şükela:  tümü | bugün
  • normal bir kişiden fazla parası olan insan problemidir. günlük ortalama 65 lira biraya harcanıyorsa o kişi zengin ve vizyonsuz bir alkoliktir.
  • alkolizmden muzdarip olunduğunun göstergesidir. aynı zamanda depresyonda olduğunuza işaret eder. unutulmamalıdır ki alkolikler aslında tedavi edilmemiş depresyon rahatsızlığı bulunan kişilerdir. alkol aynı zamanda bir antidepresandır. kişi yaşadığı depresyon için kendiliğinden bir tedavi bulmuştur. ancak yanlış tedavi öldürür. psikiyatrik destek almalısınız. depresyon sorununuzu çözdüğünüzde yüksek ihtimalle alkolle ilgili probleminizi de çözmüş olacaksınız.

edit: alkolizm, içtikten sonra sarhoş olup olmamaya bağlı bir durum değildir. kullandığınız alkolün miktarının azlığı alkolik olmadığınızı belirlemez. miktara bağlı olmaksızın alkol tükettiğinizde ailenizle, çevrenizle, toplumdaki bireylerle sorun yaşıyorsanız, özel hayatınızda ve iş yaşantınızda birşeyler ters gitmeye başladıysa, gelirinizin büyük bir kısmını alkol tüketmeye ve tüketecek ortam yaratmaya harcıyorsanız ve tüm bunlara rağmen düzenli olarak, ısrarla alkol almaya devam ediyorsanız alkolizm sizi de bulmuş demektir. bu durumda bir bira da litrelerce yüksek alkollü içecek de aynı sıkıntıyı yaratır. kaldı ki şu an miktar olarak görece az tüketiyor olmanız ileride miktarı artırmayacağınız anlamına gelmez. önemli olan miktarı değil, bu tüketimin süreklilik arz etmesidir.
  • alkolü hesaba katmasak bile, insan için önerilen günlük su miktarı 2-2,5 litreyken her akşam 2,5 litre asitli içeceği mideye sokmak her türlü zarar ziyan. yapmayın kendinize bunu, bira da her şey gibi tadında tüketildiğinde güzel.
  • başlıkta herkes sağlığa veya karaciğere atıfta bulunmuş.
    kimsede demiyor ki , "ağa bu nedir ?"
    bira olmuş 7.5 tl ile 15 tl arası.
    günde ortalama 50 tl yapar. bunun yanında tuzlu fıstığı leblebisi falan da 15 tl desen eder 65 tl.
    ayda 1950 tl düz hesap 2 bin tl eder.
    ortalama maaş 5 bin tl desen.
    ev kirası, yol, su, elektrik, çocuğa flüt parası, falan filan 3 bin tl arabanın mazotuna yetmez.
    hem o çocukları yolun ortasına kim koydu. atlılar geliyor. çekin çocukları. mahmut paşa pardon mahmut hoca !! bu hesap ile devreler bende yandı.
  • 2 günde bir 6 kutu içiyorum. siroz olmaya çalışıyorum malum siyanür bulamıyoruz. olanlar varsa bi zahmet göndersin yoksa bu ağır ağır ölüm beni mahvediyor.
  • şimdi haynekenden hesaplarsak 15 tl x 5 adet = 75 tl,75 tl x 30 gün = 2250 tl yapar ki hiç normal / gün değil ki yanında cips,tuzlu fıstık yada antep söylemedik bile.eğer aynı hesabı efes varım olarak hesaplarsak 9,25 tl x 5 adet = 46,25 tl/ gün.46,25 tl x 30 gün = 1387,5 tl ayda yapar,gene fındık fıstık çerez fiyatı hariç.ehonomi çohh eyi damat pompala bizi
  • normal değildir ancak yaşadığımız dönem de pek normal olmadığı için bence içilebilir. önceleri sadece hafta sonları içen biriydim ama korona yüzünden evlere kapandığımızdan beri 2 gün üst üste boş geçmişliğim yok neredeyse her gün az ya da çok mutlaka bir şeyler içiyorum alışkanlık oldu. en az 8-9 kere sabah iğrenç uyanıp bir daha içmemeye karar versem de sadece o günlerin akşamını pas geçip ertesi gün aynen devam ediyorum. normalde kola bile içmeyen biriydim ancak şu an sağlık, kilo almak falan çok umrumda olan şeyler değil. alkol kafamı rahatlatıyor, biraz mutlu hissettiriyor işte. elbette sağlık açısından alkol zararlıdır da insan bunaldığı zaman böyle şeylere ihtiyaç duyuyor işte biyolojimizin azizliği. insanlar gidip şeker gibi antidepresan içeceklerine ya da sigara ve diğer uyuşturucu türevleri gibi ultra sağlıksız ve bağımlılık eşiği düşük şeylere düşeceklerine oturup bira-şarap içsinler işte bana daha masum geliyor.

bence günde 5 bira içen insan, günde 1 paket sigara içen insandan daha az zarar veriyor vücuduna ama algı tam tersi. kimse günde 1 paket sigara içen insanı bu kadar yadırgamıyor mesela. insanlar dinden dolayı alkolü canavar olarak görüyorlar işte topluma öyle işlenmiş değişmesi zor.
  • bir roman karakteriyseniz sorun değil alamet-i farikanız bile olabilir.

“şu gördüğünüz varya, dag daughtry’dir o! etten kemikten bir fıçı! yirmi yıldır, ne bir gün sarhoş, ne bir gün ayık dolaşmış, ne de günlük altı şişe birasını içmeden durabilmiştir. aklım almıyor bir türlü. bayılıyorum herife. bir dakika aksatmaz işini. değme kamarota taş çıkartır ha! herkes bir mi yapıyor, o bir buçuk, iki katı iş çıkarır. ben bu halimle bir bardak bira içsem mide yürek hak getire, o gün ne kıpırdayabilirim, ne de ağzıma bir lokma koyabilirim. ama bu içtikçe çiçek olup çıkıyor yahu! şuna bakın! şuna bakın!” katıksız sevgi* - jack london, can yayınları.

bira içmekte dag daughtry gibi olun.
  • sorunsalı soran kişiye aramıza hoş geldin diyorum.
  • avrupadaysan sorun yok içmeye devam et (mideyi eline alana kadar)

turkiyedeysen kesinlikle yalandır, nasıl bir işte çalışıyorsun da aylık 2000 tl'yi sadece biraya verebiliyorsun.

ha hadi gelirin iyi veririm diyorsanda, ne gerek var amk. her ctesi bi rakı balık yap, daha çok zevk alırsın biradan.