şükela:  tümü | bugün
  • tecavüz ettikleri 14 yasindaki ıraklı kızı, kızın 5 yaşindaki kardeşini ve ailesini öldürmekten yargılanan amerikali askerlerden justin cross'un kendini savunmak için mahkemede sarfettiği söz.

12 mart'taki olayda 5 amerikan askerinin 14 yaşındaki ıraklı abeer kasım kamza el cenabi'yi tecavüz ettikten sonra yakarak ve kurşunlayarak öldürdükleri, ayrıca cenabi'nin 5 yaşındaki kız kardeşi ile anne ve babasını kurşuna dizdikleri iddia ediliyor.

http://www.milliyet.com.tr/…/08/09/dunya/dun01.html
  • dünyanın hiç bir yerinde ıraklı bir çocuğun hayatının kıymeti olmadığı için amerika'nın dünya medyasına bakın yargılıyoruz bunları diye bir kaç kez göz önüne getireceği, sonrasında bunu yapan piçlerin normal hayatlarına devam edecekleri ve kimsenin bir daha ıraklı "abir kasım hamza"yı hatırlamayacağı davadan bir söz.
  • "her an ölebiliriz, ne kadar çok puştluk ibnelik yaparsak yanımıza kar kalır" mealindeki söz...
  • ırak'ta bugüne kadar kimbilir kaç küçük çocuk, kaç kadın tecavüze uğradı ve vahşice katledildi.. amerika ağzımıza bir parmak bal çalmak için binlerce olaydan birini açıklıyor ve ırak'a gerçekten demokrasi getirmek için orada olduğunu, bunun için kendi askerinin suçunu bile ortaya çıkarmaktan çekinmeyeceğini ima ediyor...
    yaptıkları katliamları dünyaya ve kendi halklarına demokrasi için çabalamak olarak anlatmak için buldukları bir iletişim yolu da bu ön duruşma oldu...

bu amerikalı asker bir yandan yaptığı vahşeti anlatırken bir yandan da amerikan halkına, bakın burada bu teroristler yüzünden biz bu hallere geldik, fikrini de empoze ediyor... amerikalılar da askerlerini oraya gönderen yönetimlerini değil, ıraklıları suçluyor.

biz de yanıbaşımızdaki bu vahşeti film seyreder gibi seyrediyoruz, kaçımız bir hafta sonra unutmayacağız bu olayı...
  • insanlığımdan utanmama sebep olan olaylardan sadece bir tanesinin, olayın kendi kadar iğrenç bahanesi.
  • amerikalilarin asla bilmeyecegi duymayacagi bir dava ile ilgili yine amerikalilarin asla bilmeyecegi bir haberdir. onlar hala dunyadan habersiz irak'i bagimsizlastirdiklarini dusunmekte olacaklardir.
  • tarih boyunca süregelmiş, hatta antik savaşlardan irak'a kadar sistematik bir şekilde (zaman zaman taktik olarak) yapılagelen insanlıkdışı eyleme uydurulmuş en çapsız gerekçe.
    bedenlerinden önce yaşamlarına tecavüz edilmiş milyonlarca insanın yaşadığı travmaya özel olarak bir de böyle travmaların eklenmesine bulunabilecek tek açıklama insanın akıl, vicdan ve değer denen vasıflarını tamamen yitirerek bir yaratığa dönüşmesi gibi geliyor.
    bir asker orada bulunma nedeni ihmal edilerek düşünüldüğünde sadece ve sadece yaşamak, öldürülmemek ilkel dürtüsüyle sivil, kadın, yaşlı, çocuk birilerini öldürebilir. bunun psikolojik milyon tane akla uygun açıklaması olabilir. tıpkı vietnam'da yaşananlar gibi. ama tecavüz, üzerine cinayet. bu noktada hiçbir bilim işe yaramaz, hiçbir bilim buna kabul edilebilir bir gerekçe bulmayı bir yana bırak uyduramaz. geriye tek şey kalıyor, "her an ölebiliriz diye tecavüz ettik" diyen kafayı, "işte o an geldi" diyerek ortadan kaldırmak. insan haklarına aykırı mı? sanmıyorum. çünkü burada insandan söz etmiyoruz.
  • birden yunanlıların türk ordusu önünde anadoludan kaçarken yaptıklarını aklıma getiren söz
  • bana "yahu ben de her an ölebilirim, verin şunların ata sporunun sopasını bana, vurayım kafalarına kafalarına, beyinleri böyle pörtlesin..." dedirten iğrençlik... ha benim yapabileceğim iğrençlik daha mı az iğrenç olacak, hayır... ama kimse bana vermeyecek bu fırsatı. demek ki burada tartışılması gereken iğrençlikler değil, o iğrençliklere çanak olmak, fırsat yaratmak gibi şeyler olmalı. bunun yanısıra ben de bir ölümlüyüm!