• bence vatandaş gördüğü ihlali videoya çekip whatsapp'tan devlete göndersin, ceza kesilirse de tutarın %10u videoyu gönderene gelsin. %100 kesin çözüm, net.
  • uzun bir süredir aklımda olan bir sistem bu şekilde her türlü trafik magandalığı son bulur.devletin bunu zorunlu yapıp belirli uygun bir fiyattan satması lazım ve kayıtlar her aracın hafızasında belirli bir süre saklanıp daha sonra silinecek şekilde veya dışa aktarılarak kayıt silinebilmeli. rusya'da sanırım bu sistem zorunlu diye biliyorum. ek olarak taktırmayan araçlarda muayeneden geçmemeli diye düşünüyorum.
  • iki yılda bir de cihaz kalibrasyon istasyonlarına gider rahat bir 60 lira artı kdv ödeyerek zaman güncellemesi yaptırırız.(güncelleme önemli :) ).zaten devletin onay verdiği yerlere taktırırız o kesin. takma ve kalibrasyon istasyonlarında kuyruk oluşur. tv lerde randevulu gidilirse bekleme olmuyor haberleri yapılır.merkeze bağlı kamera sistemi için sim kart sistem ödemeleri araç sahibine fatura edilir. görüntülerin merkeze aktarılması esnasında oluşan hizmet için okuma bedeli getirilir ve faturada ek olarak yer alır. valla ben ısındım şimdiden. kulak arkam size rezervasyonlu bekliyorum.
  • yolları güvenli hale getirirken devlete para kazandıracak yöntem

(araba, otobüs, kamyon vb) tüm araçlarda bir dashcam yani (çarpışma) kamerası bulunsa ve bu kamera merkezi sisteme bağlı olsa. özellikle diğer arabaların yaptığı trafik ihlalleri anlık olarak merkeze gitse ve ceza yine anlık olarak kesilse yollar hepimiz için daha güvenli olmaz mıydı?

bu şekilde önünüzde makas atarak giden arabalar, aşırı ve güvensiz yükleme yapan, deli gibi hızla yanınızdan geçen kamyonlar, takip mesafesini hiçe sayarak tamponunuza yapışan araçların hem suç işleyerek canınızı tehlikeye atmaları engellenmiş, hem de ülkemize cillop gibi para kaynağı olurdu (suçlulardan alsınlar banane*).

(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
    (bkz: geceye devlet için ekstra bir gelir kaynağı bırak)
  • özel hayatın gizliliğine aykırı bir durum teşkil eder.

bugün bunu isteyen yarın anlık veya gecikmeli olarak nerede olduğunu da izlemek isteyebilir.

bunun yerine kamu hizmeti verilen araçlara bu izleme aygıtları takılıp belirli periyotlarla bu araçların kaydettiği görüntüler izlenip bunun üzerinden hatalı araçlara ceza yazılabilir.

örneğin belediye otobüslerine bu kayıt cihazları takılarak hem bunların adam akıllı kullanması sağlanabilir hem de günde görecekleri binlerce araç kontrol altına alınabilir.
  • isteğe bağlı olarak kayıtları teslim etme şartıyla neden olmasın dediğim. öbür türlüsü her yer bbg evi olur amk. bu kayıtlar şifreli ya da elektronik olarak imzalı olarak kaydedilmeli ki oynama yapılması tespit edilebilmeli, oynama yapılmadığı tespit edilen kayıtlar da kesin delil olarak kabul edilmeli. önümdeki makas atan, şerit ihlali yapan ibneyi ihbar edebileyim.

böylelikle istenilen sonuç, özel hayat ihlali olmaksızın gerçekleştirilrbilir.
hesabın var mı? giriş yap