şükela:  tümü | bugün
 • bir diğer adı'da vulcan'dır.
 • hephaistos topaldır. tanrılara çeşit çeşit silah üretir. sanayinin tanrısı diye de bilinir.
 • (bkz: mulciber)
 • hera yla birlikte zeus a oyun bir oyun hazırlamıştır..bunun sonucu zeus sinirlenip onu olympos dan aşağı atmıştır..bu yüzden topal tanrı olarakda geçer..iliada destanında akhilleus un silahlarını o hazırlamıştır...
 • olympos antik sehrinin bas tanrisidir.
 • hera zeusun tek başına athenayı yaratmasına kıllanıp bunu yaratır söylentiye göre. ama gel gör ki kadın olduğu için olymposdini de ataerkil olduğu için hephaistos eksik olur, sakat olur.
  oysa athena sapasağlamdır gelgelelim frijiddir bu da bir hastalık sayılabilir ve olymposta erkeklerin de eksik kaldığı iddia edilebilir.
 • olymposa geri dönmesi için kendisine başvuran her tanrıyı birşekilde alt etmiş ama dionysosun ikram ettiği sarap ile sarhoş olup, faka basmış topal proleter ateş tanrısı. ates olsa curmuk kadar yer yakar bu ateş parçası, ayrıca kendisini sürekli aldatan aphrodite ile evlenmişti dionysos abi ile kafaları çektikten sonra. kendisinden sonra da bütün işçiler şarapla olmasa da başka başka şekillerde uyutulup kandırılmaya ve aldatılmaya devam edilmişlerdir***...
 • ateş tanrısıdır. efsaneye göre, zeus ile heranın oğlu olan bu tanrı topal olarak doğdu, üstelik çokda çirkindi. hera onu doğurduğunda çirkinliğinden utandı, ve diğer tanrıların kendisiyle alay etmesinden korkarak onu olympostan aşağı fırlattı.

  hephaistosun olympostan aşağı lemnos adasına düşüşü tam bir gün sürdü. bir hocanın yardımıyla burada demir, bronz ve değerli madenler üzerinde çalışma sanatını öğrendi ve ve bir yanardağın içine demir atölyesini kurdu. bu demirhane de insanı hayrete düşürecek sanat şaheserleri yarattı. nadide yüzükler, bilezikler kalkanlar yaptı. fakat annesini ve onun kendisine yaptıklarını hiç unutmadı. annesinin yanına çağırılması için bir şeyler yapması gerekiyordu. ve bir gün oturup annesi hera için altından muhteşem bir taht yaptı. bu öyle bir tahttı ki insanın gözlerini kamaştırıyordu, diğer yandan hiçte göründüğü gibi değildi. görünmez bağlardan yapılmış kıskaçları vardı ve üzerine biri oturduğunda bir daha açılmamak üzere kilitleniyor oturan kişiyi hapsediyordu.

  tahtı olymposa yolladığında hera tahtın ihtişamına hayran kaldı, fakat üzerine oturur oturmaz kıskaçlar kapandı ve hera tahta bağlanıp kaldı. bütün tanrılar el birliği ile onu tahtan kurtarmaya çalıştılar ama başaramadılar. son çare hephaistosu çağırdılar fakat hephaistos kulak asmadı. tüm çağrıları duymuyormuş gibi davrandı. kendisine yaptıklarından dolayı heranın cezasını çekmesini istiyordu.zeus hermesi yolladı ancak hermes de onu olymposa çıkmaya razı edemedi. ardından ares geldi, onu olymposa çıkarmak için zor kullanmaya çalıştı ama, hephaistos onu kavgada yendi ve gerisin geri geldiği yere yolladı. bunun üzerine şarap tanrısı dionysos onu getirmeye talip oldu ama o çok farklı bir yol denedi. içirdiği şaraplarla hephaistosu sarhoş ederek ondan herayı tahtan kurtaracağına dair söz aldı. fakat hephaistos bunu tek bir şartla yapmayı kabul edecekti. bunun için tanrılar katına kabul edilmesi ve güzeller güzeli aphroditein kendisiyle evlenmesi.

  karısının daha fazla acı çekmesine dayanamayan zeus oğlunun şartlarını kabul etti. bunun üzerine dionysos onu alıp olymposa götürdü. hephaistos herayı kurtardıktan sonra ilk iş olarark kendisine baştan başa tunçtan bir saray yaptı. saray güneş doğunca parıl parıl parlıyordu, dört tarafına yıldızlar serpiştirilmişti. görenleri hayran bırakan sarayın bir tarafına da muhteşem demirhanesini yerleştirdi.

  hephaisto her sabah güneş doğduktan sonra atölyesine gidiyor, akşama kadar hiç durmadan çalışıyor, tanrıları ve insanları hayrete düşüren ve hayran bırakan şaheserler yaratıyordu. zeus için muhteşem bir asa ve altından taht imal etti. demeter içinse parlak bir orak. apollon ve artemis içinse sağlam ve hızlı oklarla, ok kılıfları yaptı. tüm bunların yanında olymposu süslemek için elinden geleni yaptı; apollon için güzel bir saray inşa etti, zeusun sarayını güçlendirip süsledi. ve tanrılar için onların arzularına göre hareket edecek koltuklar imal etti.

  hephaistos sadece tanrılar için değil insanlar içinde bir çok iyilik yaptı. çirkin ve topal olmasına rağmen iyi kalpli oluşu ile gerek tanrılar gerekse insanlar tarafından sevildi ve sayıldı. ama arzu ettiği ve hak ettiği mutluluğa hiç bir zaman tam olarak ulaşamadı. onu sevmeyen ve sürekli aldatan aphrodite ile olan evliliği ona mutluluktan çok acı ve utanç getirdi.
 • ateş tanrısıdır. demircilik ve madencilik ustasıdır. hera’nın oğludur. aphrodite ile evlenmiştir. iki ayağıda topal olan hephaistos yer altında tanrılara silah yapar.
 • achilles 'in ilyada 'da annesinden yeni silahlar istediği vakit, kendisine gerekli teçhizatı sağlayan tanrı.

  (bkz: achilles/@jimi the kewl)

hesabın var mı? giriş yap