• hepimiz insanız ile ikame edilmesi gereken sloganmış.

pardon beyler bu sloganı atanlar zaten ezilmişin, horgörülmüşün yanında olmak gibi insan olmanın en büyük erdemlerinden birini savunanlar değil mi? egemen milliyetçiliğin karşısında farklı olanın, güçsüz olanın yanında olmak, insan olmanın en gerekli şartı değil mi? bu sloganı atmak aslında dünyadaki tüm ezilen halkların yanında olmak değil mi? sırf bu yüzden türkiye'de ermeni, almanya'da türk, israil'de filistinli, fransa'da afrikalı olmak değil mi? hepimiz ermeniyiz sloganı başka bir amaca mı tekabül ediyor da politically correct olmak için kasılıyor.

hepimiz insanmışız! hadi yaaa..

insanlık şovenizm denilen, halkları birbirine kırdıran, düşmanlaştıran ideolojileri yakasından silkmedikçe bu kan deryasında daha çok nutuk atmak zorunda kalacak. bunun için de amasız bir yerden başlayacak.

onlar biz türküz diye yürümemişler. iyi o zaman bu büyüklüğü ermenilere karşı ilk biz gösterelim. karşılıklı husumetleri azaltacak, onların da kendilerinden utanmalarına vesile olacak bir amaca ilk biz hizmet edelim. çok mu akla zarar bir tavır.

ama belli ki bu tavır çok incitiyor sizi. siz farkında olarak ya da olmadan türkün türkten başka dostu olmadığı zamanlar hiç bitmesin istiyorsunuz. etrafımızda bizi kahretmeye meyletmiş düşman devletlerler hep olsun ki iktidarımız, varlık nedenimiz hiç zedelenmesin istiyorsunuz. hep korku içinde hep tehlikede olalım ki devamlı buradan bir milli birlik ve beraberlik ideolojisi çıkaralım istiyorsunuz. siz birliğimizin ancak düşmanlaştırılmış milletlerin varlığıyla mümkün olabileceğine inanıyorsunuz. tamam siz bu sloganı atmayın.

ama biz bunlara inanmıyoruz.
  • hepimiz ermeniyiz.

sloganlar arasinda benim en begendigim olmustur kendileri. hepimiz ermeniyiz.

etnik kökenin önemsizligine dair gösterilebilecek en iyi tepkilerden bir tanesidir. yani nedir "hepimiz ermeniyiz".

hepimizin herhangi bir "sey" olmasi demek, o seyin artik sifat olarak hükmünün yitirilmesi demektir. böyle bir ayrintiyi sadece ermenilere degil, kürtlere, diger azinliklara karsi da gösterilmesini, sadece bir gün ile sinirli kalinmamasina dair getirilen elestirileri de "anlamli" buldugumu belirtmeden gecmeyeyim. bu ve benzer elestiriler de en az slogan kadar olumlu bir gelisme olarak addediyorum.

yalniz, kimileri bunun "irkcilik" oldugunu belirtiyorlar. iste o zaman, hrant dink'in ermeni diasporasina hitaben soylemlerini türklüge hakaret olarak algilayan kesimin varliginin istinai bir durum olmadigini görüyorum.

hepimiz ermeniyiz. siz, aslinizi inkar etmiyorsunuz bunu soylemekle. ermeni veya kürt,alman olarak dogmus olmanin herhangi bir öneminin olmadigini belirtiyorsunuz. eger ermeni olmak kimi örümcek kafalilarda "kara bir leke" olarak etiketlenmis ise; ha iste ben de o zaman ermeniyim demektir icerigi. ermeni olmanin, dogmanin utanilacak, kacinilacak bir durum olmadigini uygun bir dil ile soylenmesidir. simdi bunun neresi irkciliktir ?

hrant dink olsa soyle yaparmis diyenleri de anlamak cok zor. mesele ermeni olmak degil. türk olmak da degil. bunun insanlari tanimlamada önemli bir veri olmadigina iliskin bir saptamadir.

"ben degilim" diyenler, neden olmadigini anlatsin. yalniz, "e abi ben türküm nasil ermeni olayim" sigliginda degil.. ermeni olmanin gayet olagan bir durum oldugunun belirtilmesi icin bir kac saniyeligine mecazi anlamda dahi ermeni olmaktan neden rahatsiz oluyorsunuz ? bunu sorun kendinize.. türklügünüzü kaybetmek mi zor geliyor, ermeni olmak mi? yoksa icinizdeki gizli irkciligin bir sekilde disari mi vuruyorsunuz? siz sorun.. yardimci olayim, hepimiz zenciyiz dedigimizde olagan karsilayip, hepimiz ermeniyiz gibi bir soylemden huysuzlaniyorsaniz; gizli bir irkcilik durumu söz konusu.

hepimiz ermeniyizin özü, kendimizin belirlemedigi bir etnik kökenin hicbir sekilde önemi olmadigina dair bir slogandir. herkesin ermeni, türk, kürt oldugu yerde ne oldugunun önemi yoktur. cunku herkes ondandir. baska türlü anlatirsak eger; her insanin "salak" olarak nitelendirildigi bir ülkede "salak" olmak bir hakaret unsuru olmaktan cikacaktir. bu yüzden ermeni olmaya bir övgü olarak algilanmasini da anlamiyorum. ve elbette herhangi bir zaman degil, bugün ermeni olmak meseledir. insanlarin etnik kökenine göre birbirlerini yargilayip, astigi kestigi bir dönemde "ermeni olmak" gerekir.

herkes ermenidir, kürttür. etnik kokenimizi biz belirlemiyoruz ki insan olarak utanalim, sikilalim, kara leke gibi tasiyalim. ?

basta da belirttigim gibi, bu ve benzeri her türlü slogan elestirilebilir. yalniz, neden istemediginiz de ayni sekilde size dair önemli bir ciktidir. birisi cok güzel demis "ben, mecazi anlamda dahi olsa ermeni olamam kardesim" fikir özgürlügü var, hic sorun degil. yalniz, boyle bir cikti karsisinda da benim "fikrimi" belirtme özgürlügüm de var. bir insan, baska bir irk olarak bir iki saniyeligine dahi olsa, o sekilde adlandirilmaya tahammül edemiyorsa; türk oldugu icin kendisini farkli hissedip buna gereginden fazla deger bicmistir. isin özü elbette kisa süreligine ermeni olmaya karsi tepki duymak degildir sadece. ermeni veya türk olmak arasinda bir fark bulunamamasina karsi durusudur. isin dogrusu bu rahatsizligin kökeninde olan "rahatsizligi" anlamis da degilim sanirim. anlamaya calisiyorum..

hani bazen, ne yapsaniz mutlaka birileri bir seyler soylecektir. bir ermeni öldürüldü, daha cok bir insan. bir baska anlami da bir insan ermeni oldugu icin bizim ülkemize hakaret edebilir ihtimali yüzünden yanlis algilanip öldürülmüstür. insanlar sadece hrant dink'in ölümü karsisinda üzüntü duyup cenazeye kosmadilar, irkciliga karsi bir durus olmasi acisindan kalabaligin arasinda kaybolmayi bilicli olarak secmislerdir. yoksa nedir? kime karsi sov yapiyorum ben. ya da bu nasil bir sovdur 50 bin kisi arasina tikisiyorum..? bu cenazede bulunan her insan kimligini ve egosunu bir kenarda birakip topluca bir "ses" olmuslar.

her insan istedigi gibi tepki verebilme özgürlügüne sahiptir, bu kesin. yalniz, yine de ben anlamiyorum bu tepkileri. sanirsin ki adam bundan sonra geri kalan ömrünü ermeni olarak gecirmek zorunda birakilmis, öyle tepki veriyor. "hayir degilim ben ben degilim ermeni". degilsin zaten ermeni. bu bir slogan. "ya ama ben türküm nasil ermeni olayim" nasil bir tepkidir ? bu bir sahiplenme. canlari aciyan ermenilere karsi ufak bir "özür". bu ülkeden boyle angutlar ciktigi gibi, boyle güzel davranislar, insanlar da cikiyorun bir baska ifadesidir.

canlarim, cigerlerim, bu sloganin türk olma'ya dair olumsuz bir anlami yoktur. ayni zamanda hepimiz insanizdan farkli bir yere isaret ediyor. hepimiz insaniz degil, hepimiz ermeniyiz. burada sorun insan olmanin erdemi degil, ermeni olmanin olagan olmasinin vurgusudur. hepimiz insaniz da güzel, ama "hepimiz ermeniyiz" olmasi gerekendir. bu gocunmak nedendir?

asala ile askerlerle özdestirmenin mantigi nedir.? hrant dink ile asala arasindaki tek baginti etnik kökenidir. 18 aylik bebege tecavüz eden iki insanin türk olmasi beni ne kadar baglamiyorsa ya da el kaide'den dolayi muslumanlarin avrupada hor görülmesi ne kadar anlamsiz ise, ayni sekilde hrant dink ve asala arasindaki baginti da anlamsizdir. daha da önemlisi, insanlar ermeni olmaya olumlu anlamda bir "deger" bicmiyorlar, sadece ve sadece bunun olagan ve önemsiz birer ayrinti oldugunu vurgulamak icin cirpiniyorlar, hepsi bu. irkciliga karsi bir mücadele, irkci degil. sunun ayrimina bir varilsa cok daha kolay olacak cok sey.

nitekim cok güzel ve yerinde bir slogandir. ister popüler olsun, isterse her insan agzina sakiz yapsin, olmasi gerekendir.

bugün hepimiz ermeniyiz,

yarin gerekirse etnik kimligi yüzünden hor görülecek baska bir insanin milletinden de olabiliriz. hepsi bu.
  • "hepimiz ermeniyiz" tepkisiyle ilgili unlu dusunur muhsin yazicioglu da fikirlerini paylasmis, bize ters falan demis. peki turkiye'nin yuzunu epey iyi yansittigini dusundugum okuyucu yorumlari ne merkezde? (cogu mesajin tamaminin buyuk harflerle yazildigi notunu da duserek) gorelim:

[18:07 - dilbum] ben türküm.
    bende ermeni değil, türk oğlu türküm. diplomatlarimiz ermeni katiller tarafindan tek tek katledilirken kimse çikip ta "ben türküm" demedi, kimse ermeni vatandaşlarimiza yan gözle bile bakmadi. ulus devleti hiçe sayanlara yaziklar olsun.

[18:05 - bumerang061965] evet hepsi ermeni
    hepsi ermeni çünkü cenaze töreninde hiç türk bayrağı yok

[18:05 - jaryc] türkoğlu türk'üm.
    çok şükür türkoğlu türk'üm. kanıma başka kan karışamaz. başka hiçbir etnik kökeni kabul etmiyorum, edenleri şiddetle kınıyorum. yaşasın türkler, çok yaşa türkiyem. . .

[17:59 - hassat] asla
    ben ermeni degilim ben türk oğlu türküm

[17:58 - quanta] malesef haklı
    bu zatı her ne kadar sevmesemde malesef doğru sölemiş adam.

[17:56 - mustafa büyükgedik buyukgedik@gmail.com] peki 1900,,,
    almanyanın halini hatırlıyorsunuzda 1900 lü yılları hatırlıyomusunuz ermenilerin yaptıklarını

[17:52 - seylant] türküm
    damarlarimda türk kani taşiyorum ve mecazi anlamda da olsa kesinlik hrant dink helede bi ermeni hiç değilim olamamda zaten. merak ediyorum ya bu sloganlari atanlar geçmişlerini ne çabuk unuttular, günahsiz ölen onlarca türkü. ne mutlu türküm diyene!!!!

[17:21 - nnoyan] bir yere kadar
    hepimiz önemli bir şahsiyetin daha kaybını üzülerek yaşıyoruz ailesinin ve sevenlerinin acısını paylaşıyoruz. fakat türkiyedesiniz herşey bir yere kadar acıyı acı olarak yaşayalım. daha ilkokulda and içtik. ne mutlu türküm diyene dedik. haddinizi bilin

[16:49 - vatan sa?olsun 2] düşünceyi silemezsiniz.
    evet düşünceyi silemezsiniz. beynimin her hücresinde mustafa kemal'in emirleri ve talimatları kayıtlı bunu kimse silemez. türk doğdum, türk yaşıyorum ve türk öleceğim.

[16:45 - mykop] çok yolumuz var
    hrant olmak için çok yolunumuz var ermeni olmak dışında. . . hepimiz hrant ız tamam da ermeni isen ülkemde işin yok zaten senden gelecek fayda da bana yaramaz.

[15:26 - sametfurkan] hissedenler
    kendini ermeni gibi hissedenler gitsin ermenistanda yaşasınlar

[15:17 - mehmet yildirim ifrm] ben müslümanım.
    ben müslümanım ve türküm. ne ermeni ne hrank dinkim. benim ülkemde ne işiniz var.

[15:12 - eriku] bu da neyin nesi
    boyle bir cinayetin islenmesine cok uzuluyorum ve kizginim. ama bir ermeni degilim. ne mutlu turkum diyene!

ad infinitum ad nauseam...

memlekette her "hepimiz ermeniyiz" diye bagiran insana karsi en az 100 tane yukaridaki ve benzeri yorumlari yapan insan oldugu gercegi beni oyle bir sikti ki; insanlarin geri kafaliligi, capsizligi, sigligi beni oyle bir daraltti ki; kafasinda "baskasi" diye tanimladigi herkese ve herseye karsi olan dusmanligi artik o kadar sinirimi oynatiyor ki, yaziyorum: lozan anlasmasi ile kabul edilmeyenlerden olsa da, farkli etnik kokendenim. musluman da degilim. epey da sabirsiz, hatta basbayagi tahammulsuzum artik, zira hrant dink kadar olamadim, eeeh sikerim boyle askin izdirabini dedim, baska amaclarla ayrildigim ulkeye henuz tatiller haricinde donmedim. artik donmeyi de dusunmuyorum. allahtan muhim bir kisi degilim de, eksikligim hissedilmeyecek. yeter be, esas ben sizden olmak istemiyorum.
  • ah keşke daha az problem yaratacak bir slogan altında birleşilseydi. 100 bin kisinin ermeni bir gazetecinin ardından tek yurek olmasını hazmedemeyenlerin içlerinde kalsaydı kinleri de, onlara söz düşmeseydi. olmadı, sağlık olsun.
  • daha bir kac yil once, besiktasli pascal nouma'ya " zenci arkadas" seklinde irkci tonda bir ifade kullanan futbol adamini protesto etmek icin besiktas tribunlerinden yukselen ve herkesce olumlu karsilanan "hepimiz zenciyiz" tezahuratindan hicbir farki yoktur "hepimiz ermeniyiz" in. ikisi de ezilen, ayrimciliga ugrayan bir azinliga sahip cikmak amacli, iyi niyetli bir slogandir. cok miktarda insanin bunu anlamamasi ve "ben ermeni degilim kardesim" tepkisi vermesi uzucu.
  • neyin altından ne anlam çıkarsam da saçmalasam diye çırpınanlar için günlerdir olay olmuş bir slogan bu. tamam ulan ben ermeniyim siz değilsiniz! rahatladınız mı amına koyim? derdimiz neydi ne oldu amına koyim!
  • insan ne kadar optimist olmak isterse istesin, bir noktada türkiyede hevesi kiriliyor. bu kadar üzerinde tartismaya gerek var mi bu sloganin, türkiyede var. cünkü esasen düsünmeden söylenmesi gereken bir slogan, bir jest bu. söylemi tartisilir, hedefi onikiden vuruyor mu bilinmez, ama hedefimiz nedir? hedefimiz var mi? bu bir beraberlik slogani, insanlarin icinden kopmus bir laf, bir partinin oy toplamak icin kullandigi, efektivitesi üzerinde mutabik olmamiz gereken reklam kampanyasi tagline'i degil.

düsünmeden söylememiz, haykirmamiz gerekiyordu ama bu ülkede misal sunlari düsünmeden söyleyebilenler:

"dis gücler ülkemizin birligini bozmak icin ugrasiyor", "türkün türkten baska dostu yoktur"

besbelli ki "hepimiz ermeniyiz"i söylemeden evvel birden bire irkiliyor, duruyor. ermeniyiz diyince kötü birseyler olacagi hissine kapiliyorlar, sonra bunu süslü protesto teorilerine, stratejilerine yedirmeye calisiyorlar: "hepimiz insaniz dersek daha bi efektif olur, daha iyi bi mesaj vermis oluruz" diye. canim benim, ogün samast da insandi, bugün hrant dink'in ölümüne dolayli yoldan zemin hazirlamis fasist sesler de insan. burada farkli bisey söyleniyor, mahsun kirmizigül sarkilariyla bu isin icinden cikabilinemez artik. hrant dink'i ermeni oldugu, farkli düsündügü icin vurdular; hepimiz ermeniyiz ve sizden farkli düsünüyoruz, hrant dink'i vurmaniz yetmez. bu is böyle.

ama su da var ki, bu en duygusal anda birden irkiliyorsan, hepimiz ermeniyiz diyemiyorsan, o zaman "bu is" zaten bitmistir. o zaman benim söylemem de bir mana ifade etmiyor. o zaman "biz ermeniler" gene bir azinligiz, ve "siz insanlarin" insafindayiz.
  • söyleyen onbin kişinin arada bir şu 27 isimden bir ikisini de hatırlamasını temenni ettiğim slogan.

mehmet baydar (27.01.1973)
    bahadir demir (27.01.1973)
    daniş tunaligil (22.10.1975)
    ismail erez (24.10.1975)
    oktar cirit (16.02.1976)
    taha carım (09.06.1977)
    beşir balcıoğlu (02.06.1978)
    yılmaz çolpan (22.12.1979)
    galip özmen (31.07.1980)
    şarık arıyak (17.12.1980)
    reşat moralı (04.03.1981)
    tecelli arı (04.03.1981)
    mehmet yergüz (09.06.1981)
    kemal arıkan (28.01.1982)
    orhan gündüz (04.05.1982)
    erkut akbay (07.06.1982)
    kemalettin demirer (01.07.1982)
    atilla altıkat (27.08.1982)
    bora süelkan (09.09.1982)
    galip balkar (09.03.1983)
    dursun aksoy (14.07.1983)
    yurtsev mıhçıoğlu (27.07.1983)
    erdoğan özen (20.06.1984)
    enver ergun (19.11.1984)
    çetin görgü (07.10.1991)
    çağlar yücel (11.12.1993)
    ömer halûk sipahioğlu (04.07.1994)

(bkz: sehit turk diplomatlari) ve evet, ben ermeni değilim. faşikim ben faşik.
  • 2007 türkiye'sinde, insan olmanın gereği olarak söylenmesi gereken söz.
hesabın var mı? giriş yap