şükela:  tümü | bugün
856 entry daha
  • türkiye muassır medeniyetler düzeyine çıkmayı hedefliyorsa bu kavramdan önümüzdeki yıllarda uzak durmalı. ekonomik büyümeyi ateşleyecek yeterli sayıda genç nüfusumuz var. mesele nicelik değil, niteliktir. çocuklarımızı eğitmeli, okutmalı ve onlara meslekler / beceriler kazandırmalıyız. bu toplumun kalkınma projesi eğitimdir. bu da kısa vadeli değil, uzun vadeli bakış açısı ile olur.
  • bunu diyenler sonra bez pahalı, mama pahalı diye diye ağlayıp zırlayıp, oradan buradan yardım istemesin.
  • eşim de ben de iyi şirketlerde üst düzey beyaz yakalılar olarak çalışıyoruz. pandemi sürecinde işyerlerimiz faaliyeti hiç bırakmadı, ücretli/ücretsiz izne hiç çıkarılmadık. eve giren aylık gelir güzel beş basamaklı rakamlarda. ülke koşullarını düşündüğümüzde refah seviyemiz yüksek şekilde yaşıyoruz. yan gelirlerimizi saymıyorum bile. 3 ay sonra sağlıklı bir sekilde kızımıza kavuşmayı bekliyoruz ve yavaştan hazırlıklarımıza başladık. yemin ederim kafayı yedik. masraftan delirmek üzereyiz. dağ gibi adam ‘yeter duymak istemiyorum’ diye diye ali rıza beye bağladı, ben evin içinde nemrudun kızını söyleye söyleye geziyorum. el kadar şey daha doğmadan ekonomik olarak ağzımıza sıçtı. eskiden bize yayla gibi gelen 2+1 evimize bunun eşyası yüzünden sığamamaya başladık ve 3+1’e mi geçsek diye düşünüyoruz. rızkı mızkı gelmiyor gelmediği gibi olan rızkı da götürüyor kesin bilgi.
  • dünyanın en boktan ve en cahilce cümlesi olmaya adaydır.
  • gelmiyor kardesim.

cocuk ana rahminden bu paralar benim masraflarim icin diyerek elinde bir bavulla cikmiyor.
  • nüfus arttırma politikası kapsamında ortaya çıkmış söz.
  • din, cahillik ve yobazlığın harman olduğu söz dizisi.
  • bu söz yanlış anlaşılıyor. rızkıyla gelmesinden kasıt anne sütüdür. doğru söylemdir ancak günümüzde fakir avuntusu olarak kullanılıyor.
  • malthus'un* haklı çıkmasıyla sonuçlanacak nüfus artışı teşvikinin,* çok çocukta gelecek garantisi gören bilinçsiz kitledeki bahaneleştirmesi. dünya bitecek. o gün yaklaştığında ne olacak güçsüze?

(bkz: negatif flynn etkisi)
96 entry daha