şükela:  tümü | bugün
  • bir edip cansever dizesi, umutsuzlar parkı şiiride geçer.
  • edip cansever'in tragedyalar şiir dizisinin ilkinde geçer.
  • yeryüzünde söylenmiş en trajik cümlelerden biri. bir edip cansever şaheseri.
  • guzel seyler oluyor sayılabilir.
    yalnızlıkla barısıyorum her gecen gun.
    git gide insan aramaz oluyorum.
    insanlar kotu, yalvarırım bırakma beni caresizliginden; ben kendimi hepinizden korurum, kotusunuz cumleten, bos ve anlamsızsınız buyuklugune ulasıyorum.
    herkesi yolda, caddede, orada burada çince konusurken hayal ediyorum, zira çince bilmiyorum.. o halde bunca insanla anlasma ihtimalim yok. anlasma sansım yoksa kendimi ifade etme cabam da ortadan kalkıyor. rahatlıyorum. ozgurlesiyorum.
    eskiden sevdigim herkes manupule ederdi beni cunku sevdiklerimin kotulugume sebep olabileceklerine, su ya da bu sekilde, aklım ermezdi.
    artık o kadar az insanı seviyorum ki.. 7 milyarda bunca az insanı sevince bir kere daha ozgurlesiyorum. zira pek cok insandan bana mudahil olma hakkını almıs oluyorum.
    pek bir beklentim yok esten dosttan. esten dosttan yokken yabancıdan mı olsun? benim ailemden bile beklentim yok isin aslı.
    insanlar cok kusurlu, cok olmamıs.
    hicbiriyle mutattap olmak istemiyorum.

ve iste ben tanrı kalıyorum.
    mutlu muyum?
    bilmem.
  • hayatın anlamını absürtlükte bulan ve her türlü acıya karşı yaşama güdüsünü ve eylemini savunan albert camus, başkaldıran insan'da şöyle der: "avrupa'nın körleri.... daha iyisini bulamayınca, kendi kendilerini tanrılaştırdılar, böylece mutsuzlukları başladı: gözleri oyulmuş bu tanrıların .... [başkaldıranlar].... bugün özgün olan biricik kuralı seçer, bize de örnek diye sunarlar: yaşamayı ve ölmeyi öğrenmek, bir de insan olmak için, tanrı olmayı yadsımak."
    bizim cansever'imiz de işte bu dizeyle hissettirir aynı düşünceleri. bütün yollar roma'ya çıkarken şiir hep deniz tarafından getirir kendisini.