• hepsiburada.com hesabımın şifresinin aynı dakika içerisinde değiştirilip, 623.90 tl değerinde 2 adet bilgisayar parçası satın alınması ile başlayan durum.

kolayca iptal edilebilecek bir siparişi iptal etmemeleri tüm bu kurgunun hepsiburada çalışanlarından şüphelenmeme neden oluyor. nedeni şöyle;

1. önce hesabıma girilip sipariş oluşturuluyor ve aynı dakikada hesap bilgilerim değiştiriliyor.

gelen mail

2. sipariş oluşturulduktan sonra gelen mail da siparişin benim adresime kargolandığı görülüyor. dolandırıcılar ilk başta aldığı ürünlerin teslimat ve fatura adresine dokunmuyor. devamında hesabınıza giriş sağlayamıyorsunuz. şifremi unuttum kısmına girildiğinde güvenlik kodunu her defasında tekrar girmenizi istiyor ve yeni şifre linki alamıyorsunuz.

sipariş

3. kargolanan ürünlerin teslimat adresi sabah değiştirilip dolandırıcının adresine gönderiliyor.

yeni adres

merak ettiklerim:
    1. hepsiburada niçin telefonla siparişimi iptal etmedi? neden yeni şifre linki göndermedi?
    2. 3d secure olmadan bu işlem nasıl gerçekleşti?
    3. hesabıma niçin hala giriş sağlayamıyorum?
    4. kvkk kapsamında tüm adres bilgilerim, satın aldıklarım ve kart bilgilerimin bu kadar kolay açığa çıkması ve dolandırılmama ön ayak olmanız bir sürü soru işareti bırakmıyor mu?
    5. açık açık adresi olan yere yarın bir kargo firması dolandırıcılara ürünlerini teslim edecek. bunu herkes biliyor ama kimse işlem yapmıyor garip değil mi *
    6. maddi bir kaybım olmamıştır banka şüpheli işlem olarak kaydedip yeni kartı yollayacak fakat hepsiburada şahsım adına son bulmuştur. gerekirse konunun üzerinede giderim hatta bir zahmet hangi kargo firması olduğunu söylerse hepsiburada kargo firmasını arayıp teslim ettiği kişinin fotoğrafını çekmesini isteyeceğim.

edit: 24 saat geçmesine rağmen hala aramadılar.

edit2: ikinci güne girdik arayan soran yok. büyük ihtimalle siparişi elleriyle dolandırıcıya teslim ettikten sonra beni arayacaklar. aynı durumu yaşayan veya benzer şekilde dolandırılan
    yüzlerce mesaj aldım. sadece başına geldiğini yazmak için yeni üye olup mesaj atan yazarlar oldu. hepsiburada açıklama yapmadığı sürece bu organizasyonun kendi içinde şekillendiğini sessizce kabul etmektedir.

edit3: arayıp bilgilendirme yaptılar, ürünler kargodan geri çekilmiş, hesabım kapatılmış ve ücret iadesi karta geri yapılmış.
  • girdim ve hepsiburada.com üyeliğimi kapattım.
  • alışverişlerinizden sonra katınızı internet bankacılığına kapatın. şu işlemi yapın artık. yapın ki karşı tarafta işlem yapamasın. internetten bir şey alacaksınız açarsınız işiniz bitince kaparsınız. 20 sn lik bir işlem için üşengeçlik yapmayın. kendi güvenliğinizi sağlamaz iseniz sizin güvenliğinizi kimse sağlamayacaktır.
  • son zamanlarda sözlükte okuduğum en pis dalavere bu olabilir.
    çok kısa bir işlemle sipariş iptal edilebilecek durumdayken bu dolandırıcılığa göz yummak nereden baksan leş bir durum.
  • anında hepsiburada'ya girip hızlı ödeme bilgilerimi silmeme neden olan rezalettir. zaten neden kredi kartı bilgilerim saklanıyor, bu da ayrı bir saçmalık.

silmek için giriş yapmayı denediğimde girmekte çok zorlandım. "ana makineye bağlanamıyor" diye hata veriyor ya da giriş işlemini gerçekleştirmiyor. hepsiburada sunucularında bir problem olduğu açık.
  • hepsiburada’nın bu konu hakkında bir bilgilendirme yapması gerekir. kart bilgileri kayıtlı olsa bile onay alınmadan nasıl alışveriş yapılabiliyor?
  • eski kafalı olduğum için kredi kartı bilgilerimi hiçbir firmaya vermiyorum. bu şekilde hizmet sağlayacak firmalarla da çalışmıyorum. ben sırf kolaylık olsun diye firmaların ellerini cebimde hazır tutmasını sevmiyorum. böyle şeyler yaşamamak için bence yapılması gereken bu.

konuya gelirsek çağr merkezini aradığınızda siparişi hala iptal etmiyorlarsa gerçekten büyük sıkıntı var demektir. hadi banka falan anlıyoruz artık hantal sistemler ama henüz yola çıkmamış bir siparişin iptal edilmemesi tamamıyla art niyet.

başka bir rezalet başlığında yazdığım gibi sistem mağduru korumak yerine mağduru suçlamak üzerine türkiye'de. o nedenle her şeye hazırlıklı olmak maalesef tüketicilerin sorumluluğunda. bu ülkede "hırsızın hiç kabahati yok" hakikaten.

edit: tamam arkadaşlar sanal kart diye bir şey var mesaj atmayın lütfen, bundan haberim var ama benim bahsetmek istediğim sanal ya da normal ben kredi kartı bilgilerimi herhangi bir yerden alış veriş yapma ihtimalim olur diye kimseye vermem. limit ekle limit sıfırla yine kendimizi güven altına almak durumundayız, o arada 16 tane numarayı da ismimi de yazar işlemi sonlandırırım.
  • alenen, utanmadan ve kimseden çekinmeden tüketiciyi kucağına alıp aldatan e-ticaret plartformu. içimden ağız dolusu sövmek geliyor yazdıkça ama sakin olacağım. siz anlayacaksınız zaten nerde sövdüğümü. gelin adım adım beraber bakalım nasıl yapıyorlar bu dolandırıcılığı:

- anasayafaya girince karşınıza direk mega süper bir kampanya çıkıyor

https://www.hepsiburada.com/

peşin fiyatına 3 ay ertele
    6 taksitle öde
    (evet, bu duyuruyu paint ile hazırlamışlar!)

görsel

- merak edip kampanyaya tıklayınca bu sefer daha profesyonel bir tasarım çıkıyor. en azında "peşin fiyatına 3 ay ertele, 6 taksitle öde" öde kısmı artık paint değil. bu sayfada bir de "10.000 tl üzeri alışverişlerde" geçerli olduğunu belirtmişler. hala kampanyanın sadece seçili kartlarda geçerli olduğu bilgisi yok ama! hepsiburada böyle yapar, avına yavaş yavaş yaklaşır:

https://www.hepsiburada.com/…elen-subat-indirimleri
    görsel

- üçüncü aşama operasyonun iyice derinleştiği kısım. burada birbirinde bağımsız parametreleri aynı torbanın içine atıp karıştırıyorlar:

https://www.hepsiburada.com/…icpage/514220771062111
    görsel

örneğin tek çekim olarak peşin fiyatı 1.563,99 lira olan ürünün, alternatif alım seçeneği olarak 3 taksit x 521.33 lira(yani toplamda yine 1.563,99) sunulmuş. altına da "peşin fiyatına / 3 ay sonra öde" ibaresi eklenmiş. şimdi tüketici bunu ilk okuduğunda, "3 ay sonra ödemeye başlayıp, 3 taksit halinde, peşin fiyatına öderim" diye düşünüyor ancak kazın ayağı öyle değil. bir kere hepsiburada'nın taksitten kastı "peşinat + x taksit" şeklinde. yani 3 taksit dediği şey, bugün alırsanız ödemeleri 21/02-21/03-21/04 tarihlerinde ödeyeceksiniz demektir. ödemenin son aşamasına gelene kadar bu durumdan haberiniz olmuyor.

- bu aşama artık sizi nasıl seveceklerini yine sizin kendi hür özgür iradenizle karar vereceğiniz aşama. artık kafa ambale olmuş durumda tüketicinin. peşin fiyatları, taksit ötelemeler, taksit seçenekleri, minimum ürün koşulları, seçili kredi kartları v.s... havada uçuşuyor:

(artık site linki veremiyorum bu aşamada üye girişi ve ürün seçilmesi gerektiği için)
    görsel

yukarıdaki göreselde; 3 ay sonra ödeme ve 3 taksit tercihini kullanınıca, peşin fiyatı 16.299 olan ürününün 2.812 lira faiz ile(hepsiburada işlem ücreti demeyi tercih ediyor) toplam maliyeti 19.111 lira oluyor. e ne oldu ilk iki sayfadaki "peşin fiyatına, 3 ay ertele, 6 taksitle öde" kampanyasına. bu arada dikkat edin. 3 ay sonra öde adı altında yapılan kampanyada bile, ilk ödemeyi alışverişi yaptığın gün ödüyorsun. e o zaman ben 3 ay sonra ödemiş olmuyorum ki, 2/3 ünü 3 ay sonra ödemeye başlıyorum.

burada hadi diyelim ki seçili kartlardan birisini kullanmadığım için 3 ay ertele kampanyasından yararlanamadım, peki. bu arada sadece seçili kartlarda geçerli olduğunu iki tıklama sonrası üçüncü aşamadan öğreniyoruz. seçili kartları kullanmasanız bile 3 ay sonra öde seçeneğini kullanmazsanız site sizi uyarmıyor zaten kampanya dışı olduğunuzu ama minnoş bir faiz tutarı ile işleminize devam edebilirisniz. ameannn, alın gitsin. bir daha mı geleceksiniz dünyaya!

görsel

yukarıdaki görselde ise, "hayır ben 3 ay sonra ödemeye başlamayayım, zaten kampanya kartları ile de çalışmıyorum ama peşin fiyatına 3 taksitle ödeyeyim bari" derseniz demeyin. 3 ay taksit atlatmadan 3 taksitle(peşinat+2 taksit aslında) ödeseniz bile yine de peşin fiyatı 16.299 olan ürününün 1.659 lira faiz ile toplam maliyeti 17.958 lira oluyor. yani her türlü o işlem bedelini ödüyorsunuz.

burada aslında dikkat edilmesi gereken başka bir durum daha var. altta "peşinat tutarı hemen, kalan tutarın ilk taksiti ise 22 mart 2024 tarihinde çekilecektir." bilgilendirmesi var. taksit sayısı 3 ise ve ilk taksiti 22/03/24 te ödüyorsanız diğer iki taksidi 22/04 ve 22/05 te ödemeniz lazım. ama yok, öyle değil. o zaman 4 kere ödemiş oluyorsunuz. hepsiburada'nın ilk taksitten kastı ikinci ödeme. burada hepsiburada zımnen tüketiciyi kandırdığını kabul etmiş oluyor. bilmiyorum anlaşılabildi mi ne anlatmak istediğim. hepsiburada nın ilk taksit dediği şey aslında ikinci taksit(ikinci ödeme)

- benim kullandığim kart için bilgilendirmeye göre, "3.000 tl ve üzeri alışverişlerde peşin fiyatına 3 taksit, 3 taksit üzerindeki taksitlerde vade farkı uygulanmaktadır". peki o zaman nerde benim peşin fiyatına 3 taksitim(o da peşinat + 2 taksit hoş)

şimdi diyeceksiniz ki "ya ne olacak, ha şimdi ödemiş ha bir ay sonra ödemiş" yada "ha 3 taksit ha peşinat+2 taksit". günde milyonlarca kişinin ziyaret edip yüzbinlerce kişinin alışveriş yaptığı site için çok şey fark eder. burada çok açık muvazzalı işlemler var. ilk başta sanki hiçbir koşul yokmuş gibi lanse edilirken, tıklama yaptıkça kriterler artıyor ve sizin o kriterlere uygun olmadığınızı belritme gereği bile duymuyorlar ödeme aşmasında. benzer bir konuda daha önce, bilgileri yoktur belki diye uyarmak için hem hepsiburada hem de doğan holding ceo ve cfo'larına mention ve hastag ile onlarca tweet attım ama anlaşılan balık baştan kokuyor.

şu yaptıklarını medeni bir ülkede yapsalar bir daha yapacak cesareti bulamazlardı kendilerini kucağa alacak kamu otoritesi tarafından uygulanan yaptırımlar sonrası ama burada koyunun olmadığı yerde keçi abdurrahman çelebi onlar.
  • bir dolandırıcılık vakasını da ben deneyimledim, hemen paylaşayım ki siz de mağdur olmayın.

buraya defalarca yazılmış, bakın sakın ama sakın kartınızın numarasını bir yere kaydetmeyin. isterseniz siz hesabınızın şifresini 3,14'ten sonraki rakamlar olarak ayarlayın, yine de hesabınızın ele geçirilme olasılığı var. bunu göz önünde bulundurarak hareket edin.

peki ben ne yaşadım?

ilk entry'dekine benzer şekilde, öncelikle mail adresim, sonrasında hesabımla ilgili diğer bilgiler değiştirilmiş, ben de bu şekilde anladım o an dolandırıldığımı.

o an elimde telefon olduğu için şanslıydım çünkü anında hesabıma girip o anda hesabımda yapılan aktiviteleri gördüm. hackerlarla eşzamanlı şekilde aynı hesabın içindeydik. adamlar sepete
    görsel aha da şunu eklemişler, alacaklarını almışlar, bir de kalan parayla ne alsak diye düşünüyorlar!? difüzör ile de fantezi yapacaklar herhalde? afrodizyak etkili.

tabii o sırada hesabımdan çoktan iki ayrı alışveriş yapmışlar bile. para kalmasın onu da harcayalım derdindeler. bir de muhtemelen iki kişi işbirliği içinde, kendilerine iki adet şundan
    görsel almışlar. insanların hesabından para çekerken götleri rahat etsin diye :)))

bir de adres benim evimin adresi olarak gözüküyor, sonradan utanmadan adresi kendi adresleriyle değiştirecekler, elleriyle kargo teslim alacaklar tabii ki de. aslında siparişi iptal etmeyip değiştirilecek adresi polisle basmak güzel seçenekmiş ama benim aklıma sonradan geldi. siz kartınızı hepsiburadaya kaydederseniz belki bu baskın size kısmet olur sevgili okuyucular

peki benim kredi kartıma herhangi bir mesaj, onay gelmeden nasıl yaşandı bunlar?

çok kolay.. artık hepsipay cüzdan sayesinde kredi kartındaki parayı rahatlıkla kendilerine aktarabiliyorlar! hiçbir 3d secure yönemi olmadan ve de :)

o an telefona bakmasaydım ne bu alışverişi zamanında fark edebilecek, ne de artık hesabıma giriş yapabilecektim. belki de sayfayı yenilediğim an hesaptan çıkış yapacaktım hesap bilgilerim değiştiği için. orası da ayrı bir hikaye gerçi.

hemen siparişleri elimle iptal edip paranın kartıma geri yüklenmesini talep ettim. ardından müşteri hizmetini aradım. o kısım ayrı komik tabii... ne benim adımla, ne mail adresimle, ne de telefon numaramla bir hesap var. ne kadar ironik değil mi. sistem tarafından şüpheli olarak adlandırılması gereken bir durum bırakın sistem tarafından fark edilmeyi, sistem hafızasından siliniyor bile.

neyse ki geçen hafta bu kredi kartı numarası ile yaptığım ilk ve tek alışverişin numarası ile hesabıma ulaşıldı. doğum tarihim 2018, telefon numaram ise 183 ile başlıyor bu arada...

yaşadığım mağduriyeti müşteri hizmetlerindeki yetkiliye bildirdiğimde tek söyledikleri şifremi başkasıyla paylaştığım için bunların yaşandığıymış. evet zaten şifrem 1234 ile başlıyor ve her yerde aynı şifreyi kullanıyorum ben :))

sözün özü, asla internetten ürün satın alırken kredi kartı bilgilerinizi kaydetmeyin. şifreniz çok zor bile olsa, kartınızla ilk alışverişiniz dahi olsa kaydetmeyin arkadaşlar. mağduriyetten bir dakikalık farkla, o an telefona bakmam sayesinde kurtuldum. kulağınıza küpe.

sevgiler.
hesabın var mı? giriş yap