şükela:  tümü | bugün
589 entry daha
  • batı berlin, sovyetlerden ve doğu berlin’den bayağı bir çektikten sonra kennedy 1963’de o ünlü konuşmasını yapar: “ich bin ein berliner!”. yani, “ben bir berlinliyim”. bu slogan, yani kendisini “acı gören ve ezilenle” bir ve aynıymış gibi görmenin güzel bir özeti olan slogan daha sonraki yıllar boyunca dünyanın farklı taraflarında kullanıldı. çoğunluk olmasına karşın azınlığı anladığını, onların acısını paylaştığını göstermek için çoğunluk mensupları bu sloganı sıkça kullandılar. 1993’te almanya’da solingen’de sadece türk oldukları için insanların yakılarak öldürülmesini protesto etmek amacıyla almanlar sokakları doldurarak bağırdılar: “hepimiz türk’üz”. bütün dünya televizyonları da bunu gösterdi. daha sonra almanya’da “hepimiz türk’üz” diye bağıran almanların niye böyle bağırdığını tüm dünya gibi almanlar da anladığı için, kimse böyle bağıranlara “piç” falan demedi. “madem türksünüz gidin türkiye’de yaşayın demedi”. daha da komikleşip “ben de almanım!” diye bağırmadı. anlaşılan, bu sloganların amacı oralarda anlaşılmış.

bu sloganın amacı belli. kendinizi ülkenizde yaşayan bir azınlığın acısını, sanki siz de onlardanmışsınız gibi hissettiğinizi gösteriyorsunuz. almanya’da türkler öldürülünce türklerin yaptığı protesto mu daha çok dikkat çekerdi, almanlarınki mi? tabii ki almanlarınki, zaten öyle de oldu. oradaki insan haklarına inanan alman kardeşim oradaki türk azınlığı anlayacak ve yanında olacak, ben de kendi ülkemdekileri... bu kadar basit.

kaldı ki kendi ülkemdeki çoğunluk da mağdur olursa –ki sistemin tabiatına aykırı- elbette onların yanında olacağım!

kadın haklarını hep kadınlar mı destekleyecek, ben türk olduğum için türkleri mi desteklemeliyim, fakir olunca solcu, zengin olunca sağcı mı olayım? en yüksek insani erdemlerden birisi, kendinden olmayanı anlayıp destekleyebilmektir arkadaşlar.

1988’den bu yana tibetli 342.000 kişi açlıktan öldü, 156.000 tibetli çinliler tarafından idam edildi.

ruanda’da 1994’de 800.000 tutsi ve tutsi sempatizanları etnik kökeninden dolayı öldürüldü.

şimdi biz sokağa çıkıp bunları mı anmak için bağırıp çağıracağız? elbette ki çok çok büyük trajediler bunlar, ama dünyanın her yerindeki insanların acılarını sürekli üstlenmenin ve bu konuda birşeyler yapabilmenin zorluğu açık. dolayısıyla ben de bu ülkenin bir vatandaşı olarak, bu ülkede olan bir trajediyi gündemde tutmaya çalışırım. gidip de ülke sınırları dışında olan bir olaya onlar da benimle aynı türklük genlerinden çokça taşıyorlar diye ekstra duyarlı olmam bekleniyorsa, bu en hafif deyimiyle aşırı milliyetçiliktir. çocuk haklarını da çocuklar savunsun. hayvan haklarını da kedi-köpek savunsun o zaman. saçma.

evet ben, ülkemde acı çekenin, ezilenin yanında olmak adına çocuğum, itoğlu itim, kürtüm, kadınım, ermeniyim, hayvanım, yahudiyim, ibneyim, piçin önde gideniyim. faşist olmaktansa bunların tümü birden olurum daha iyi...
16 entry daha