şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • hepsi oradadır doğrudur. siparişler müşteriye ulaşmadığı sürece de orada kalacaktır.
  • ben samsung türkiye garantili samsung galaxy s3 satıyorum. tanesi 1200 liraya. (edit: işbu entry girildiği sıralarda samsung galaxy s3 1300-1400 lira civarına satılıyordu).

almak isteyen varsa hesabıma 1200 lira göndersin, ben de ona telefonu göndereyim.

1000 kişiden sipariş aldım, paralarını da aldım. elimde 1,2 milyon tl. param oldu. ama telefon falan yok. gidiyorum samsung türkiye'ye diyorum ki "hocam sizden iki hafta sonra trink parayla yüklü miktarda telefon alıcam tanesi 1000 liradan yaparsın di mi" diyorum. bana 1000 tane civarı s3 ayır, ama 100 adet falan oynayabilir diyorum. parası peşin diyorum. vermezler mi? eminim ki verirler. vade yok, taksit yok. trink nakit paraya.

ben siparişlerden topladığım elimdeki 1,2 milyon lirayı bankaya faize koydum. ya da daha çok kazandıracak yatırım araçlarıyla değerlendiriyorum. 2 hafta sonra telefonları alana kadar para boşta durmuyor. insanlar parasını peşin peşin verdi ama telefonu bekleyecekler. ben onlara "yarın gönderirim" demiştim ama boşver, "en kısa zamanda hallediyom abi" der geçiştiriveririm.

iki hafta geçti. ben iki hafta ha bugün yolluyom, ha yarın hallediyom diye müşterileri oyaladım. kimisi çileden çıktı "istemiyom telefonunuzu paramı verin" dedi. onu da iki hafta boyunca "bugün gönderiyorum aksilik oldu" falan diye şablon cevaplar ile oyalıyorum. iki hafta boyunca kimse ne telefonunu alabiliyor, ne parasını geri alabiliyor. iki haftanın sonunda ise parasını isteyene 1200 lirasını aynen iade ediyorum. sabırla telefonunu bekleyene de az önce trink para verip samsung türkiye'den aldığım telefonlardan bir tane gönderiyorum. parasını isteyene iade ettim, kalanıyla telefonları aldım. toplamda sattığım telefon başına 200 lira kar ettim mi? ettim.

ee peki milleti oyalayıp oyalayıp o süre boyunca yatırım araçlarında değerlendirdiğim miktar? o da cukkaaa.

işte budur hepsiburada.com.

tabii burada samsung galaxy s3 güncel bir ürün diye, örnek olarak verilmiştir. aynı işlem, özellikle kar marjının çok yüksek olduğu farklı ürünlerde, örneğin tekstil/giyim ürünlerinde çok daha güzel işler.

yaşanmış örnek: (bkz: hepsiburada.com/@kibritsuyu)
  • belirleyeceğimiz bir ücret karşılığı ben de olumlu entry girebilirim. hepsiburada'ya selamlar. ulaşın bana.

edit: ulan bu yazdığım entry için üşenmeyip mesaj'la küfür edenlere; kapasitenize sıçayım sizin.teker teker gelin lan.
  • bu sitede yapılan yorumları okuyorum. salgın bir hastalık söz konusu. neden buraya yorum yazan insanların diğer insanları alışveriş yapmak için zorladıklarına, laf olsun diye değil, gerçekten bir türlü anlam veremiyorum. bir insan neden "önceki gün siparişini verdim, iki günde geldi, öncesinde tereddütlüydüm, ürün elime geçince ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım, her evet mutlaka lazım, hiç düşünmeden alın derim. bu fiyata benzeri yok" diye bir yorum yazar. buradaki amaç ne? yorum yazıp puan kazanılıyor, sonra bu puanlarla indirimli alışveriş yapılıyor filan. o zaman ne uzatıyosun yaz "ürün kullanışlı, kullanışsız, şu özelliği eksik" filan falan. şöylesi var mesela, buna hürriyet tarzı gazete yorumlarında da rastlıyoruz sıklıkla, sözlükte de var baya: "ne diyebilirim ki, çok harika, kaçırmayın" 'ne denilebilir ki'ymiş. amına koduğumun evladı, sana mikrofon mu uzattık ki ne diyeceğini bilemedin bi anda.

diyelim fiyatı uygun ama çok tanınmayan bir markanın herhangi bir ürünü hakkında yazılan yorumlara bakıyoruz: direkt (ctrl+f) yapıp "diğer markalar" diye aratabilirsiniz bu durumda. rahat 40 tane sonuç verir. o da diğer 50 tanesi imla hatasından çıkmadığı için. fiks yorum şu çünkü: "diğer markalara o kadar para vermeye gerek yok, aynı işi görüyor. anneme aldım bir tane, eve geldi bin tane. götüme de takıyorum artık. saçlarıma da sürdüm iyi geldi. bu fiyata kaçmaz."

aynı tip bir ürün marka olanının yorumlarına bakalım: "bu ürün elinize geçince inanamayacaksınız. sonuçta x markası kalitesi. ucuz etin yahnisi kakam gibi olur. basın paranızı, düşünmeyin. kız arkadaşıma aldım, beni öptü. nineme aldım, öldü. oleyoleyley"

arada çok nadir, belki birilerine faydam olur diye, doğru düzgün şeyler yazan insanlar var. ama bunu bulana kadar, babasına don alıp, araba kayışı olarak kullanabildiğini keşfeden insanları okumak zorundasınız. bak gene bu şeye takılıyorum ben. "ne diyebilirim ki"ye. "ne diyebilirim ki" ya! allah belanızı versin.
  • yemin ediyorum ülke olarak gerizekalıyız. valla bak. ben de gerizekalıyım, sen de gerizekalısın, hepimiz gerizekalıyız. bence kabul edelim.

ben gerizekalıyım çünkü şu kadar yazıya rağmen gidip şuradan alışveriş yapıyorum. olaya gel;

sipariş verdik. parası katrilyon ışık hızında hesabımızdan düştü. neyse adres olarak evi verdim zira çalıştığım yere dışarıdan herhangi birisinin girmesi deveye hendek atlatmaktan (bu da nasıl bir deyimse amk) daha zor. giriş yasak.

yıllar ayları, aylar haftaları, haftalar da günleri kovarken siparişim 3 gün içinde bulunduğum şehirdeki kargo şirketine ulaştı. evde de kimse yok dedim iş çıkışı gider alırım kargoyu.

elemanın biri çıktı kuşum aydın ses tonuyla "anlaşma gereği sadece eve teslim yapabiliyoooz isteaarseniz hepsioradayı arayııan" dedi. oha nasıl lan dedim ama el mahkum aradım. bir hatun çıktı. durum böyleyken böyle dedim.

+ beyefendi maalesef sadece eve teslim yapabiliyoruz.
    - bir dakka nasıl ya? evde kimse yok muhtemelen de olmayacak ben de işteyim napcaz?
    + siparişler sadece eve teslim edilebiliyor.
    - hanfendi onu anladım da ben ücretini ödediğim ürüne sizin dediğinize göre hayatım boyunca sahip olamayacağım çünkü haftada 6 gün çalışıyorum, pazar da kargolar kapalı. nasıl olacak?
    + beyefendi ürünlerimizi sadece eve teslimat şeklin..
    - yav bak tane tane soruyorum. ben bu ürüne hayatım boyunca sahip olamayacak mıyım? sen bana bunun cevabını ver. sen bana bunun cevabını ver.
    + bakın sadece eve teslim olarak..
    - bakın 215'in bir üst segmenti 216 mısınız nesiniz bilmiyorum ama şu robotluktan çıkıp insan gibi konuşur musunuz? size bir soru sordum. bakın tekrar soruyorum. ben bu ürüne asla ulaşamayacak mıyım?
    + dediğim gibi sadece adrese tesli
    - eeeh sikerim yapacağınız işi.

şu an oturdum yarım saattir düşünüyorum. hakkaten gerizekalıyım amk.
  • n11'de 34 liraya satilan sonax brilliant shine otomobil cilasini 269,90 lira yerine %86 indirimle 36,89 liraya satmaya calisan site.
  • 1998 yılında kurulmuş, türkiye'nin ilk, dünyanın da en eskilerinden olma ünvanına sahip e-ticaret platformu.

alibaba.com 1999'da kurulmuş çin sektörü domine etmeye başlamamıştı, o yıllarda amazon henüz wallmartla vs. anlaşma kovalıyordu, jeff bezos abimiz de hala genç girişimci sınıfındaydı.

işte bugün jeff bezos top 3 zengin, alibaba ticaret devi, hepsiburada da adam akıllı kargo çıkamıyor, gerçekten yazık.
  • kargo takip durumundan anlaşıldığı kadarıyla salı günü süperhızlı gönderi avantajını kullanarak aldığım koltuk fulya'da olması gerekirken şu an kocaeli'nde .kocaeli lan. yani hepsiburadasından girip kocaelisinden çıkmak istemiyorum, muhtemelen koltuk insiyatif kullandı, kocaeli'ndeki akrabalarını görüp öyle teslim olmak istedi ama bana saatler sonra geleceği ima edilen koltuğum resmen türkiye turu atıyor. gelecek hafta balonla kapadokya turu da atabilir, nemrut'ta gün doğuşunu da izleyebilir. peki bunu belirleyen ne hepsiburada? nasip kısmet mi? yoksa sizin iki elinizle bir diarrayı doğrultamamanız mı?
  • bu arkadaşlara verdiğiniz paranın %50'si ile çok daha güzel entry'ler girebilirim. bana ulaşın hepsiburada sakinleri.

edit: hepsi ve burada birleşik..
  • 3 katastrofik hatalari mevcut ozellikle de amazon'un pazara girdigi, hanzade'nin sirketi satmaya calistigi surecte musteri kaybetme cabasi ile girisilmis 3 mukemmel hata.

1- normal kosullarda urunleri satin aldiginiz zaman satici kargoya verene kadar faturalandirmayi da yapamazdi, kargoya verdikten sonra ise iptal edemezdiniz. dolayisi ile "hizli kargo, hemen kargo" ibareli urun ayni gun kargoya verilmezse iptal edip baska saticidan alabilirdiniz.
    sistemlerini guncellediler ve ne yaptilar? satici direkt olarak "faturasini kestim ben bunun" diyerek sisteme girisini yapiyor, siz sistem uzerinden direkt iptal etme hakkinizdan oluyorsunuz. ondan sonra satici cani ne zaman isterse o zaman kargoya veriyor urunu.

2- aras ve yurtici gibi "gorece" daha iyi kargo firmalari ile calisiyorlardi ve ihale usuluyle bu ikisinden birine veriyorlardi tasima operasyonlarini. bir platforma donusmeleri ile birlikte kargo firmalarinin tamamini havuza dahil ettiler vefakat musterinin hicbir sekilde hangi kargo firmasi ile gelecegini ogrenme sansi olmadigi gibi "ben ucretsiz kargo istemiyorum kardesim, veririm parasi neyse bana su kargo firmasi ile gonderilsin" deme sansi da bulunmuyor. bu noktada en ucuzu hangisiyse mantigi ile tedarikcilerin cogu ptt kargo, surat kargo gibi alternatiflere yoneliyor ve bu lojistik operatorleri kabus gibi calistigi icin hepsiburada deneyimi de kabusa donuyor.

3- 3. ve en onemli madde ise eskiden "musteri hizmetleri" ve muhattapa erisim mumkundu. aradiginiz zaman birileri ile konusurdunuz ve derdinizi anlatabilirdiniz, ya da yazili olarak ulastiginizda yazdiginizi okuyup anlayan, buna cevap veren insanlar olurdu. tum sistemlerini otomatiklestirmisler, otomatiklestiremedikleri yerde de beyinden feragat etmis insanlari oturtmuslar. yazdiginizi okumadan talep olusturup islem yapmaya kalkan mi, arayip da ulasamamak mi, musteri hizmetleri namina hicbisey kalmadi geriye. "ama operasyonumuz cok buyudu, islem hacmimiz cok artti ve yetisemiyoruz" diyenin agzina kurekle vururum. amazon'un hq'daki tuvaleti senin sirketine baglasam bogulur kalirsin orada, adamlarin musteri hizmetlerine bir gun olsun ulasamadigim, terslendigim, sorunum ile ilgilenilmedigi, baslarindan savdiklari olmadi. sen neyin havasina girdin de musteriyi muhattap almamaya basladin diye sorarlar.

son yasattiklari kabusun ardindan bir turk firmasi daha yildiz gibi kaydi gitti anilar arasina. artik hepsiburada'yi da kullanmiyorum.