şükela:  tümü | bugün
  • firmanın suçlu olduğu durumdur. şöyle ki kredi kartınızı kaydetseniz bile alışveriş esnasında kartın arka yüzündeki güvenlik kodu* yazmanızı istemesi gerekiyor güvenlik açısından.
  • hepsiburada'nın suçu da elbette var ama kredi kartı bilgilerini bu tür e-ticaret sitelerine kaydedenlerde de en az bu kadar suç var.

çünkü e-ticaret sitesindeki kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenen biri aslında kredi kartı bilgilerinizi de öğrenmiş gibi oluyor. böyle risk alınmaz. alınırsa da sonuçları böyle olur.
  • yahu ne sanal kart’i, herkes sanal kart yazip durmus.
    eger sifreler calindiysa siz odemeyi sanal kartla yaptiktan sonra da girip adres bilgilerinizi degistirebilirler demek ki.
  • şimdi girip hesabımı kapattım. geçmiş olsun. böyle sitelere güvenmiyorum zaten.
  • ödeme bilgilerimi sildim.

inanılmaz rezalet
  • sanıyorum kullanıcı verileri patlamış. başlığı okuduktan sonra kontrol etmek istediğimde şifreniz hatalı uyarısıyla karşılaştım. yanlış girmişimdir diye tekrar denedim fakat sonuç aynı. şifremi değiştirip, kart bilgilerini önlem amaçlı bende kaldırdım. yalnız burada bir ekleme yapayım ben şifremi yaklaşık 2 ay kadar önce değiştirmiştim. bu sebeple hesaba erişim sağlayamadıklarını düşünüyorum. hepsiburada da sanıyorum önlem amaçlı hatta tahminime göre eski müşterilerin verilerinde sorun olduğu için yeni şifre talebine yönlendiriyor. burada açıkça duyurmak yerine sessiz sedasız bildirim yapmaksızın halletmeye çalışmaları hoş olmamış.

bazı mesajlarda 3d'siz harcanamayacağı söylenmiş ama kartlara göre sanıyorum farklılık gösteriyor. 3d seçeneğini işaretlemeden sadece telefona bildirim yaparak harcama sağlanabiliyor. konuyu açan yazarın tam olarak doğru söylemediğini düşündüğüm nokta da tam olarak burası. kayıtlı kartla işlem yapıldığında istisnasız telefon numaranıza sms geliyor. yazar telefona gelen sms'i belirtmemekle birlikte sadece mailden bahsediyor. bu sebeple mesajın bu açığı keşfeden trendyol tarafından açıldığını da düşünmüyor değilim. *
  • beni de geçenlerde direkt ellerinde olmayan ürünü satarak dolandırdılar, olay şöyle gerçekleşti ramazan ayında hepsi hepsiburadadan alınanan ramazan erzakları paketi bayram şekeri vs. 800 liralık. 12 gün var bayrama alırken her ürün stokta özellikle baktım kontrol ettim, aldım ürünleri sözde ertesi sabah kargoya verilip gönderilecek ürünler 1 hafta geçmesine rağmen gönderilmedi, beyfendiler stokta olmayan gönderilmeyen ürünlere şakırt diyerekten direkt fatura kestikleri için iptal işlemi gerçekleşmiyormuş. bu dolandırıcılık değilse nedir. neyse bayram geçti bu arada defalarca şikayet arama iade talebi yok tınlayan, dedim böyle olmıyacak o para kolay kazanılmıyor paramı iade etmezseniz savcılığa suç duyurusunda bulunacağım, ertesi gün yani 25 günün sonunda zorla da olsa iadeyi gerçekleştirdiler. o gün bugündür (bkz: amazon) dan alışveriş yaparım en azından orada müşteri memnuniyeti en üst düzeyde. (bkz: hepsiburada) gibi argo ve küfür içermeyen negatif yorumlarınızıda yayınlamamazlık yapmıyolar.
  • ödeme yaparken hiçbir zaman bilgilerimi hatırla demeyin.
    hiç bir zaman, profil bilgilerinizi kaydettirmeyin, size özel müşteri kodu oluşturmayın.
    hiç bir zaman, bilgisayarınızda şifreleri kaydetmeyin. otomatik tanımlamayı devre dışı bırakın.
    herzaman kredi kartınızı online alışverişe kapalı tutun, alılveriş esnasında cep şubenizden açın, sonrasında tekrar kapatın.
    nokta.
  • e-ticaret sektöründe çalışan birisi olarak söylüyorum kart bilgilerinizi sitelere kayıt etmeyin!

masterpass veya bkm entegrasyonu varsa sanal kart ile bu servisleri kullanırsanız iyi olur
  • bu kadar cahil adam eksi sozlukte secilip mi toplaniyor anlamiyorum.

odeme yaparken niye kayit yapiyormus?
    neden sanal kart kullanmiyormus?

cahil arkadasim, odeme bilgilerini kaydedersen siteler sana bunun guvenligini adresle saglar.

mesela biri hesabini ele gecirdi verdi siparisi. bu urun sadece ama sadece senin adresine gelir.
    eger bu adres degistiriliyorsa bu sirketin sucudur. bunu yaz kenara.
    istersen kaydet 1kg altin alsin bu sadece sana gelir. bu yuzden odeme kaydetmek guvenlidir(sirket dolandirici degilse)

gelelim 3d secure olayina.
    3d secure kadar milletin kafasina girmeyen teknoloji gormedim duymadim.
    insanlar inatla 3d secure ne ise yariyor anlamiyor.

bak anlatiyorum acin kulaginizi iyice.

elinizdeki kartlarin sadece fotosuyla alisveris yapabilirim buna mail order denir yasaldir. hesap odedin garsona karti verdin, garson numarayi ezberledi gidip senin karti patlatir kimse de engel olamz buna.

siz buna itiraz ederseniz banka saticiya sorar, haberin var mi kardes der.
    artik kime inanirsa ona odemesini yapar.

sitede 3d secure aciksa sana sms gelir, sms onayi verirsen ve bu isleme itiraz edersen. banka sana siktiri ceker.

yani 3d secure sadece ama sadece saticiyi korur, acip acmamak da saticinin insiyatifindedir.
    bu sitede niye 3d secure yok demek safliktir. iyi ki 3d secure yok sayesinde parami geri aldim demen lazim.