şükela:  tümü | bugün
 • 1. sınıf yolcularının, batmaya yakın yaptığı çağrıdır.
  (bkz: titanic)

  bu ülkede yaşadığım yaklaşık 40 yıl içinde, bir kaç kez bu sesin yükseldiğine şahit olmuşumdur ki birilerinin düzenlerinin bozulması arafesinde gerçekleşmiştir.

  (bkz: 19 ekim 2015 yeni şafak gazetesi manşeti)
 • klişe mlişe ama doğru laf. baştan söyleyim yeni safak'ın taa amk. aynı gemide değil miyiz. hep beraber batalım amk. bi sikim olmaz bizden. yiyelim birbirimizi ete para vermeyelim. türkü kürdü, dinlisi dinsizi siksin birbirini. bi cacık olmaz bizden. amına koduğumun mal ülkesi.

  hiç bir tarafta değilim.
 • genelde "efendilerin" kullandığı bir sözdür. zalimin zulmüne bir kalkandır, kral'ın iktidarına meşruiyet sağlamak için kullanılır. aslında temel endişe ülkenin bekâsı değil, efendinin iktidarıdır.

  okyanusun ortasındayız, gemide geceleri eğlenceler tertip edilmekte, yenilip içilmektedir. sazlı sözlü eğlencelerle ağababalar keyiflerine bakmaktalar. ben ise esir tutulmuşum, özvatanımda(gemi) garip olmuşum. efendilerimiz yiyip içerken bir köşede kuru ekmek kemiriyorum. sonra bir gece korsanlar tarafından saldırıya uğruyoruz. ziyafet sofrası dağılmış, efendiler can derdine düşmüş. ben ise telaşa kapılmadan, bana layık gördükleri yerde ekmeğimi yemeye devam ediyorum. benim bu vurdumduymaz halimi gören efendiler sesleniyor:
  "hepimiz aynı gemideyiz, yardıma gel".

  "sikerler öyle gemiyi" deyip oturmaya devam ediyorum.