şükela:  tümü | bugün
 • 1. sınıf yolcularının, batmaya yakın yaptığı çağrıdır.
  (bkz: titanic)

  bu ülkede yaşadığım yaklaşık 40 yıl içinde, bir kaç kez bu sesin yükseldiğine şahit olmuşumdur ki birilerinin düzenlerinin bozulması arafesinde gerçekleşmiştir.

  (bkz: 19 ekim 2015 yeni şafak gazetesi manşeti)
 • klişe mlişe ama doğru laf. baştan söyleyim yeni safak'ın taa amk. aynı gemide değil miyiz. hep beraber batalım amk. bi sikim olmaz bizden. yiyelim birbirimizi ete para vermeyelim. türkü kürdü, dinlisi dinsizi siksin birbirini. bi cacık olmaz bizden. amına koduğumun mal ülkesi.

  hiç bir tarafta değilim.
 • genelde "efendilerin" kullandığı bir sözdür. zalimin zulmüne bir kalkandır, kral'ın iktidarına meşruiyet sağlamak için kullanılır. aslında temel endişe ülkenin bekâsı değil, efendinin iktidarıdır.

  okyanusun ortasındayız, gemide geceleri eğlenceler tertip edilmekte, yenilip içilmektedir. sazlı sözlü eğlencelerle ağababalar keyiflerine bakmaktalar. ben ise esir tutulmuşum, özvatanımda(gemi) garip olmuşum. efendilerimiz yiyip içerken bir köşede kuru ekmek kemiriyorum. sonra bir gece korsanlar tarafından saldırıya uğruyoruz. ziyafet sofrası dağılmış, efendiler can derdine düşmüş. ben ise telaşa kapılmadan, bana layık gördükleri yerde ekmeğimi yemeye devam ediyorum. benim bu vurdumduymaz halimi gören efendiler sesleniyor:
  "hepimiz aynı gemideyiz, yardıma gel".

  "sikerler öyle gemiyi" deyip oturmaya devam ediyorum.
 • şirkette toplantılarda hep söylediğim sözdür kendisi. aslında samimiydim lan, niye böyle yalan oldu ki şimdi?
 • doğru sözdür. lakin kimileri kürek mahkumu misali,kimileri ise güvertede güneşlenmektedir. bu devran böyle dönmez. anlayana
 • saçma bir klişe.

  hepimiz aynı gemide olabiliriz de aynı yere gitmek istediğimizi kimse söyleyemez.
  dümendekilerin menziliyle yolcuların menzili çok farklı. dümendekiler kafayı çekmiş serap görüyor ve gemiyi göz göre göre fırtınaya doğru sürüyor
  ortak bir menzil olmayınca aynı gemide olmak bir anlam ifade etmiyor.
 • göt sikisinca akla gelen bahanelerin son duragi söz öbegi.

  su terörist, bu terörist, dis gücler, bizi kiskaniyorlar muhabbeti para etmeyince tartismayi bitirmek icin kullanilan argüman.

  amatörü eglendirir tabi, ben ülke ekonomik felakete giderken ülkenin rejimini degistirmeye calisanla ayni gemiye hic binmedim ki, binenler dusunsun.
 • hepimiz aynı gemideyiz doğru ama gemi batarken filikalara binen yine onlar oluyor.