şükela:  tümü | bugün
  • su tasarrufu için yapmamanız gereken şey. biz ailecek biriktirip, en az herkes 2 şer kez çiş yapmadan basmıyoruz mesela.
  • lavaboya işeyerek, sifon çekme derdinden kurtulur ve su tasarrufu sağlarsınız.
  • "biz de biriktirip salona yapıyoruz, suyu hiç harcamamış oluyoruz" dediğimdir.

uzmanların söylediği temel şey şu ki;
    harcadığın sudan çok, su ile imal edilen ürünlerin israfından kaynaklı bir su israfı mevcut.

o yüzden ihtiyaç giderin, yıkanın da; gıdalarınızı, kıyafetlerinizi israf etmeyin.

edit: 1:03:23 ten itibaren anlatıyor.

editto: meraklısına

--------------

debe editi: çevre felaketleri insanlığa bir kez daha gösterdi ki tabiata verdiğimiz zarar, fazlasıyla bize geri dönüyor.

küresel ısınma'nın dolayısıyla da iklim değişikliğinin başat etkenlerinden sera etkisiyle mücadelede temel rol oynayan ağaçlarımızı koruyalım.

çünkü ancak ağaçlar, bizim verdiğimiz zararlara rağmen bu gezegeni yaşanabilir kılmaya devam edecektir.
  • duş alırken su ısınana kadar bir kovayı suyun altına koyabilir onuda bu iş için kullanabilirsiniz aynı zamanda su kesintilerinde de kullanabilirsiniz ve ayrıca mutfak lavabosunun altına koyacağınız bir leğeni de bulaşıkların kirlerini alabilirsiniz.
  • görüyorum ve artırıyorum: biz de ailecek boklar klozete silme dolmadan sifona basmıyoruz; ne zaman ki taşacak kadar bok doldu, üzerini parmağımızla sıyırdıktan sonra (israf olmaması için) sifonu öyle çekiyoruz. saygılar.
  • son zamanlarda 2 3 çişten sonra basıyorum.. su sıkıntısını elimizden geldiğince engellemek bizim elimizde. her sıçıştan sonra basıyorum ama mecbur. sıkıntı yaratabilir.
  • medeni insan hareketidir. sadece çişle sınırlı kalmamalı tabii.
  • her ne kadar dalga geçilse de aslında büyük bir israftır.
  • kanalizasyon sistemleri ve sifon sistemlerinin gelişmesiyle birlikte* insan ömrünün ortalama 10 yıl uzadığı bilgisini buraya bırakalım da basmak istemeyen yine basmasın.

millet su tasarrufu yapacağım diye salgın hastalıktan ölecek haberi yok.

ukte: (bkz: teyemmümün farz olması gerekliliği)

*: türkler'in dünyaya kattığı ender kazanımlardandır.
  • su tasarrufu için bir başka yöntem de duşta işemektir. (tabii ki ben değil bir arkadaşım)