şükela:  tümü | bugün
 • 6493 sayılı ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine ilişkin kanun kapsamında kurulan ödeme sistemleri firması. webrazzi de çıkan habere göre hepsiburada.com' un desteği varmış. yeni yasaya göre e-ticaret firmalarının kendi üzerlerinden ödeme alamayacak olması üzerine hepsiburada kendi ödeme firmasını kurmuş. sektörü hareketlendireceği tahmin ediliyor.
 • bir projemizde kullanmak üzere başvuruda bulunduk.

  normalde iyzico ile çalışıyoruz. iyzico malum tek çekimlerde %2.5 + 0.25 tl ve bunların üzerinden +%18 kdv ile çalışıyor. yani normal bir anlaşmada %2.95 + 0.295 tl ile çalışılıyor. biz %2.3 + 0.25 tl ve bunların üzerinden %18 kdv ile çalışıyoruz. yani bizim anlaşmamız %2.714 + 0.295 tl şeklinde. iyzico paramızı 21 günde ödüyor. sadece her çarşamba ödeme yaptıkları için mesela 21. gün pazartesi gününe denk geliyorsa ödeme süresi 23 güne, perşembe gününe denk geliyorsa ödeme süresi 30 güne çıkabiliyor.

  hepsipay'in bizim için en önemli özelliği ertesi gün ödeme yapabilmesi. bize gelen teklife göre, komisyon oranı tek çekim için %2.90. tabi daha yüksek hacimde iş yapanlar için bu daha düşük olabilir. buna ek olarak iyzico'da olduğu gibi %18 kdv değil, %5 bsmv alınıyormuş. kdv alınmıyormuş. yani her tek çekim ödemede mantık olarak %3.045 alınıyor(muş).

  kaba hesapla tek çekim 100 tl'lik bir alışverişte (yanlışım varsa düzeltilebilir):
  iyzico'ya: 2.714 tl + 0.295 tl = 3.009 tl öderken;
  hepsipay'e: 3.045 tl ödeyeceğiz.

  fark sıfır gibi. özellikle ertesi gün olayı çok çok çok iyi.

  şu an kullandığımız eticaret yazılımının hepsipay entegrasyonu yok. o entegrasyon gelince yada biz kendi eticaret yazılımımıza geçince, anında hepsipay'e geçiş yapacağız inşallah.

  taksitli işlemlerde vade farklarını tabii ki müşteriye yansıtabilirsiniz, biz öyle yapıyoruz. ama onda da iki firma için durum şu şekilde:

  iyzico: http://i.imgur.com/8ffrx32.png (tabii ki bunlara da %18 kdv ve 0.25 tl eklenecek. banka banka ayrı oranlar)
  hepsipay: (tüm bankalara eşit oran)
  2 taksit: 4.50
  3 taksit: 5.50
  4 taksit: 6.50
  5 taksit: 7.10
  6 taksit: 7.75

  hangisinin avantajlı olduğunu siz hesaplayın.

  bana göre şu an hepsipay önde. yeni olduğundan dolayı entegrasyon konusunda sıkıntı var. sıkıntı gerçi entegrsayonda da değil. bizim hazır eticaret sisteminin eksikliği.
 • bir d-market (bkz: hepsiburada.com) iştirakıdır.
 • kuruluşu paypal'ın türkiye piyasasından çekilme kararı aldığı döneme denk gelen şirket.

  bddk'nın paypal'a lisans vermemesinde bu ve bunun gibi belli başlı kurumların parmağı olabilir.
 • kuruluşu paypal'ın piyasadan çekildiği döneme denk gelmeyen ödeme sistemidir.

  hepsipay lansmanı 14 nisan 2016'da yapıldı. paypal'ın çekilme haberi 30 mayıs 2016'da duyuruldu. yaklaşık 1 buçuk ay sonra.

  bireysel fikrim, bu girişimlerin ortaya çıkmasının paypal ile hiçbir ilgili alakası yok. paypal'a bddk'nın neden lisans vermediği meselesi gayet açık. kısa bir google araması ile bu nedene ulaşılabilir. altında başka şey aramak saçmalık bence.

  ayrıca markafoni gibi dev şirketlerin ceo'ları bile meselenin paypal'ın türkiye'yi siklememesi ve siklemeyeceğini göstermesi olduğu konusunda açıklama yaptı ve kararın doğru olduğunu belirtti.
 • wix ile altyapı kuruyorlar şimdi. yakında bitmiş olur.

  ideasoft ve ticimax gibi ödeme kanalları güzel ancak görsel olarak pek tat vermeyen ve yıllık abonelikleri indirimli olarak 4.000 tl'den başlayan e-ticaret sağlayıcıları için çok kötü bir haber bu. wix ilk sene 200 tl alıyor, sonraki sene 400 tl devam ediyorlar.

  hepsipay aboneliği de aylık 50 tl gibi bir şey olduğunu düşünürsek, aylık 60-80 lira arasında bir rakama online mağaza açabilir ödemelerinizi çok kolay alabilirsiniz.

  tabi bu konuda wix'e biraz baskı kurmak lazım olayı hızlandırsın diye.
 • doğan ve hepsiburada yakışmayan rezil oluşum. tam bir hafta boyunca bekledim sonuç yok. birde ipara ya laf söylüyordum adamlar geçte olsa döndüler, ustelik gayet mutevaziydiler. böyle sorumsuz olacaksaniz ertesi gün vaadi verseniz ne olacak topaçlar.
 • e-posta yoluyla kendilerine ulaştığımda wix ile entegrasyonlarını 2017 ilk çeyrekte tamamlayacaklarını beyan eden firma.

  telefona çıkmıyorlar. bilemiyorum altan.
 • kötü tecrübeler yaşadığım bir firma. aylık 60tl sabit ücret almasına rağmen vade farkı çok yüksek. bu vade farkını müşteriye yansıtma seçeneği olmaması da cabası. 9 taksit yapıyorsanız illaki peşin fiyatına satmak zorundasınız yani.
 • insanı developer olduğuna lanet ettiren bir entegrasyon sayfasına sahip ödeme sistemi. arkadaşım apinin yaptığı toplasan 10 tane iş var zaten(ödeme yapma,taksit sorgulama,kart kaydetme vb.)

  her biri için birer sayfa yapıp madde madde anlatsanıza ne sorgu göndereceğiz, dönen değerle ne yapacağız? yok illa puzzle gibi parça parça sayfalar koyun, sadece bu siteyi kullanarak entegrasyon yapamayalım. apiyi yazan ekip ne düşündü aynısını düşünmeye çalışalım.

  edit: bu entry üzerine sözlük üzerinden(evet gerçekten) benimle iletişime geçerek sorunumla detaylıca ilgilendiler ve dökümantasyonda gayet anlaşılır ve açık şekilde bir güncelleme yaptılar. harika bir ekibe sahip ödeme sistemi!