oluşmadığına dair test yapılabilir. eğer 10 miu/ml üzerinde antikor oluşmamışsa üç doz aşı yenilenmeli, ikinci de de oluşmazsa bırakılmalıdır. risk gruplarına yönelik aşılamanın sağlık ocaklarında ücretsiz yapıldığını da hatırlatarak bitireyim.
 • eğer hepatit b taşıyıcısı iseniz ve sevdiğiniz kişiyle evlenme planları yapıyorsanız nişanlınızın düğün tarihinden en az 3 ay önce mutlaka yaptırması gereken aşı. nişanlınızın önemsememesini, vurdumduymazlığına falan aldırmayın, tutun kolundan bir sağlık ocağına götürün. evet, hepatit b taşıyıcısı olmak evlenmeye mani bir hastalık olmadığı gibi, sabah akşam "aman ya rabbim ya ilerde siroz olursam" diye düşündürecek bir hastalık da değil. fakat aptallığa da gerek yok. bir eve bir risk grubu üyesi yeter de artar bile. bunun ileride çocuk sahibi olma durumu da var. ki burada müstakbel çocuğun hem sağlığı, hem de geleceği söz konusu. zira hepetit b taşıyıcılığı mesela harp okulları, muvazzaf subaylık sınavlarında bir engeldir. eğer ileride özel sağlık sigortası sistemi ülkemizde yaygınlaşırsa çocuğunuzun sağlık primleri fazla olur. çocuk olacağında da doktoru yine de bilgilendirmekte fayda var tabi. gerçi birkaç yıldır bu aşı yeni doğan aşı grubuna alınmış, istisnasız her çocuğa vuruluyor.
 • ulke capinda kampanyasi baslatilsa ulkedeki tum insanlari asilamanin maliyeti, hepatit hastalarinin tedavisinden ucuz ve mantikli olacak asi

  (bkz: koruyucu hekimlik)
  (bkz: asi kampanyasi)
  (bkz: hepatit tedavisi)
  (bkz: interferon)
 • bu aşıyı olmadan önce yapılması gereken 3 adet test mevcuttur. bunlar hbsag, anti hbs ve anti hbc testleridir. bu testlerden en az birinin pozitif* çıkması halinde kesinlikle doktorla görüşülmeden aşı olunmamalıdır. anti hbc testinin önemi, vücudun hepatit b virüsüyle daha önce karşılaştığını göstermesindendir. bu sebeple, aşı olmadan önce bu testin sonucu asla atlanmamalıdır.
 • hepatit b yüzünden bir yakınımızı kaybettikten sonra ailece olmak için seferber olduğumuz aşıdır. yalnız bir iki sene sonra kan ihtiyacı duyulan bir hastaya kan vermek istediğimizde kanımız bu aşıdan sebep mikroplu farzedilip kan vermemiz engellenmiştir. şimdiki aşılarda nasıl oluyor bilmiyorum ama on sene öncesinde durum böyleydi.
 • yapildigi gun genel bir halsizlik ve asinin yapildigi kolda da epey bir agirlik hissi yaratabilen asidir. adik gudik ulkelere seyahat etmeyi seviyorsaniz, hepatit a, sari humma ve hatta difteri - tetanoz - cocuk felci karma asilariyla birlikte mutlaka yaptirmaniz gereken asidir ayrica. genel kabul edilen koruyuculuk suresi 10 yildir.

  ayrica (bkz: hepatit a asisi)
 • sağlık ocaklarında ücretsiz vurulan fakat benim mal gibi 32 lira vererek vurulduğum aşı.

  edit: aile hekiminize giderek vurdurabiliyormuşsunuz sadece. her sağlık ocağı olmuyormuş.