şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçekleri açıkça yansıtan slogandır. bir kalp krizinde beyin oksijensiz kalırsa, ki kalabiliyor, beyin hop reset yer. bir futbol maçında esaslı çarpışan adam havada takla atıp kafa üstü çakılınca oluşan beyin travması hayatı boyunca unutulmaz. şuradaki cıvırlara hava atacam diye motoru bağırtıp kaldıran serseri en yakın şeye çarpıp fırlayınca, ileriki ayları ve yılları düşününce "keşke ölseymişim" diyecek. diabetli genç ne de olsa iğneyi yapıyorum diye dayanacak fast fooda ve bilimum zararlı mevzuya, şekerden dolayı kör olduğunda gelir aklına..

  bunların hepsi hayatın için oldukça sıradan olaylar. sıradan oldukları kadar da yaşanmışlar. ve her gün defalarca yaşanabilirler. yoksa engelliliğe sadece akraba evliliği yol açmıyor. kimsenin garantisi yok.
 • belki de dünya'nın en samimiyetsiz söz kalıplarından birisidir. dünya'da başka, ona dönüşmekten korkulduğu için hakları savunulmaya çalışılan hiçbir şey yoktur.

  hayvan haklarını savunulur, kadın hakları savunulur, doğa savunulur, lgbti+ hakları savunulur, kanserli çocukların hakları savunulur, fakirin hakkı savunulur, yeri gelir zenginin hakkı savunulur. ama hiçbiri, o olmaktan korkulduğu için savunulmaz. hepsinin varlığı kabul edildiği için savunulur.

  ama konu engellilik olunca işler değişiyor. hiç tanımadığı engelli bir birey hemen engelli kardeşlerimiz oluyor. sen sordun mu o kişiler senin kardeşin olmak istiyor mu? engelli rampasının önüne park eden araba gördüğünde zaten büyük çoğunluk tepki göstermiyor. gösteren kesim de engellileri birey olarak kabul ettiği için değil, olur da bir gün engelli olursa zorluk çekmemek için bencil bir şekilde engellinin haklarını savunmaya çalışıyor. sonra da gelip bilumum sosyal medyada "hepimiz engelli adayıyız" diyerek duyar kasmaya çalışıyor.

  böyle savunacaksanız, savunmayın! çünkü bu yapılanlar haklarını savunmaktan çok, engelli bireyleri toplumdan ötekileştirilmesine sebep oluyor.

  bu ülkede yıllarca mavi kapak toplanarak vicdani mastürbasyon yapıldı! hayatında 1 tane engelli ile sohbet etmemiş, merhaba dememiş, engelli birisini görünce öcü görmüş gibi kaçan insanlar kıçı kırık mavi kapak verdi diye engelliye yardım ettiğini düşündü, vicdanını rahatlattı.

  engelli bireyler sizlerin kardeşi olmak istemiyor. onlar için mavi kapak toplayıp törenlerle tekerlekli sandalye dağıtmanızı da istemiyor. hele başlarının okşanmasını hiç ama hiç istemiyor.

  engelli bireyler eğitimde, sağlıkta, toplumsal yaşamda eşit hak ve özgürlükleri istiyor. her şey aslında bu kadar basit.

  edit:imla.