şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1. sınıf yolcularının, batmaya yakın yaptığı çağrıdır.
  (bkz: titanic)

  bu ülkede yaşadığım yaklaşık 40 yıl içinde, bir kaç kez bu sesin yükseldiğine şahit olmuşumdur ki birilerinin düzenlerinin bozulması arafesinde gerçekleşmiştir.

  (bkz: 19 ekim 2015 yeni şafak gazetesi manşeti)
 • klişe mlişe ama doğru laf. baştan söyleyim yeni safak'ın taa amk. aynı gemide değil miyiz. hep beraber batalım amk. bi sikim olmaz bizden. yiyelim birbirimizi ete para vermeyelim. türkü kürdü, dinlisi dinsizi siksin birbirini. bi cacık olmaz bizden. amına koduğumun mal ülkesi.

  hiç bir tarafta değilim.
 • bildiğin yalandır.

  kriz olurken sen hayatta kalmaya çabalarken birileri aynı gemideyiz yalanını atarak zenginleşiyor ve lüks tüketimini katlıyorsa yalandır.

  2003 yılından gelsin...

  http://www.bigpara.com/…i-kriz-dinlemiyor_id441735/

  2016'da şöyle cevap vermeli...

  "fabrikalar patronların, hisse senetleri patronların, kâr payları patronların...

  ama borçlar işçilerle ortak!"

  (bkz: krizin faturasını emekçiler ödemeyecek/#64318599)
 • genelde "efendilerin" kullandığı bir sözdür. zalimin zulmüne bir kalkandır, kral'ın iktidarına meşruiyet sağlamak için kullanılır. aslında temel endişe ülkenin bekâsı değil, efendinin iktidarıdır.

  okyanusun ortasındayız, gemide geceleri eğlenceler tertip edilmekte, yenilip içilmektedir. sazlı sözlü eğlencelerle ağababalar keyiflerine bakmaktalar. ben ise esir tutulmuşum, özvatanımda(gemi) garip olmuşum. efendilerimiz yiyip içerken bir köşede kuru ekmek kemiriyorum. sonra bir gece korsanlar tarafından saldırıya uğruyoruz. ziyafet sofrası dağılmış, efendiler can derdine düşmüş. ben ise telaşa kapılmadan, bana layık gördükleri yerde ekmeğimi yemeye devam ediyorum. benim bu vurdumduymaz halimi gören efendiler sesleniyor:
  "hepimiz aynı gemideyiz, yardıma gel".

  "sikerler öyle gemiyi" deyip oturmaya devam ediyorum.
 • "hükümet rakamlarla istediği kadar oynasın, yoksulluk, işsizlik ve gelir eşitsizliği türkiye'nin en çarpıcı gerçeğidir. "hepimiz aynı gemideyiz", memleketin bütün kaynakları patronlara aktarılırken söylenen ucuz bir şarkıdır. emekçi halkın gemisinde sadece ve sadece daha fazla sömürü vardır."link

  şu tkp açıklamasını anlamadım.

  ben kaybediyorum, asgari ücretli kaybediyor, maaşlı çalışan kaybediyor, işsiz kaybediyor. yani bari patron kazanmasın mı?

  karrekorları kırıyorlar diye bu düşmanlık neden?
 • şirkette toplantılarda hep söylediğim sözdür kendisi. aslında samimiydim lan, niye böyle yalan oldu ki şimdi?
 • doğru sözdür. lakin kimileri kürek mahkumu misali,kimileri ise güvertede güneşlenmektedir. bu devran böyle dönmez. anlayana
 • emekli bürokrat ve iktisatçı mahmut kartal'ın bu saçmalık ile ilgili röportajı okunası.

  "özel sektör aşırı borçlanmasının faturasını emekçilere ödetecekler"link

  nereden baksan bir yalan, nereden baksan saçmalık...