şükela:  tümü | bugün
  • gün içerisinde elimizdeki sözde akıllı(!) telefonlarla müthiş bir bilgi akışına erişebiliyoruz. gündem, köşe yazarları, son dakika ve ekşi sözlük vb. bir çok mecra okuyoruz. akşam eve gidince günlük okuma yapmak için kitabımızı açıyoruz. diğerlerinden farklı olmak için televizyon ve diğer gereksiz şeyleri izlemekten kaçınıyoruz. ancak sürekli okuma yaparak yanlış yaptığımızı göremiyoruz. schopenhauer: ‘’her boş vakitte okumak insanı ahmaklaştırır, zihni felç eder’’ demiş.

sürekli yaptığım okumalar nedeniyle özgün fikir ve düşünceden oldukça uzaklaştığımı hissediyorum. yazılı medya ya da kitap okuduğum her ne halt ise onların düşüncelerini papağan gibi tekrarlayıp duruyorum. resmen zihnim felç olmuş durumda. robotlardan farkım yok. veriyi yükle, yeter. sürekli okuma yapınca verileri belleğe hazmederek atamıyorum. fazla yemek insanı nasıl obez yapıyorsa, fazla okumak resmen beyni obez hale getiriyor. obez okumalara ara verme vakti geldi. nicelik değil, nitelikli okumak en mantıklısı. sürekli at üzerinde gidince bir süre sonra insan yürümeyi unutur ya.. sürekli okuma eylemi işte böyle bir durum ortaya çıkarıyor. adam akıllı düşünmeyi unuttum lan… schopenhauer reis haklıymış!