şükela:  tümü | bugün
 • greenpeace akdeniz 'in bir başka kampanyası/duyurusu. tarım ilaçları nedeniyle arıların tehdit altında olmasına dikkat çekilmekte.

  https://tinyurl.com/ycrz9o98

  --- spoiler ---

  tehdit eden ne?
  arıların faydaları, balın çok ötesinde. arılar olmazsa, soframıza gelen tarımsal gıdaların 3’te 1’i ya daha az miktarda ya da çok daha pahalı etiketle olurdu. oradan oraya uçarken tozlaşma sağlayan arılar, yaşam dengesinin vazgeçilmezi.

  tarımsal ilaçlamada kullanılan ve neonikotinoid adıyla sınıflandırılan maddeler, arıların hayatını tehdit ediyor! bunun sonucunda sinir sistemleri etkilenen arılar, kovanlarının yolunu bulamıyor ve ölüyorlar. 2017'de adana'da olduğu gibi arılarda koloni kayıpları da %80 oranına kadar çıkabiliyor. eğer bu durum böyle devam ederse, tarımsal üretim düşecek, fiyatlar yükselecek ve çeşitlilik azalacak.

  arıları korumazsak yarınları da koruyamayız.

  avrupa birliği, arı sayısındaki azalmaya sebep olan üç neonikotinoidin açık alanlarda kullanılmasını yasakladı.

  bal üretiminde dünya ikincisi olan türkiye’de de neonikotinoidlerin yasaklanması için harekete geç ve sen de kampanyamıza katıl!

  --- spoiler ---
 • hepimiz aynı kovandayız ama kimimiz işçi kimimiz kraliçe,

  hayat ne tuhaf vapurlar falan
 • "arıların balları kendileri içindir, hayvanlar mal ya da kaynak değillerdir" diyemeyecek olan organizasyonun yeni kaynak geliştirme aracı. dünya yansın, stklar da bundan nemalansın, oyunlar, imzalar, videolarla. tam bir kampanya gerçekten sonuç alacakken de bitirilsin. çok örneği var yavru balık, kömür, kutup vs gibi. anca, video, mesaj, gelsin bağışlar.

  moda zehirdir, hayatı modadan arındır diyemediklerinde de, modayı zehirden arındır diyerek cukkalamışlardı.

  arıların düşmanı, tarım ilaçlarından çok, besinlerine göz diken insandır.