şükela:  tümü | bugün soru sor
 • torrent varken, bu iki gereksiz platforma her ay boşu boşuna, durduk yere 50 tl, yani yılda 600 tl bayılan enayi beyaz yakalıdır.

  torrent kullanmayı bilmiyorlarsa google dan "how to use torrent" yazarak öğrenebilirler.

  edit: hah işte hemen damlamış duyarcı ekşi ahalisi. neyse, böyle damarlara basarak farkındalık yaratıyoruz en azından. merak etmeyin, siz daha bilmiyorken, biz çatır çatır paramızı ödeyerek üyeliğimizi almıştık bu platformlarda.

  sizin gibi, işinize gelince "aa ama ben adblock kullanırım!!", işinize gelince "ama emek hırsızlığıııaaaa!" diye ağlamadan takip ediyoruz, netflix'i de, spotify'ı da, youtube'u da.

  keşke burada gösterdiğiniz hassasiyeti, "adblock" kullanan "emek hırsızları" için de gösterseniz. ama pardon, "adblock" kullanımını öven entryler her zaman en favori entryleriniz değil mi? neden? çünkü reklamlar çok can sıkıcı. gözünüze batıyorlar. ayy kıyamam, iki yüzlü herifler...
 • (bkz: tamam)
 • hirsizlarin yargilanmamasinin siyasi gelenek oldugu ulkelerde her zaman enayi olarak adlandirilacak "normal" bir tuketicidir.
 • başlığı açan arkadaşın illegal olan bir şeyi övmesi garip. spotify ve netflix sağladığı içeriklere ücret ödediği için sizden o parayı isteme hakkı var. ve sen nasıl markete girdiğinde önüne geleni almayıp kendine uygun olanı seçiyorsan (ki torent market örneğinde çalmakla eş bir eylem) senin seçmediğin bir şeye para vereni domalmak diye adlandıramassın. he andavalsan yaparsın tabi
 • torrent kullanıcısı bile bilir torrent’in bir sınırının olduğunu. durmadan altyazı yükleyip, filmi indirmekle uğraşacağına emeğe saygı duyup orjinalini tercih ediyordur. hem netflix’in türklere olan algısı değişir türkçe içerikler eklemeye başlarlar hem de kalite sevmesi de bir tercihtir.

  ayriyetten spotify hakkında domalıyor demen senin hem cimri olduğunu gösterir. senin gibi 2 günde bir sigara alıp ciğerlerini domaltmandan daha akıllıca, içmiyorsan da iphone’a müzi atmakla uğraşan bir enayi değildir..
 • yasal boyutu: torrent kullanmak amerika başta olmak üzere pek çok ülkede suçtur, yakalanırsanız ciddi cezası var.

  etik boyutu: üreten bir toplum olmak istiyorsak teknoloji ve sanat dalında ürettiğimiz şeylerin korsan kullanılması bizi asla ileri götürmez.

  dini boyutu: para ile satılan ürünün kaçak yollarla edinilmesi pek çok dine göre haramdır.

  ahlaki boyutu: bir ürün geliştirdiniz ve bunu satarak para kazanmak istiyorsunuz fakat muhatap olduğunuz kitle "internette bedavası var, ben enayi değilim" kafasında, bu ahlaksız düşüncelerin egemen olduğu bir toplumda para kazanamazsınız.

  genel boyutu: sana ne amk? istediğim şeye para veririm, sen bununla uğraşacağına en çok beğenilen entry'nde olduğu gibi maaşının yüzde bilmem kaçının devlete gidiyor olması için mücadele etsene!
 • youtube’dan convert edilmiş çamur kalitesindeki şarkıları torrentten indirip telefona atmak için ekstra çaba sarf eden mavi yakalılar tarafından eleştirilen insandır...
 • paran varsa sende kullan. adamın parası var veriyor sanane. ayrıca netflix , spotify dediğin hizmet sağlayıcılarına kimse o filmleri ve müzikleri babasının hatrına vermiyor. herşeyin bir fiyatı var. isteyen alır isteyen almaz.
 • sırf kafam estikçe jay z dinleyebileyim diye tidal'a da üyeyim mesela. orman hayatını övmek ne kadar moda arkadaş şu ülkede.
 • başlıktan bile ahlaksızlık fışkırıyor. tavsiye edilen şey zaten emek hırsızlığı. muhattap olmaya bile gerek yok.

  (bkz: başlıkları engelle)